پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 26 دي 1396

           
حجت الاسلام هادی بلالی، استاد حوزه و دانشگاه
تاریخ : 12/شهريور/1396 - 09:21 کد خبر : 100887

دین اسلام یا سیاست مسئولین؟ ریشه شناسی بحران وحدت دیانت و سیاست

بسیج پرس - حجت الاسلام بلالی، با بیان این که دین همراه با سیاست هیچ مشکلی برای جامعه ایجاد نمی کند، عنوان کرد: منظور از دین آموزه هایی است که از سیره اهل بیت(ع) گرفته شود.


دین اسلام یا سیاست مسئولین؟ ریشه شناسی بحران وحدت دیانت و سیاست

به گزارش بسیج پرس؛ حجت الاسلام هادی بلالی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت وگویی، درباره این که آیا دیانت عین سیاست و سیاست عین دیانت است، در حالی که دین مقدس بوده و سیاست همراه مکر و حیله است، خاطرنشان کرد: باید مشخص شود کدام دین و کدام سیاست؟
وی افزود: آیا منظور دین تحریف شده مسیحیت یا یهودیت است یا دین حضرت نبی اکرم(ص) که برای مسلمانان آورده و با ولایت امیرمؤمنان(ع) تمام شده است؟ به همین خاطر بیشتر شبهاتی که در ذهن افراد نسبت به این موضوع مطرح می شود به سبب خلط موضوع است. چون دین و سیاست مشترک لفظی است به همین دلیل هر فردی برداشت خود را بیان می کند.

کارشناس مسائل دینی اضافه کرد: درباره سیاست نیز منظور کدام سیاست است؟ سیاست امیرمؤمنان(ع) است که می فرمایند برای دنیا یک دانه کاه از دهان مورچه نمی گیرم یا سیاست اموی معاویه است که همراه با حیلت و مکراست؟ در حالی که سیاست اصلی اسلامی برگرفته از فقه است و تئوری اداره جامعه از گهواره تا گور را دارد. در این سیاست هیچ فردی به دنبال فریب دیگری نیست. در این صورت است که سیاست ما عین دیانت و دیانتمان عین سیاستمان می شود.

حجت الاسلام بلالی، با بیان این که دین همراه با سیاست هیچ مشکلی برای جامعه ایجاد نمی کند، عنوان کرد: منظور از دین آموزه هایی است که از سیره اهل بیت(ع) گرفته شود. چنین دینی در جامعه حقی از دیگران و جامعه تضعیف نمی کند ولی اگر می بینیم در جامعه ما مشکل وجود دارد به خاطر این است که نتوانستیم آن را درست پیاده کنیم.

وی افزود: جامعه ما مقداری جامعه شعار زده و سطحی است. اگر ظاهرگرا و سطحی گرا شدیم طوری می شود که فرد برای هیأت هزینه می کند ولی بدهی دیگران را نمی دهد. به همین خاطر مشکل از ماست نه از دینمان.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب، با اشاره به این که ما در مسیر جمهوری اسلامی هستیم و هنوز به نظام، دولت و تمدن اسلامی نرسیدیم، افزود: به خاطر همین موضوع است در کشور اختلاس، حقوق و املاک کذایی وجود دارد. با این وجود نظام ما بسیار با نظام منحوس پهلوی و قاجار فاصله دارد. ما هنوز در مسیر نظام اسلامی هستیم ولی با نقطه ایده آل فاصله داریم. نظام اسلامی نظامی است که مدنظر ائمه اطهار(ع) است.

حجت الاسلام بلالی، با تأکید بر این که کم کاری مسئولین در تمام سطوح مدیریتی محرز و مسلم است، با اشاره به شبهه عده ای درباره این که تمام مشکلات کشور به سبب دخالت دادن دین در سیاست است، خاطرنشان کرد: مشکل دین نیست بلکه مشکل خود ماها هستیم. چون هر فردی به اندازه خودش کم کاری می کند. به فرموده استادی ما همه فرعون هستیم تنها مصرهایمان بزرگ و کوچک دارد. وقتی ما مردم مشکل داریم چگونه انتظار داریم حاکمان خوب باشند؛ مگر حاکمان چه کسانی جز اقوام خود ماها هستند؟ اشکال به دین و سیاست نیست بلکه به ماها است.

وی ادامه داد: به فرموده امام اگر نتوانیم جمهوری اسلامی را خوب معرفی کنیم اسلام سیلی می خورد که حال حالاها نتواند بلند شود. واقعا احساس خطر می شود. به فرموده آقای جوادی آملی ظاهر مردم نمایان گر باطن مسئولین است. راه برون رفت برگشت به آموزه های دینی و عمل به منویات رهبر معظم انقلاب است.


انتهای پیام//
منبع : مساجد نیوز

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس