پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 04 اسفند 1396

           
تاریخ : 05/شهريور/1396 - 15:47 کد خبر : 100348

جنگ هیبریدی آمریکا بر علیه ایران ، چالش ها و راهکار ها ( قسمت اول )

بسیج پرس - دوران جدید تقابل جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از جریان جهانی انقلاب اسلامی با مجموعه استکبار جهانی تحت عنوان نام آشنا جنگ هیبریدی یا ترکیبی بازتعریف شده است ، در این نوشتار سعی در معرفی و باز شناسی مختصر تهدیدات و عرصه های گوناگون جنگ هیبریدی ایران و غرب داریم .


جنگ هیبریدی آمریکا بر علیه ایران ، چالش ها و راهکار ها ( قسمت اول )

به گزارش خبرنگار بسیج پرس؛دوران جدید تقابل جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از جریان جهانی انقلاب اسلامی با مجموعه استکبار جهانی تحت عنوان نام آشنا جنگ هیبریدی یا ترکیبی بازتعریف شده است ، در این نوشتار سعی در معرفی و باز شناسی مختصر تهدیدات و عرصه های گوناگون جنگ هیبریدی ایران و غرب داریم  .

در این تعریف دیگر عرصه های نبرد جمهوری اسلامی و دنیای استکبار تنها محدود به دو یا سه حوزه محدو نمی شود بلکه طیفی از تهدیدات نرم ، نیمه سخت و سخت در برابر ایران قرار گرفته است .

در حوزه تهدیدات سخت و نیمه سخت که جمهوری اسلامی به عنوان مهمترین چالش پسا انقلاب با آن روبرو شد به طور مشخص فعالیت تجزیه طلبان و حمله نظامی صدام حسین و فعالیت های تروریستی به ایران و آغاز عصر دفاع مقدس بود  .

اما امروز دیگر شاید مهمترین چالش جمهور اسلامی که حتی بر چالش های امنیتی که از محیط ناامن پیرامونی ایران نشأت گرفت را تحت تاثیر خود قرار داده است  چالش های فرهنگی وکارآمدی نظام است .

پیش از این جنگ هیبریدی به استفاده توأمان جنگ افزارهای متعارف و نامتعارف از قبیل شمیایی، بیولوژیک و هسته ایی گفته می شد، اما با پیشرفت فناوری ها و ایجاد زیست بوم مجازی برای ملت ها و شکل گیری بلوک های اقتصادی سیاسی جدید منجر به شکل گیری حوزه های نوینی از رویارویی از جمله جنگ سایبری و الکترونیکی ، جنگ های اطلاعاتی ، جنگ روانی ، جنگ دیپلماتیک و شکل گیری جنگ های نیابتی دایره تعریف این مفهوم را گسترده تر کرده است .

امروز نظام جمهوری اسلامی درگیر چالش هایی است که اهم آنها در یک دسته بندی کلی به شرح ذیل است :

 

1  نبرد دیپلماتیک ایران و قدرت های بزرگ جهانی :

 

ایران از ابتدای انقلاب اسلامی با پناهنده شدن شاه به آمریکا و اشغال سفارت امریکا و در ادامه با بحران هایی چون جنگ تحمیلی درگیر پرونده های پیچیده ای در سیاست خارجی شد که مستقیما بر زندگی مردم و منافع ملی تاثیرگذر بوده است .

از نمونه های متاخر این چالش ها  می توان به پرونده هسته ایی که به یکی از طولانی ترین پرونده های دیپلماتیک در تاریخ تبدیل شد اشاره نمود که در نهایت با توافق برجام وارد فاز جدیدی از حیات خود شده است .

امابه نظر پرونده های دیگری نیز در دستور کار قرار دارد که اهمیتشان اگر بیشتر از مسئله هسته ایی نباشد کمتر از آن نیست که در این زمینه می توان به پرونده برنامه موشکی ایران ، نفوذ منطقه ایی و حمایت از جبهه مقاومت و همچنین پرونده حقوق بشر اشاره نمود که خود توجه کارشناسان و تصمیم سازان را می طلبد .

 

2 جنگ اقتصادی ایران و غرب :

 

از ابتدای انقلاب اسلامی جهان استکبار با وضع تحریم ها و محاصره های اقتصادی سعی در ایجاد بن بست در حرکت اقتصادی کشور داشته است که می توان به مصادره دارایی های ایران ، تحریم های داماتو و همچنین تحریم های مرتبط با حوزه های موشکی و هسته ایی و همچنین حقوق بشر اشاره نمود .

اما شاید اوج این جنگ اقتصادی بی سابقه را بتوان جنگ ارزی رخ داده بعد از تحریم بانک مرکزی و فروش نفت ایران دانست که منجر به از دست رفتن بخش زیادی از ارزش پول ملی ایران و قطع شدن بخش قابل توجهی از درآمد های دولت ایران دانست .

این نبرد حتی بعد از توافق برجام هم کارآیی خود را از دست نداده و همچنان بخش های قابل توجهی از اقتصاد ما را درگیر خود کرده که برای مقابله با آن سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب اسلامی ابلاغ شد .

 

3 جنگ های نیابتی :

 

یکی از گسترده ترین صحنه های رویارویی ایران و جهان استکبار را باید در نبرد های نیابتی دانست که با حملات یازدهم سپتامبر و اشغال عراق و افغانستان شروع و با جانگ های 33 روزه لبنان و جنگ های مقاومت اسلامی فلسطین و رژیم اشغالگر قدس ادامه پیدا کرد .

 اما امروز این جنگ ها شکلی وسیع تر و تکامل یافته تر پیدا کرده است به صورتی که به خوبی می توان ردپای این رویارویی نیابتی را در یمن و عراق و سوریه جست و جو کرد .

4 جنگ سایبری :

 

تا پیش از این ردپای جنگ های سایبری را باید در داستان های علمی تخیلی جستجو می شد ولی با پیدایش جنگ افزاری چون بدافزار های استاکس نت و فلین به کلی مرزهای فیلم های علمی تخیلی و جهان واقعیت را درهم شکسته است .

با حملاتی که با انواع بدافزارها ، حملات هکری و خرابکاری های سایبری صورت گرفته است اخیرا ایران با جبهه جدیدی از جنگ روبرو شده است که در آن دشمن مشخص نیست ، خاکریزها معای خود را از دست داده اند و در عین حال این حملات می تواند به اندازه یک حمله اتم ویرانگر و خطرناک باشد .

شکل گیری سازمان پدافند غیر عامل  و مرکز ملی فضای مجازی که زیر نظر شورای عالی فضای مجاز شکل گرفته و فعالیت می کند  خود ظرفیت بسیار زیادی را برای دفاع از منافع حیاتی ملی ایران به وجود آورده است .

 

5 جنگ نرم :

مهمترین هدف در جنگ نرم تغییر دادن باورها ، آرمان ها ، رفتار و سبک زندگی در چارچوب دلخواه مهاجمین است در این عرصه از نبرد حوزه هایی چون ادبیات ، هنر ، رسانه ، آیین و اندیشه ، اخلاق جزء مهمترین زیر عنوان های مطرح هستند .

6 نبرد اطلاعاتی و پدیده نفوذ :

یکی از قدیم ترین حوزه های نبرد حوزه اطلاعاتی است که از گذشته تا امروز با پیشرفت فناوری و استراتژی ها بسیار متفاوت از گذشته شده است یکی از اهداف بسیار مهم در این عرصه علاوه بر جمع آوری اطلاعات ، نفوذ در بدنه تصمیم گیرندگان و نخبگان برای تاثیرگذاری در عرصه راهبری کشور و نفوذ در صفوف توده مردم برای تزریق باورها و آرمانها مطابق با منافع استکبار به جامعه است .

7 درگیری با گروهک های تروریستی و تجزیه طلب :

 از ابتدای انقلاب تا کنون فعالیت گروهکهای تروریستی و تجزیه طلب مورد حمایت استکبار یکی از مهمترین دغدغه های جمهوری اسلامی بوده است که در طول زمان در کالبد گروه های مختلف تروریستی بروز و ظهور پیدا کرده است .

تا کنون درگیری های گوناگون اطلاعاتی ، امنیتی و نظامی بین ایران و این گروهکها صورت گرفته و یکی از آثار مخرب آن علاوه بر نا امنی و شهادت جمعی از نیروهای ارزشمند کشور می توان به جلوگیری از پیشرفت مناطق درگیر و شکوفایی استعداد و ظرفیت های این مناطق را اشاره نمود .

 

8 جنگ های کلاسیک نظامی :

 

هر چند پس از دوران دفاع مقدس و در پی تدابیر اندیشیده شده در زمینه تویت بنیه دفاعی کشور تا حد زیادی خطر درگیری مستقیم و بزرگ در یک جنگ کلاسیک نا محتمل شده است ، اما در دیگر سو نمی توان از این موضوع غفلت کرد که غرب همچنان مترصد فرصتی برای آسیب زد به انقلاب و جمهوری اسلامی ایران است .

حجم خرید ها ، آموزش ها و مشاوره های نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس به نسبت وسعت ، جمعیت و استعداد های ملی به خوبی نشان دهنه عزم جدی این کشور ها برای ورود یک جنگ سرد نظامی با ایران است که در صورت روی کار آمدن حکام کم خرد و بلند پرواز مطابق با ساختار های قبیله ایی و تاریخ گذشته این کشورها ، رویارویی نظامی مستقیم همانطور که تجربه لیبی و یمن نشان داد خیلی نمی تواند دور از انتظار باشد .  

در پایان این یادداشت، یادآوری این نکته ضروری است که برای تبدیل کردن تهدیدات به فرصتها اولین گام شناخت دقیق ماهیت و اهداف آنها و در نهایت مطالعه و ایجاد راهکارها و تمهیدات مناسب برای مقابله آنهاست .


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس