پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 04 بهمن 1396

           
عضو شورای انقلاب فرهنگی
تاریخ : 31/مرداد/1396 - 15:59 کد خبر : 100044

با ادامه روند کاهش جمعیت، در آینده توان تامین اجتماعی مردم را نخواهیم داشت

بسیج پرس - در صورت ادامه روند کنونی کاهش نرخ باروری جمعیت ایران در سال 1420 جمعیت ایران به 85 میلیون نفر خواهد رسید و بعد از آن با کاهش جمعیت در سال 1480 جمعیت ایران به 42 میلیون نفر خواهد رسید


با ادامه روند کاهش جمعیت، در آینده توان تامین اجتماعی مردم را نخواهیم داشت

به گزارش خبرگزار بسیج پرس ؛ نشست بررسی سیاست های جمعیتی ایالات متحده آمریکا با سخنرانی محمدجواد محمودی استاد دانشگاه و مسئول کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی با حضور شماری از دانشجویان این دانشگاه واصحاب رسانه برگزار شد .

مسئول کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی شورای انقلاب فرهنگی در رابطه با وضعیت کنونی و سناریوهای احتمالی برای وضعیت جمعیت ایران و جهان در آینده گفت : تاکنون نرخ باروری در بسیاری از کشورها از جمله ایران به ازای هر زن به کمتر از سطح جانشینی کاهش یافته است در صورتی که هدف برنامه کنترل جمعیت در ایران رسیدن به نرخ رشد طبیعی جمعیت به 2.3 درصد در سال 90 بود و این در حالی است این هدف در سال 71 محقق شد و کشور به صورت بی سابقه ایی در جهان با کاهش سریع نرخ رشد جمعیت روبرو شد که این مسئله حرکت به سمت افزایش جمعیت برای رسیدن به یک ساختار جمعیت مطلوب تر را می طلبد .

محمدجواد محمودی در ادامه افزود: افزایش درصد افراد بالای 65 سال سن در ایران که در سال 1365 در حدود سه درصد جمعیت و در سال 1395 با رسیدن به حدود 6.1 درصد حاکی از بالاتر بودن نرخ رشد جمعیت بالای 65 سال نسبت به نرخ رشد جمعیت کل کشور و در نتیجه حرکت کشور به سمت سالمند شدن بخش قابل توجهی از جمعیت جامعه است .

وی در ادامه با بیان سه سناریو که در آینده پژوهی سازمان ملل گفت : در صورت ادامه روند کنونی کاهش نرخ باروری جمعیت ایران در سال 1420 جمعیت ایران به 85 میلیون نفر خواهد رسید و بعد از آن با کاهش جمعیت در سال 1480 جمعیت ایران به 42 میلیون نفر خواهد رسید و در صورتی که سناریو حد متوسط تحقق پیدا کند ایران در سال 1429 به جمعیت 93.5 میلیون نفر و در نهایت در سال 1480 به 72 میلیون نفر خواهد رسید و اگر سناریو حد بالا در نظر گرفته شود در نهایت در سال 1480 ایران به جمعیت 115 میلیون نفر خواهد شد .

این استاد دانشگاه با بیان اثرات سوء ادامه روند فعلی با اشاره به پیر شدن جمعیت کشور گفت : این مسئله منجر به آن خواهد شد که در سال 2050 چیزی در حدود یک سوم جمعیت کشور بالای 65 سال و چیزی در حدود 45 درصد از جمعیت جزء نیروهای فعال و هرم جمعیتی کشور وارونه شود که عملا باعث به وجود آمدن مشکلات اقتصادی از جمله مشکلات تامین اجتماعی و کمبود نیروی کار می شود .

محمودی در ادامه گفت : دولت آمریکا نیز که در خصوص کاهش نرخ باروری به زیر نرخ جانشینی دارای نگرانی است با اندیشیدن تمهیداتی در زمینه معافیت های مالیاتی و تشویق مردم آمریکا به افزایش باروری سعی در جلوگیری از دچار شدن به بحران سالمندی دارد علاوه بر این دولت امریکا با وجود به رسمیت بخشیدن به ازدواج همجنسگرایان سقط جنین را ممنوع می کند .

وی افزود : دولت آمریکا بر خلاف تعهد به مفاد کنفرانس قاهره در خصوص تنظیم خانواده و کاهش جمعیت به هیچ عنوان به مصوبات آن پایبند نبوده است .

همچنین در این نشست بخش هایی از مستند زمستان جمعیتی با موضوع کاهش جمعیت جهان و آثار آن ساخته شده و با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و حوزه هنری ترجمه و دوبله شده است برای حضار به نمایش درآمد . 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس