رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: روابط دوجانبه میان ایران و آفریقای جنوبی نیازمند جهش در حوزه همکاری‌های اقتصادی است که به تلاش‌های آفریقای جنوبی بستگی دارد.

به گزارش خبرگزاری بسیج پرس: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار “ویکا کومالو” سفیر جدید آفریقای جنوبی در تهران ضمن آرزوی موفقیت برای سفیر آفریقای جنوبی در مأموریت خود در کشورمان، گفت: آفریقای جنوبی کشور تأثیرگذاری در آفریقا است، از این رو باید پیشگام کشورهای دیگر این قاره در توسعه روابط تجاری با سایر کشورها از جمله ایران باشد.

وی با بیان اینکه روند سرمایه‌گذاری برای آفریقای جنوبی در ایران تسهیل شده است، اظهار داشت: در حال حاضر روابط دوجانبه میان ایران و آفریقای جنوبی نیازمند جهش در حوزه همکاری‌های اقتصادی است که به تلاش‌های آفریقای جنوبی بستگی دارد.

رئیس مجلس ضمن ابراز خرسندی از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی میان ایران و آفریقای جنوبی، گفت: این اتفاق، آغازی بر توسعه روابط اقتصادی خواهد بود.

لاریجانی همچنین با تأکید بر افزایش روابط سیاسی و پارلمانی میان دو کشور، تصریح کرد: توسعه این دست از روابط باید زمینه‌ساز گسترش روابط اقتصادی شود.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: موافقت‌نامه‌های بسیاری میان دو کشور ایران و آفریقای جنوبی به امضاء رسیده که لازم است تمامی موارد آن پیگیری شود تا به مرحله اجرا درآید.

همچنین “ویکا کومالو” سفیر آفریقای جنوبی در تهران که به تازگی مأموریتش  را در ایران آغاز کرده، در این دیدار، ضمن تأکید بر ضرورت تقویت روابط میان دو کشور، گفت: اخیرا کمیسیون مشترک اقتصادی میان ایران و آفریقای جنوبی در تهران برگزار شده که ضمن تأکید بر اجرای توافق‌نامه‌های قبلی، منجر به امضای توافق‌نامه‌های دوجانبه جدیدی شده است.

وی، روابط آفریقای جنوبی و ایران را روابطی مستحکم و مثمر‌ثمر دانست و افزود: لازم است روابط اقتصادی میان دو کشور برقرار باشد که لازمه آن ایجاد و توسعه همکاری‌های بانکی است که به دنبال راهکارهایی برای آن هستیم.

سفیر آفریقای جنوبی در تهران در پایان خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در ایران و آفریقای جنوبی برای شناسایی ظرفیت‌های دو کشور جهت توسعه همکاری‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

  • منبع خبر : تسنیم