پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 02 بهمن 1396

           
تاریخ : 04/شهريور/1396 - 09:56 کد خبر : 100157

ارتش ترکیه وارد روند حذف خودخواسته‌ از سپهر سیاسی شده است

بسیج پرس - به اعتقاد استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، ارتش ترکیه اصرار دارد که یا باید مقاومت کند که اوج آن کودتای پانزدهم جولای بود و راه به جایی نبرد و یا عملاً به روند حذف خودخواسته‌ بپردازد.


ارتش ترکیه وارد روند حذف خودخواسته‌ از سپهر سیاسی شده است

به گزارش بسیج پرس؛ «جعفر حق پناه»، کارشناس مسائل ترکیه و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگویی، در خصوص پیامدهای فشار حکومت ترکیه بر ارتش این کشور به دنبال استعفای دسته‌ جمعی شماری از فرماندهان بلندپایه ترک، با اشاره به اینکه ارتش ترکیه به روند حذف خودخواسته‌ پرداخته است، بیان داشت: ارتش ترکیه هنوز دوران گذار را طی می‌کند و این نوع اتفاقات طی سال‌های اخیر بارها رخ داده است.

وی با توجه به تداوم تغییرات در ارتش ترکیه گفت: پیش‌بینی می‌شود این اتفاقات همچنان ادامه داشته باشد؛ چراکه ساختار ارتش ترکیه متناسب با ویژگی‌های یک نظام لائیک کمالیستی طراحی شده بود. ارتش این کشور همواره خود را نگاه‌دار میراث کمالیستی می‌دانست؛ اما گفتمان دیگری در دوران آک پارتی مسلط شده که تفاوت‌هایی با گفتمان کمالیستی دارد. نهادهای مختلف از جمله ارتش به‌ تبع این موضوع باید تغییر کارکردهایی بدهند؛ لذا فرماندهان دیگری باید عهده‌دار روندهای جدید شوند.

کارشناس مسائل ترکیه با تأکید بر تأثیر گرایش­‌های آک پارتی بر ارتش اشاره داشت: شورایی همیشه بحث ارتقاء فرماندهان را به عهده داشت؛ اما از آنجایی‌ که شخص رئیس‌ جمهور رأساً عهده‌دار عزل و نصب‌های جدید شده است، وی این کار را انجام می‌دهد. ارتش هرچه پیش‌تر می‌رود از گرایش‌های سابق و بقایای جریان منتسب به میراث کمالیستی تهی می‌شود؛ لذا ارتش اصرار دارد که یا باید مقاومت کند که اوج آن کودتای پانزدهم جولای بود و راه به جایی نبرد و یا عملاً به روند حذف خودخواسته‌ بپردازد که در حال حاضر رویکرد دوم قابل‌ مشاهده است.

وی با اشاره به مبنای مذکور برای پیامدشناسی مطرح کرد: به نظر می‌رسد اگر این اتفاقات بر روحیات و فضای عمومی ارتش تأثیرگذار باشد، انعکاس چندانی در سپهر سیاسی ترکیه نخواهد داشت؛ چراکه اصولاً ارتش در طول سال‌های گذشته به تدریج به این سمت رفته که از جایگاه سیاست‌گذاری خود دور شود و نقش دست دومی در تعاملات سیاسی ترکیه داشته باشد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه تغییرات در ارتش ترکیه تأثیر خاصی بر حوزه‌ سیاست این کشور ندارد، افزود: ارتش ترکیه در حال حاضر عهده‌دار مأموریت‌های خاصی است که برای نخستین بار نقش‌آفرینی‌های آن بیشتر شده است؛ لذا آن‌ها احساس می‌کنند که برای دفاع از منافع و امنیت ترکیه کارکرد دارند. این موضوع به‌ نوعی در عراق و جنگ با پ.ک.ک رخ می‌دهد.

وی با توجه به مدیریت شرایط کنونی از سوی آک پارتی اشاره داشت: دولت اردوغان این هنر را دارد که بتواند هم­زمان همه‌ موارد مذکور را مدیریت کند که اتفاق ویژه­‌ای رخ ندهد. شرایط پرآشوب و بحرانی در پیرامون ترکیه حجیت و توجیهی برای این‌گونه اقدامات دولت ترکیه ایجاد می‌کند. ارتش این کشور نیز در این شرایط به سیاست‌های محول شده مشغول می­‌شود و خود رأساً سیاست‌گذاری و تدوین استراتژی را به عهده نمی­‌گیرد.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس