پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 03 بهمن 1396

           
تولایی در گفت وگو با بسیج پرس
تاریخ : 12/شهريور/1396 - 10:34 کد خبر : 100902

در جنگ کره شمالی و آمریکا، اقتصاد سرمایه داری غرب به شدت تضعیف می شود

بسیج پرس - یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: در صورت بروز جنگ میان کره شمالی و آمریکا تمامی مبادلات پولی میان متحدان آمریکا مختل شده و اقتصاد آزاد با بحرانی جدی مواجه می شود از طرفی کره شمالی با این اقدام شرق آسیا را به آتش می کشد.


در جنگ کره شمالی و آمریکا، اقتصاد سرمایه داری غرب به شدت تضعیف می شود

محمدرضا تولایی کاشناس مسائل بین الملل پیرامون  تهدیدات کره شمالی و واکنش واشنگتن با بسیج پرس به گفت وگو نشسته است که متن این گفت وگو را در زیر می خوانید.

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما، کره شمالی و آمریکا در مواجه با هم به جایی رسیده اند که احتمال جنگ تا حدودی قوت یافته به نظر شما در این جنگ احتمالی چه کسی متضرر خواهد شد؟

سلام عرض می کنم خدمت همه عزیزان و مخاطبین گرامی بسیج پرس. مسئله کره شمالی نشات گرفته از دخالت های خود آمریکا در جنگ دو کره است که امروز اثرات خط کشی های آن روزگار به خودش بازگشته، جنگ کره جنگی میان جمهوری کره (کره جنوبی) با پشتیبانی نیروهای سازمان ملل متحد به رهبری ایالات متحده و جمهوری دمکراتیک خلق کره (کره شمالی) با پشتیبانی چین و کمک نظامی اتحاد جماهیر شوروی بود که در ۲۵ ژوئن ۱۹۵۰ با ورود نیروهای تحت فرمان حکومت کمونیستی کیم ایل سونگ به بخش جنوبی آغاز شد و در ۲۷ ژوئیه ۱۹۵۳ با پیمان آتش‌بس به حالت ترک مخاصمه به پایان رسید.

این جنگ نتیجه تقسیم کره پس از جنگ جهانی دوم بود. این کشور از سال ۱۹۰۵ تا پایان جنگ جهانی دوم در تصرف ژاپن بود. با شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم نیروهای آمریکایی وارد بخش جنوبی شبه‌جزیره کره و نیروهای شوروی وارد بخش شمالی آن شدند و خط معروف به مدار ۳۸ درجه به عنوان مرز دو طرف تعیین شد.

 تلاش‌ها برای برگزاری یک انتخابات آزاد در سراسر شبه‌جزیره کره بی‌نتیجه ماند و این موضوع تنش‌ها بین دو طرف را افزایش داد. یک حکومت دست راستی متحد آمریکا در بخش جنوبی و یک حکومت کمونیستی متحد شوروی در بخش شمالی به قدرت رسید که هر دو مدعی حکومت بر کل شبه‌جزیره کره بودند و طرف مقابل را هیچگاه رسمیت نشناخته‌اند.

جنگ کره در ۲۵ ژوئن ۱۹۵۰ با گذشتن نیروهای تحت فرمان کیم ایل سونگ رهبر کره شمالی از مدار ۳۸ درجه آغاز شد. دو روز بعد شورای امنیت ملل متحد به پیشنهاد آمریکا قطعنامه‌ای را برای کمک نظامی به کره جنوبی به تصویب رساند. شوروی که در شورای امنیت صاحب حق وتو بود در آن هنگام جلسات شورا را در اعتراض به وضعیت کرسی چین در این سازمان تحریم کرده بود و در نتیجه این قطعنامه بدون حضور شوروی به امضا رسید. در مجموع ۳۴۱ هزار سرباز برای کمک به کره جنوبی به جنگ اعزام شدند که ۸۸ درصد آنان آمریکایی و بقیه از ۲۰ کشور دیگر بودند.

از ژوئیه ۱۹۵۱ جنگ به حالت مغلوبه درآمده و مذاکرات آتش‌بس بین دو طرف آغاز شد، این مذاکرات دو سال بعد، پس از شکست دموکراتها در آمریکا و آغاز ریاست جمهوری آیزنهاور در ژوئیه ۱۹۵۳ به پیمان آتش‌بس انجامید و مدار ۳۸ درجه به عنوان مرز دو طرف تعیین شد. این پیمان هنوز اعتبار خود را حفظ کرده و هنوز معاهده صلحی میان دو کشور امضا نشده‌است. کره شمالی از معدود کشورهای باقی مانده در قرن بیستم است که می خواهد یک تنه بدون ارتباط با جهان در برابر ابرقدرت ها ایستادگی کند و شیوه خود را نیز به همان  سبک و سیاق قرن بیستم در پیش گرفته است.

در این جنگ کره چیزی برای از دست دادن ندارد یک کشور عقب مانده از نظر رفاه و توسعه اجتماعی با 24 میلیون جمعیت بدون زیرساخت های به روز و کافی برای مردمش. که نهایتا زیرساخت های آن از بین می رود اما تصور کنید یک موشک در ژاپن، کره جنوبی و یا حتی گوآم اصابت کند آن زمان است که بازار بورس جهان از توکیو گرفته تا نیویورک طومارش همه در هم می پیچد. به طور قطع آمریکا و متحدانش بیش از همه ازاین جنگ متضرر می شوند.

آیا آمریکا برای کنترل کره شمالی وارد جنگ می شود؟

شاید باورش سخت باشد اما آمریکا به شدت از جنگ با کره نگران است زیرا اقتصاد بازیافته پس بحران مالی سال 2007 بسیار شکننده است و در صورت بروز یک جنگ دیگر آمریکا به شدت دچار بحران می شود از همین رو نه مردم و نه دولت آمریکا علاقه ای به ورود به جنگ ندارند از طرفی بحران در اقتصاد آمریکا تاثیر شدیدی بر اقتصاد اروپا می گذارد و بحرانی جهانی را رقم می زند، آمریکا به طور قطع اطلاعی از امکانات کره ندارد و نمی داند پیونگ یانگ واقعا دارای امکانات پیشرفته نظامی و موشکی هست یا خیر همین خوف ورجا خودش سیاست های غرب را در قبال کره بهم میزند.

چرا پدافند ژاپن در برابر دو موشک شلیک شده کره شمالی واکنشی نشان نداد؟

ژاپن در دو مرحله مورد اصابت و تهدید موشک های کره شمالی قرار گرفت. در مرحله نخست انفجار یک موشک کره شمالی در آسمان ژاپن بود ویکی دیگر در 40 کیلومتری بندرگاه این کشور از همین رو آمریکا دریافت که موشک های کره شمالی قابلیت انهدام گوآم را دارند اما این که برای دفاع از متحد خود هیچ واکنشی نشان نداد دو احتمال وجود دارد نخست آن که ژاپنی ها متوجه شلیک و حرکت موشک نشده اند و یا این که به هیچ عنوان در محدوده تهدید پدافندی ژاپن قرار نداشته است. اما اگر از نگاه آمریکا به قضیه بنگریم خواهیم دید افنجار موشک کره شمالی می تواند باعث تحریک بیشتر این کشور شود و حتی از این مسئله نیز چشم پوشی می کنند.

گوآم تا چه اندازه برای آمریکا اهمیت دارد؟

گوآم  شرایط بسیار خاصی دارد. این جزیره  از قلمروهای منضم‌نشدهٔ ایالات متحده آمریکا در اقیانوس آرام غربی است. جمعیت این جزیره نزدیک به 160 هزار نفر است، امور سیاسی میان گوآم و ایالات متحده توسط «دفتر امور جزایر» وزارت کشور آمریکا اداره می‌شود. گوآمیان بر مبنای تولد شهروند ایالات متحده آمریکا به حساب می‌آیند. گوآم توسط دولت ایالات متحدهٔ آمریکا اداره می‌شود ولی جزء خاک ایالات متحده به‌شمار نمی‌آید. کره جنوبی، سنگاپور، تایوان و ژاپن بزرگترین متحدان آمریکا در جنوب شرق آسیا به حساب می آیند اما گوآم در مالکیت آمریکا است و به نحوی مردم این جزیره آمریکایی به حساب می آیند این جزیره برای آمریکا به صورت حیثیتی ارزش مند و قابل توجه است از همین رو در صورت بخورد یک موشک به گوآم آمریکا واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

گوآم بزرگترین جزیره از جزایر منطقه میکرونزی است و پس از طی سه‌چهارم از راه هاوایی به فیلیپین می‌توان به آن رسید.

گوآم تا پیش از جنگ جهانی دوم تنها جزیره میکرونزی بود که ایالات متحده کنترل آن را در دست داشت اما این جزیره ساعاتی پیش از حملهٔ هوایی ژاپن به پرل هاربر در هشتم دسامبر ۱۹۴۱ به تصرف نیروهای ژاپنی درآمد که این تصرف دو سال و نیم به درازا کشید.به هنگام بازپس‌گیری جزیره توسط آمریکا در ۲۱ ژوئیه ۱۹۴۴، درگیری شدید نظامی در گوآم رخ داد. این روز به عنوان «روز آزادسازی» جزیره در تقویم رسمی گوآم قرار گرفته‌است.

آیا کره شمالی به موشک های جدید و تهدیدآمیز مجهز است و یا این که فناوری های امروز این کشور همان زیرساخت های دوران شوروی است؟

به دلیل بسته بودن مرزها و عدم دسترسی به اطلاعات  دقیق، مشخص نیست که امکانات نظامی کره شمالی تا چه اندازه پیشرفته است اما  همین مسئله سبب شده است که آمریکا دچار ابهام در نحوه بخورد شود. کره شمالی کشوری عجیب با قوانین عجیب تر است به همین دلیل هرگاه کسی موفق می شود از درون خیابان های پیونگ یانگ عکاسی کند شاهکار کرده چه برسد به اطلاعات درز کرده از این کشور. چیزی که جای ابهام زیادی دارد ترس را به همراه می آورد از همین ترسیدن خود عامل بازدارنده شده است.

کره شمالی را اگر با عراق دوران صدام مقایسه کنید متوجه می شود زمانی که آمریکا مطمعن شد صدام کوچکترین زیرساخت برای ساخت موشک ندارد به عراق حمله کرد. امروز هم اگر مطمعن شوند کره شمالی هیچ سلاح پیشرفته ای ندارد بسیار سریع تر از عراق این کشور اشغال می شود. از طرفی اگر صدام یک موشک آزمایش می کرد شاید هنوز صدام سرکار بود این ترس و دوگانگی  برای کره شمالی خود عاملی تدافعی برای این کشور به حساب می آید. 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1951

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس