پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 05 اسفند 1396

           
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
تاریخ : 12/شهريور/1396 - 13:58 کد خبر : 100955

رقابت شهرها برای تبدیل شدن به مناطق آزاد خطرناک است

بسیج پرس - عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس رقابت بین شهرها برای تبدیل شدن به مناطق آزاد را خطرناک دانست و گفت: اگر اینگونه باشد همه نمایندگان تمایل دارند منطقه آزاد داشته باشند. در حالیکه منطقه آزاد باید تعداد محدودی باشد .


رقابت شهرها برای تبدیل شدن به مناطق آزاد خطرناک است

به گزارش بسیج پرس؛ مهرداد لاهوتی در مصاحبه با رادیو مناطق آزاد را دارای مزیت برشمرد و گفت: اگر بتوانیم مناطق آزاد کشور را ساماندهی کنیم می تواند مزیت و حسن برای کشور باشد. مناطق آزاد، جایی است که بایدحوزه ورود گردشگران در این مناطق زیاد و برای ورودشان محدودیتی نباشد و ما از ورود گرشگران می توانیم ارز وارد کشور کنیم و این از دیگر مزیت های مناطق آزاد است.

وی در عین حال بیان داشت: اگر به مناطق آزاد توجه نشود می تواند برای کشور آسیب زا باشد. منطقه آزاد به این معنا نیست که ما واردات داشته باشیم و این منطقه واسطه ای برای ورود کالاهایی که نمی توانیم وارد کنیم، متاسفانه در حال حاضر مناطق آزاد در کشور ما این نقش را دارند و این آسیب و ضربه زدن به پیکره تولید کشور است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس ادامه داد: مناطق آزاد در کشور نه بجهت خلاءهای قانونی بلکه به جهت عدم نظارت درست دستگاه های نظارتی و مجلس آسیب زا هستند.

وی به فلسفه مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: منطقه آزاد یعنی ما بخشی از کالاهایی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد در این مناطق تولید کنیم و از همان سرزمین محدودی که برایش تعریف کردیم، بتوانیم صادرات داشته باشیم. بنابراین در مناطق آزاد باید صادرات بیشتر از واردات باشد. متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست و حدودا 90 درصد واردات و ده درصد صادرات است.

لاهوتی به یکی از مشکلات مناطق آزاد اشاره کرد و بیان داشت: دبیرخانه مناطق آزاد کشور زیر نظر شخص رئیس جمهور بود و اگر تذکر یا سوالی می کردیم باید از شخص رئیس جمهور می کردیم اما با وجود اینکه سوال از رئیس جمهور امری عادی است ولی متاسفانه کش و قوس و بلواهای سیاسی در کشور ایجاد می شود.

وی افزود: در قانون برنامه ششم این خلا را حذف کردیم و مناطق دبیرخانه مناطق آزاد کشور را زیر نظر وزارت امور و اقتصاد دارایی کشور قرار دادیم و در اینجا نظارت ما بیشتر می شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس رقابت در بین شهرها برای تبدیل شدن به مناطق آزاد را خطرناک دانست و تصریح کرد: اگر اینگونه باشد همه نمایندگان تمایل دارند منطقه آزاد داشته باشند. در حالیکه منطقه آزاد باید تعداد محدودی باشد و از گسترش آن پرهیز کنیم.

وی پیشنهاد داد: به جای افزایش تعداد مناطق آزاد، مناطق ویژه اقتصادی، گردشگری و اهداف دیگری که هر استان و شهر می تواند داشته باشد، اضافه کنیم. مناطق ویژه اقتصادی با معافیت هایی که دارند عدالت سرمایه گذاری را بیشتر کند و از مطالبه بیشتر تعداد مناطق آزاد جلوگیری نماید.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس