پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 01 مهر 1397

           
به بهانه درگذشت دبیرکل نهضت آزادی؛ بسیج پرس بررسی می‌کند
تاریخ : 07/شهريور/1396 - 16:21 کد خبر : 100585

ابراهیم یزدی از طلوع تا غروب

بسیج پرس - یزدی جعبه سیاه دولت موقت انقلاب اسلامی صبح دیروز در ترکیه درگذشت ، یزدی که جزء شخصیت های معتمد مهندس بازرگان و در عین حال وزنه ایی در نهضت آزادی محسوب می شد حال در حالی از دنیا رفت که تشکل مطبوع شان سالهاست بر اثر حرکت در خلاف مسیر انقلاب اسلامی و بنیان گذار


ابراهیم یزدی از طلوع تا غروب

به گزارش خبرنگار بسیج پرس ، ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی دیروز صبح فوت کرد ، خبری کوتاه در مورد یکی از قدیمی ترین اعضای نهضت آزادی که در دوره کوتاهی مسئولیت وزارت خارجه دولت موقت انقلاب و نیز نمایندگی مردم تهران در مجلس اول را برعهده داشت .

 این خبر بهانه ای برای نگاه دوباره به زندگی سیاسی و بررسی فعالیت های او در دوران پیش و پس از انقلاب توسط موافقان و مخالفان مشی و مرام او شد ، از پیام تسلیت ها تا کنایه ها، واکنش هایی از طیف های گوناگون که در مورد کمتر شخصیتی به این شکل بروز پیدا می کند .

ابراهیم یزدی که در دوران تحصیل اش در آمریکا از موسسان و اعضای جامعه مسلمانان هوستون و همچنین از اعضای مرکزی نهضت آزادی بود، در سالهای اوج گیری انقلاب اسلامی در زمره افراد حاضر در نوفل لوشاتو محل اقامت حضرت امام خمینی (ره) قرار می گیرد .

پس از انقلاب و با تشکیل دولت موقت او ابتدا به معاونت نخست وزیر و در نهایت به عنوان وزیر خارجه منصوب می شود ،دوران حضور او از چند جنبه قابل توجه است ، اولا اصرار دولت موقت به تضعیف ارتش با مجموعه اقدامات دریادار مدنی ، لغو تمامی قراردادها از جمله قرداد های نظامی با ایالات متحده امریکا و از طرفی دیدار با برژنسکی مشاور امنیت ملی آمریکا و تلاش برای توافق با آمریکا بدون در جریان قرار دادن شورای انقلاب و حضرت امام و در نهایت اقدامات دولت موقت در ماجرای بحث برانگیز کردستان و هیئت مذاکره کننده دولت موقت که با محاصره و سقوط پاوه و صدور فرمان تاریخی امام خمینی (ره) تیر خلاص به ابتکار دولت موقت زده می شود .

شاید طرح فروش هواپیما های اف 14 به آمریکا و لغو قردادهای خرید سلاح از آمریکا و دیگر کشورها که رژیم سابق با پول مردم بسته بود با این توجیه که ایران توان نگهداری آنها را ندارد و وابستگی ایران را به آمریکا بیشتر می کند از جمله مشهورترین اقدامات دولت موقت بود و به مرور زمان و آغاز جنگ چه از لحاظ کارایی در جنگ تحمیلی چه از لحاظ توان تعمیر و نگهداری و چه از نظر عدم وابستگی به آمریکا غلط بودن این دیدگاه به خوبی آشکار شد .

آثار مخرب اقدامات دولت موقت در کاهش دوره سربازی و جابجا کردن نیروهای کادر ارتش از یگانهای خدمتی شان جهت بومی کردن نیروهای این سازمان نیز بعدها در جنگ گریبان کشور را گرفت .

اما در دیگر سوء ابراهیم یزدی و دوستانش با وجود کارنامه ایی مشحون از تصمیمات و اقدامات غلط و مخرب در حوزه نظامی و امنیتی ، سیاست داخلی و خارجی ، اقتصاد و انرژی همچنان خود را آن متخصصانی می دانند که فارغ از تعهدشان به انقلاب باید تمام امور کشور به آنها سپرده شود.

اعضای نهضت آزادی هنوز هم در رویای تکنوکراسی خیالی شان غرق اند حال آنکه آنها از پس هیچ کدام از مسائل کشور برنیامدند و در مواردی ضربات وارده از سوی آنها به کشور تا به امروز گریبان مملکت را رها نکرده است .

چنان که با وجود مطلع شدن یزدی ، امیرانتظام و مهندس بازرگان، از حمله قریب الوقوع عراق به ایران در شهریورماه سال 58 یعنی یک سال قبل از شروع جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران توسط آمریکایی ها ، دولت موقت نه اعضای شورای انقلاب و نه امام یا سران دیگر نظام را در جریان این اطلاعات قرار نداده و حتی برای پیشگیری از این مسئله هیچ اقدامی صورت ندادند .

ناگفته مشخص است دعوی تخصص گرایی فارغ از تعهد اعضای نهضت آزادی تا چه حد برای مملکت مخرب بود ، از نفوذی ها تا کسانی که الفبای سیاست ورزی، آینده نگری و مدیریت کشور را نمی دانستند در دولت موقت که عصاره عملی فلسفه نهضت آزادی بود جمع بودند .

اما مشخص نیست تجدید نظرطلبان ، لیبرال ها و عناص زاویه دار با انقلاب اسلامی دقیقا از ما می خواهند از کدام خدمت و موفقیت نهضتی ها تقدیر و تشکر کنیم ، از شاهکارشان در کردستان و برخورد با تجزیه طلبان یا از اقدام انقلابی شان در قبال ارتش و قردادهای نظامی ، از حمایت های پیدا و پنهانشان از جبهه ملی که به خوبی عنادشانبا اسلام ، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی مشخص بود یا ساز مخالف زدن با تمام مجموعه های برآمده از انقلاب ؟

جالب است کسانی ادعای تخصص و فهم مسائل دارند که در همه زمینه ها حتی در سیاست ورزی حزبی شان شکست خوردند ، برای راشد الغنوشی ها نامه می نویسند که از اشتباهات ما در ایران درس بگیرید و مسیر استبداد در پیش نگیرید حال آن که خودشان بعد از اشغال سفارت امریکا و مشخص شدن ارتباط مخفی بسیاری از دوستانشان با ایالات متحد امریکا ناچار تصمیم به کناره گیری گرفته و بدون محاکمه و مجازات به گوشه ایی خزیدند .

هرچه بود برای ملت ما تجربه شد که دیگر فریب ظاهر متخصص نمایان وطن فروش ظاهرالصلاح را نخورند و دیگر اجازه ندهند کشور در باتلاق نابودی فرو رود . 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط
1396/06/09 - 18:34
no
0
yes
0
محمد مقدم
با سلام ایا می دانید بهترین عمل هر زمانی فرق می کند و بهترین عمل
در زمان امام حسین بود حالا بهترین عمل دوره ما فرزند اوری شیعه است
تا ذ کر خدا بگوید جهاد دوره ما مهم است ولی مهم تر از فرزند اوری است
ایا نمی خواهید سبقت بگیرید پرونده خود به بهترین عمل پر کنید


Replyچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس