پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 03 فروردين 1397

           
رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی در گفت و گو با بسیج پرس(قسمت اول)
تاریخ : 11/شهريور/1396 - 13:25 کد خبر : 100821

ریشه بسیج جامعه پزشکی در دفاع مقدس است

بسیج پرس - در عملیات های دوران دفاع مقدس پزشکانی بودندکه ساک به دست حتی از مطب هایشان یا از بیمارستانها بدون اطلاع خانواده اعزام می شدند و بعضی موقع ها حتی محل عملیات را هم نمی دانستند


ریشه بسیج جامعه پزشکی در دفاع مقدس است

به گزارش خبرنگار بسیج پرس ؛ دکتر نظام الدین طباطبایی رئیس بسیج جامعه پزشکی با حضور خبرگزاری بسیج پرس در گفت و گویی اختصاصی به تبیین دستاوردهای بسیج جامعه پزشکی و بررسی وضعیت حوزه سلامت در کشور پرداخت .

- جامعه پزشکی در زمان جنگ خدمات بسیاری را ارئه کرد ک هتا بعد از دوران جنگ هم ادامه پیدا کرد برای مقدمه اگر امکان دارد بفرمایید از چه زمانی کار به این صورت شکل گرفت و بحث مسائل درمانی و کمک به محرومین و مستضعفین آغاز شد ؟

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و العاقبة للمتقین

 خیلی تشکر می کنم ابتدا از وقتی که در اختیار ما گذاشتید ، خب یکی از مجموعه های رسانه ایی ما که خیلی خوب و پرقدرت دارد کار می کند و حتی من بیرون ازمجموعه های بسیج هم که سراغ گرفتم ، یکی از مجموعه های که کارکردش را خیلی قبول دارند بسیج پرس است، که نشان دهنده ی کار با کیفیت و حرفه ایی و تخصصی است که شما انجام می دهید و این قابل تقدیر است و انشاء الله همین رویکرد را ادامه بدهید .

- انشاءالله

 

خب همانطور که به خدمات جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس اشاره کردید باید گفت شکل گیری سازمان بسیج جامعه پزشکی ریشه اش در دفاع مقدس است .

 در عملیات های دوران دفاع مقدس پزشکانی بودندکه ساک به دست حتی از مطب هایشان یا از بیمارستانها بدون اطلاع خانواده اعزام می شدند و بعضی موقع ها حتی محل عملیات را هم نمی دانستند و در شب عملیات اعزام می شدند ، که همین پزشکان مجموعه بهداری رزمی را به وجود آوردند.

 این مجموعه توانست یک ساختار بیمارستان های صحرایی را در دوران دفاع مقدس کلید بزند که همه مان می دانیم یک الگوی موفقی بود در اجراء به طوریکه هم پست های امداد، هم بیمارستان های صحرایی ما در نزدیک ترین محل ها نسبت به خط مقدم دائر می شد .

 در دیداری که خدمت مقام معظم رهبری بودیم ایشان هم همین را نکته را ذکر کردندکه  دقیقا که من یادم هست بیمارستان هایی دائر شده بود که در برد کوتاه خمپاره ها  قرار داشت و به راحتی می توانستند بمارستان ها را هدف قرار بدهند ، خب پزشکان و جامعه پزشکی واقعا با همین ایثارگری جلو رفتند و خیلی از پرستاران و پزشکان را داشتیم که در همین محل ها حتی با تیر مستقیم به شهادت رسیدند .

در آن زمان سیستم انتقال بیمار به صورتی بود که به راحتی و بلافاصله مجروح بعد از پست امداد اولیه وارد یک بیمارستان با امکانات کامل می شد و بعد از اینکه یک جراحی مقدماتی برای حفظ جان و علائم حیاتی بر روی او صورت می گرفت برای کارهای کاملتر به زنجیره امدادی و بهداری رزم در قسمت های دیگر یعنی بیمارستان های داخل شهر و یا در استان های دیگر بودند انتقال پیدا می کردند .

 

همین تجربه بود که دوستانی که در دوران دفاع مقدس در بهداری رزم بودند پایه و اساس بسیج جامعه پزشکی را را پی ریزی کنند و این سازمان از سال 79 تقریبا  به صورت یک تشکیلات و یک سازمان منسجم شروع به کار کرد .

 

یکی از برنامه ایی که همیشه در سازمان بسیج جامعه پزشکی مطرح بود بحث اعزام تیم های اضطراری با همان رویکرد دوران دفاع مقدس در دوران پس از جنگ بود که در قالب فعالیت همین درمانگاه های  تک تخصصی و بیمارستان های صحرایی انجام شد .

در سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ این فعالیت ها با توجه به کارکردی که خود سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور داشت که شاید از سال 85 به صورت منسجم شروع شده بود ولی از سال 90 به مدت چهار سال ما با یک رویکرد جدید در سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ آن را انجام دادیم این بود که ابتدای امر ما بیشتر فعالیتمان را در حواشی تهران مثل قیامدشت ،رباط کریم، پیشوا،ورامین و شهرستانهای اطراف قرار دادیم و قریب به شاید 24 درمانگاه و بیمارستان صحرایی را در مناطق مختلف و حواشی تهران برپا کردیم .

 خوب است یادی کنیم از شهید بزرگوار سردار همدانی که اولین بیمارستان صحرایی را ما با حمایت ایشان در منطقه قیامدشت دایر کردیم و در ابتدای امر معاون درمان وزیر بهداشت آن سال و یا بعضی از دوستان حوزه جامعه پزشکی خودمان هم به ما ایراد می گرفتند که واقعا نیاز نیست که در ام القراء و پایتخت بحث بیمارستان صحرایی مطرح بشود .

 ولی زمانی که وزیر محترم بهداشت خانم دکتر دستجردی و استاندار تهران آقای دکتر تمدن با حضور سردار شهد همدانی در این افتتاحیه حضور پیدا کردند اتفاقا محور صحبت ها و مسائلی که مطرح کردند محرومیت هایی بود که ما در حواشی تهران داریم و مشخص بود بسیج اقدام موثر و خوبی را در این زمینه کلید زده است چرا که همان موقع پنج میلیون و سیصد هزار نفر در حواشی تهران درحال زندگی بودند که % 30 آن را اتباع خارجی تشکیل می دادند و متاسفانه امکانات حوزه سلامت مطلوبی در اختیار این جمعیت قرار داده نشده بود .

به طور مثال ما حتی در بهارستان که بزرگترین و  بیشترین تراکم جمعیت را بعد از غزه در دنیا دارد ، یعنی نزدیک به 500 هزار نفر جمعیت را داخل یک منطقه بسیار کوچک اسکان داده شده اند اصلا هیچ بیمارستانی وجود نداشت .

همین حرکت های بسیج در آن چهار سال باعث شد خوشبختانه بعضی از بیمارستان ها در حواشی تهران پایه ریزی شوند ، بطوریکه امروز ما می بینیم دو بیمارستان که اکنون یکی از آنها در حال بهره برداری است در خود منطقه قیامدشت راه اندازی شد. بیمارستانی در پیشوا کلید خورد و در خود بهارستان بیمارستانی دارد تاسیس می شود که نشان می دهد ما این خلا درمانی را در حواشی تهران خوب تشخیص دادیم .

از ابتدای سال 95 بنابر دستور فرماندهی محترم سابق سپاه آقای سردار کاظمینی تصمیم بر این شد که ما بر روی محله های کم برخوردار شهر تهران برنامه ریزی کنیم و این برنامه ریزی را از ابتدای سال 95 داخل محله های تهران آوردیم. حواشی تهران را سپردیم به سازمان تازه تاسیس شده بسیج جامعه پزشکی سپاه سیدالشهداء که آن دوستان برنامه ریزی خودشان را در آن مناطق انجام بدهند .

 

آیا آماری داده شده از این که چه تعداد بیمارستان صحرایی در شهرستان ها و شهر تهران برپا شده ؟

 

خب ما از سال 90 تا ابتدا سال 95 که خدمتتان گفتم قریب به 25 بیمارستان و درمانگاه تک تخصصی در حواشی تهران برگزار کردیم .

و از ابتدای سال 95 تا حالا ، ما 7 درمانگاه تک تخصصی و بیمارستان صحرایی در سال 95 در محله های مختلف تهران برگزار کردیم و از ابتدا سال هم تا به امروز که در خدمت شما هستیم چهار درمانگاه تخصصی ، تک تخصصی را در محله های تهران اجراء کردیم .

-          برنامه به چه صورت هست ، به طور مثال شما می خواهید در منطقه 17 یک درمانگاه تاسیس کنید مقدمات و هماهنگی کار به چه صورت هست چه کاری صورت می گیرد و اطلاع رسانی به مردم چگونه صورت می گیرد ؟

خب درمانگاه های تک تخصصی که برای تهران ما برنامه ریزی کردیم واقعیت اش این است که اگر بخواهیم کاری انجام بگیرد اول باید با هماهنگی تمام سازمان هایی که مرتبط هستند باید صورت بگیرد یکی از افتخارات بسیج جامعه پزشکی تهران این است که این کار یک نمادی از همکاری بین بخشی است یعنی ما توانستیم که نواحی سپاه را در این کار درگیر کنیم در هر منطقه شهرداری که ما وارد می شویم شناسایی محلی که کم برخوردار است را به ناحیه سپردیم ناحیه با همکاری شهرداری آموزش پرورش ، کمیته امداد آن ناحیه را شناسایی می کند فرم های ارجاعی را به آنها می دهیم سعی کردیم گار را به صورت متمرکز و خیلی تخصصی انجام بدهیم برای همین درمانگاه ها را که من خدمتتان می گویم تک تخصصی مثلا اگر یک درمانگاه تخصصی چشم پزشکی را دائر می کنیم ، یک کاروان 50 نفره از چشم پزشکان را ما با خودمان همراه داریم که داخل این کاروان هم متخصصان چشم پزشکی، اوپتومتریست ها، بینایی سنج ها، پیراپزشکان و پرستاران حضور دارند و و قتی که آن درمانگاه را می چینیم به صورتی است که فرد وقتی ورود پیدا می کند اول بینایی سنجی صورت می گیره بعد اپتومتری اش انجام می شود و بعد هم با مدارک اش پیش متخصص می رود همان درمانگاه همان تجهیزاتی را که مثلا بیمارستان فارابی استفاده میشود را ما به آن محلی که درمانگاه را اجراء می کنیم منتقل می کنیم و وقتی که مورد ویزیت قرار گرفت حتی برای گرفتن فریم عینکش محلی را در نظر گرفتیم  که به طور رایگان بتوانیم فریم عینک افراد را بدهیم و داروهایشان را هم ب صورت رایگان انجام بدهیم .

داخل همین مجموعه ، ما قسمت مددکاری در نظر گرفتیم چون فقط آن سه روز یا چهار روزی که ما خدمات می دادیم مهم نبود مهم این بود که اگر کسی به عمل جراحی یا بستری نیاز ما بتوانیم کارهایشان را داخل بیمارستان های معین مان انجام بدهیم یعنی هر درمانگا تک تخصصی ما را یک بیمارستان معین را حمایت می کرد درمانگاه چشم پزشکی که من خدمت شما می گویم بیمارستان فارابی معین ما بود . در هفته های بعد ما درست است که ما 1200 نفر را در دو روز ویزیت رایگان انجام دادیم و خدمات تخصصی به آنها ارائه کردیم ولی در هفته های بعد به مدت چهارماه ما تنواستیم 200 عمل جراحی گلوکوم و کاتاراکت شان را هماهنگی کنیم در بیمارستان فارابی آن خدمات به افراد انجام بگیرد و داده شود .

-          هر بیمارستان صحرایی به طور متوسط چند بیمار را ویزیت می کند ؟

دقت کنید ما درمانگاه تک تخصصی داریم اجراء می کنیم پس بیمارستان صحرایی را ما فقط در زمان مانورها می آییم یک بیمارستان صحرایی دایر می کنیم اگر برای مثال مانور امداد نجات که در منطقه 19 در پارک ولایت انجام گرفت ما آن جا یک بیمارستان  صحرایی زدیم آنجا 12 درمانگاه تخصصی دائر کردیم.

ولی وقتی در مناطق حضور پیدا می کنیم برای مثال بیماریهایی  که مردم بیشتر درگیرند درمانگاه تک تخصصی متناسب دائر می کنیم درمانگاه ها تک تخصصی هم با تنوع قلب، زنان و اطفال و داخلی و طب اورژانس و چشمپزشکی است و درحال حاضر داریم طرح ریزی می کنیم کاروان های دیگرمان هم که در حد ویزیت های درمانگاه های تک تخصصی باشند را سازماندهی انجام بدهیم ، الآن تهران سرآمد ایجاد چنین درمانگاه هایی است.

بسیج جامعه پزشکی استان های دیگرمان به صورت تخصصی کامل صورت نمی گیرد که فقط کاروان چشم پزشکی را ببرند ما این اصرار را داریم که واقعا خدمات ما یک خدمات نمایشی نباشد و فقط یک کار تبلیغاتی نخواهیم از آن بیرون بیاوریم یک خدماتی باشد که این خدمات سرپرست خانواده را 30 ، 40 درصد حالش هم بهترنماید ، امید به زندگی اش بیشتر شود .

-          آمار تعداد نفراتی که به آنها خدمات رسانی شه به چه میزان بوده ؟

ما در سال 95 قریب به 40 هزار نفر از مردم را خدمات رایگان تخصصی در اختیارشان قرار دادیم، همچنین در ایام اربعین تیم هایی را که اعزام کردیم و پایگاه های درمانی و موکبهای درمانی را که بین نجف اشرف و کربلا معلی برگزار کردیم قریب به 00 1 هزار نفر را  در مراسم اربعین ما توانستیم خدمات بدهیم .

هدف برگزاری برنامه ها در حوزه درمان مان در درجه اول آمادگی تیم های اضطرای برای وضعیت های بحران است می دانید تهران ، درگیر بحران های امنیتی و بحران های طبیعی از قبیل زلزله میباشد، می دانیم که کوچکترین زلزله ای خدای نکرده در گسلهای تهران به وجود بیاید تخمینی که زده شده فقط 350 هزار مجروح ایجاد میکند  به هیچ وجه بیمارستان های فعلی ما به راحتی نمی توانند این مقدار مجروح را سازماندهی انجام بدهند چون باید اورژانس های خیلی تختهای ازاد مناسب  داشته باشند که بتوانند این جمعیتها را پذیرا باشندو خیلی مواقع خطوط ارتباطی از بین می رود این خدمت عام المنفعه یک مانوری است اولا برای جامعه پزشکی که یاد بگیرد غیر از داخل بیمارستان در محیط های غیر بیمارستانی و غیر درمانی هم که اعزام میشوند بتوانند خدماتشان را ارائه کنند، قریب به تفاق این کارهایی را که سازماندهی کرده ایم داخل مدارس بوده ، یک مدرسه  فضای بیرون را برای اسکان مردم به صورت داربست اماده مینماید و داخل خود اتاق های مدارس ما درمانگاه های تخصصی راه اندازی کردیم یعنی توانایی این را داریم که در بحران مراکزی غیر از مراکز درمانی پزشکان ما بتوانند خدمات خودشان را ارائه بدهند با توجه به اینکه خیلی از مراکز درمانی ما در سطح تهران متاسفانه ساختمانهایی دارند که فرسوده اند پس اولین هدف ما برای برگزاری این درمانگاه ها آمادگی تیمهای اضطراریمان هست ما 26000 نفر عضو در جامعه پزشکی استان تهران داریم که از هیئت های علمی ، متخصصین ، پزشکان عمومی و پیراپزشکان ما تشکیل می شوند .

در کنار این هدفی که برای آماده سازی تیم های اضطراری مان گذاشته ایم مسئله بعدی که برای ما مهم است افزایش روحیه ایثار و فداکاری و گذشت و حس تعاون و مهربانی و هم نوع دوستی در جامعه پزشکی ماست که الحق و الانصاف با این طول زمانیکه من در خدمت عزیزان جامعه پزشکی هستم این حس و روحیه در آنها بسیار قوی است و واقعا بعضی مواقع  مدیریت ما کفاف نمی دهد که سازماندهی بکنیم و از خدماتشان استفاده بکنیم هربار شده که در خدمت دوستی بودیم ، پزشکان متخصص ، اساتید دانشگاه بارها با ما تماس گرفتند و یا پیامک زدند ما آماده ایم چرا برنامه جدید را به ما اعلام نمی کنید، این نشان می دهد که این روحیه در حال افزایش است و خوشبختانه در نسل جوان و جدید جامعه پزشکیمان هم استقبال وجود دارد .

 سومین مساله‌ای که برایمان مهم است رضایت‌مندی مردم است. حس رضایت‌مندی در یک جامعه بسیار اهمیت دارد با توجه به اینکه ما اینگونه خدمات را به صورت مقطعی ارائه میکنیم و نمی‌توانیم این کار را مانند یک بیمارستان انجام دهیم ولی بازخورد آن را در محلات و در جاهایی که  ارائه دادیم رضایت‌مندی بهتری در جامعه به وجود آمده است .

ما باید ارتباط خودمان را با مردم حفظ کنیم، این یکی از راه‌های حفظ ارتباط با مردم است و مشکلاتشان را بهتر میتوانیم اخذ کنیم، فعالیت‌های ما سر منشا یک کار تحقیقاتی است که در ادامه برایتان عنوان خواهم کرد در این کار تحقیقاتی نقاط قوت و ضعف حوزه سلامت را در محله های کم برخوردار مورد بررسی و رصد قرار می دهیم.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس