پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 04 آذر 1396

           
حجت الاسلام صالحی پور در گفت وگو با بسیج پرس
تاریخ : 08/شهريور/1396 - 14:01 کد خبر : 100560

دعای عرفه ورودی به محرم و محل خلاصی از آلایش دنیا است

بسیج پرس - دعای عرفه دعای ورودی به محرم است. هر کس برای نماز می ایستد باید وضو بگیرد و از بدی های دنیا دوری کند اگر کسی می‌خواهد برای حسین بن علی عزاداری کند باید با دعای عرفه خالص شود و هم صدا با ارباب خود با پروردگار نجوا کنند.


دعای عرفه ورودی به محرم و محل خلاصی از آلایش دنیا است

حجت السلام سید رضا صالحی پور از مبلغان با سابقه در خارج از کشور با بسیج پ- رس به گفت وگو نشسته  و پیرامون مسئله حج و نقش این کنگره عظیم الهی در وحدت آفرینی میان مسلمانان مباحثی را مطرح کرده است. متن این گفت وگو را در زیر می‌خوانید:
 
 با عرض سلام و خسته نباشید خدمت حضرتعالی، در آستانه برگزاری کنگره عظیم حج و مراسم در صحرای منا و عرفات هستیم، دین اسلام با داشتن چنین برنامه های مفصلی فضایی مناسب را برای اتحاد میان تک تک مسلمانان فراهم کرده است اما امروزه دقیقا مسلمانان از تفرقه رنج می برند علت را در کجا باید یافت؟
 
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همه همکارانتان در خبرگزاری سپاه تهران، مکه مکرمه محل شکل گیری تیپ 27 محمدرسول الله است، شهید همت در کنار دلیر مرد عرصه دفاع، حاج احمد متوسلیان در کنار خانه خدا تصمیم گرفتند که در بازگشت لشکر 27 محمد رسول الله را راه اندازی کنند البته آن زمان تیپ بود و بعدا به لشکر ارتقا یافت. از این فرصت استفاده می کنم و یاد این عزیزان را گرامی می دارم.
 
حج یک مراسم است مراسمی عظیم که در آن نزدیک به چند میلیون مسلمان جمع می شوند و در کنار حجت خداوند اعمالی را انجام می دهند. مکه مکرمه از زمان طفولیت حضرت اسماعیل تا به امروز ملموسا مورد نظر حضرت حق بوده و قبل از آن هم این سرزمین دارای برکات بسیار و اعجاز فراوان بوده است اما باید بدانیم که جایگاه زمین مکه بسیار ممتاز است که خداوند آنجا را برای ساخت خانه خود انتخاب کرده.
 
حج فرصتی ناب است که مسلمانان بتوانند با دور کردن اختلاف گوهر اتحاد را جلایی دوباره ببخشند، اما دشمن در این سرزمین آن چنان حیله کرده است که از 170 سال پیش تا به امروز بهره برداری به نفع تفرقه بیش از اتحاد بوده. متاسفانه وهابیت در مراسم حج به جای تاکید بر مشترکات تفکرات ضاله خود را بسیط کرده و این مسئله به ضرر جهان اسلام تمام شده است. یمن را نگاه کنید کسانی که ادعای خادمی حرمین شریفین را دارند این چنین بر سر مردم بی پناه یمن بمب و موشک میریزند و درگیر مشکلات عجیبی می کنند.
 
اگر به تاریخ نگاهی بی اندازیم می بینیم که از زمان سقوط عثمانی انگلیسی ها برنامه ای مدون برای استخوان لای زخم گذاشتن منطقه غرب آسیا داشتند وگرنه چه نیازی بود این تعداد کشور ریز و درشت تشکیل بدهند که امروز همه این کشورها به نوعی درگیر جنگ و خون ریزی هستند. وقتی درست بررسی می کنیم متوجه می شویم هدف از تشکیل این تعداد کشور ایجاد حاشیه امن برای ساخت رژیم اسرائیل است و همین مسئله سبب می شود مسلمانان به جای اتحاد به نفع این غاصبان عمل کنند.
 
حج می تواند این لکه ننگین را از روزگار پاک کند اما پول و وابستگی مادی سران کشورها به استکبار مانع بزرگی برای رسیدن به این هدف متعالی است.
 
عرفه نزدیک است و این دعای حضرت اباعبدالله (ع) برگرفته از نام صحرا و شناخت خویشتن است عرفه واقعی چه زمانی رقم می خورد؟
 
در ابتدا باید این دعا رامعرفی کنیم، دعای عرفه امام حسین(ع) دعایی منسوب به امام حسین(ع) که بنابر روایات، آن حضرت در روز نهم ذی‌الحجه  در صحرای عرفات خوانده است. شیعیان این دعا را در روز عرفه و در صحرای عرفات و نیز در مساجد مناطق دیگر جهان می‌خوانند. دعای عرفه، در بردارنده آموزه‌های عرفانی و عقیدتی است. عالمان و محدثان شیعه با توجه به محتوای بلند این دعا آن را از امام حسین(ع) دانسته و تنها در انتساب بخش پایانی آن، برخی به دیده تردید نگریسته است اما باید قبول کنیم که این دعا یکی از اعجاز های شیعیان است زیرا به نحوی مخلوق با خدای خود درد دل می کند که فرزند با مادر.
 
حال تصور کنید کونه توزی های دشمن نبود و امروز همه مسلمانان از این دعا بهره مند می شدند ببینید چه قدرتی از اتحاد بندگان مخلص در برابر پرودگار عالم به وجود می آمد. افسوس که عده ای از وهابیون با آب ریختن در آسیاب دشمن راه تعالی و رشد مسلمانان را بسته اند و به جای هموار سازی آنها مسیر را برای رشد مردم سخت تر کرده اند.
 
دعای عرفه دعای ورودی به محرم است. هر کس برای نماز می ایستد باید وضو بگیرد و از بدی های دنیا دوری کند اگر کسی می‌خواهد برای حسین بن علی عزاداری کند باید با دعای عرفه خالص شود و هم صدا با ارباب خود با پروردگار نجوا کنند.
 
 آیا دعای عرفه امام حسین(ع) که به قول شما مدخل ورودی به عزاداری است با حج ابراهیمی ارتباطی محتوایی دارد یا خیر؟
 
شما راهپیمایی اربعین را ببینید، تا چه اندازه جمعیت برای حسین بن علی پای پیاده حرکت می کنند. این که از دنیا ببری و به خدا بررسی و مسیر رسیدن هم حسین بن علی باشد قطعا  صراط مستقیم است.  ازهمین رو مکه  و کربلا در یک راستا هستند. در دوران خلافت عباسی بارها تلاش شد که کربلا تخریب شود زیرا ان را ملاکی برای کفر بر مکه و زیارت خدا می دانستند اما امروز هر دو شهر باقی مانده حسین بنده خدا و بنده خوب خدا بود در فرازی از دعای عرفه می خوانیم، د کردم این منم که خطا کردم این منم که (به بدى ) همت گماشتم این منم که نادانى کردم این منم کهغَفَلْتُ اَنـَا الَّذى سَهَوْتُ اَنـَا الَّذِى اعْتَمَدْتُ اَنـَا الَّذى تَعَمَّدْتُ اَنـَا،غفلت ورزیدم این منم که فراموش کردم این منم که (به غیر یا به خود) اعتماد کردم این منمالَّذى وَعَدْتُ وَاَنـَاالَّذى اَخْلَفْتُ اَنـَاالَّذى نَکَثْتُ اَنـَا الَّذى اَقْرَرْتُ اَنـَاکـه (بـه کـاربـد) تـعمّد کردم این منم که وعده دادم واین منم که خلف وعده کردم این منم که پیمان شکنى کردم این منم که به بدى اقرارکردم
 
الَّذِى اعْتَرَفْتُ بِنِعْمَتِکَ عَلَىَّ وَعِنْدى وَاَبوُءُ بِذُنُوبى فَاغْفِرْها لى یاایـن مـنـم کـه بـه نـعـمـت تـو بـر خـود و در پـیـش خـود اعـتراف دارم و با گناهانم بسویت بازگشته ام پس آنها را بیامرز اىمَنْ لا تَضُرُّهُ ذُنُوبُ عِبادِهِ وهُوَ الَغَنِىُّ عَنْ طاعَتِهِمْ وَالْمُوَفِّقُ مَنْ کـه زیـانش نرساند گناهان بندگان و از اطاعت ایشان بى نیازى و تو آنى که هرکس از بندگان عَمِلَ صالِحاً مِنْهُمْ بِمَعُونَتِهِ وَرَحْمَتِهِ فَلَکَ الْحَمْدُ اِلـهى وَسَیِّدى
 
کردار شایسته اى انجام دهد به رحمت خویش توفیقش دهى پس تو را است ستایش اى معبود و آقاى من اِلـهى اَمَرْتَنى فَعَصَیْتُکَ وَنَهَیْتَنى فَارْتَکَبْتُ نَهْیَکَ فَاَصْبَحْتُ لا ذا خـدایـا بـه من دستور دادى و من نافرمانى کردم و نهى فرمودى ولى من نهى تو را مرتکب شدم و اکنون به حالى افتاده ام که بَر آءَهٍ لى فَاَعْتَذِرَُ وَلاذا قُوَّهٍ فَاَنْتَصِرَُ فَبِاءَىِّ شَىْءٍ اَسْتَقْبِلُکَ یا نـه وسـیـله تبرئه اى دارم که پوزش خواهم و نه نیرویى دارم که بدان یارى گیرم پس به چه وسیله با تو روبرو شوم
 
این فراز ها خود سندی معتبر برای اثبات سخن بنده است. ازهمین رو باید در برابر حضرت حق خالص شد و خلاصی از دنیا را باید در کربلا و زیر قبه حضرت حسین (ع/) جست. 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1951

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس