رایزن بازرگانی ایران در بغداد از در دستور کار قرار داشتن ارتباط عراق و سوریه و همچنین موضوع ترانزیت در کشور عراق خبر داد. موضوعی که در صورت محقق شدنش می‌تواند هزینه‌های صادراتی کالا از ایران به سوریه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری بسیج پرس: ناصر بهزاد با اشاره به پیگیری‌ها برای برقراری ارتباط میان سه کشور ایران، عراق و سوریه اظهار کرد: موضوع ارتباط عراق با سوریه به صورت جدی در دستور کار قرار دارد و سازمان‌های مربوطه پیگیر برقرار این ارتباط هستند.

رایزن بازرگانی ایران در بغداد ادامه داد: اصلی ترین موضوع در این بخش،‌ پیگیری موضوع ترانزیت در عراق است که در حال حاضر این مساله در کمیته مشترک بازرگانی ایران و عراق مطرح شده است.

وی راه‌اندازی ترانزیت در عراق را موضوعی قابل توجه و مهم دانست و گفت: در صورت برقراری ترانزیت در عراق و برقرار شدن ارتباط میان ایران، عراق و سوریه، می‌توان از یک سو پلی برای جریان سیال انتقال کالا از ایران به عراق و سوریه و همچنین بالعکس باشد و از سوی دیگر علاوه بر بازگشایی راه به سوریه، راه را برای دسترسی به سایر کشورها باز خواهد کرد.

بهزاد خاطرنشان کرد: در ماه‌های گذشته رایزنی‌هایی با وزارت خارجه عراق شده و کمیته‌های تخصصی برای پیگیری این موضوع تشکیل شده و در حال آماده سازی زیرساخت‌ها و فضا با همکاری وزارت نقل عراق است.

حضور موثر ایران در سوریه، دارای موانعی است که شاید بزرگترین آن‌ها، نبود مسیر ترانزیتی کالا از ایران به سوریه باشد. این در حالی است که در شرایط فعلی دسترسی به سوریه یا از مسیر ترکیه انجام می‌شود یا از مسیر آبی که این روش هزینه‌ای حدود ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار برای هر کانتینر دارد.

در چنین شرایطی راه‌اندازی مسیر ترانزیتی میان ایران و سوریه از طریق ایران، می‌تواند هزینه ۵۰۰۰ دلاری ترانزیت فعلی هر کانتینر به سوریه را به حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار کاهش دهد و این کاهش هزینه‌ها در بسیاری از اقلام صادراتی به سوریه، می‌تواند تاثیر چشمگیری در کاهش قیمت تمام شده و افزایش توان رقابتی کالاهای صادراتی ایران در بازار سوریه شود.

همچنین با راه اندازی خط ترانزیتی از عراق، زمان رسیدن کالا از ایران به سوریه بجای زمان ۲۰ تا ۴۰ روز فعلی، این زمان به حدود ۳ روز کاهش می‌یابد.

جنگ در سوریه، لطمات بسیاری به زیرساخت‌های این کشور وارد کرد و به گفته بشار اسد بازسازی این کشور هزینه‌ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد دلار و زمانی بین ۱۰ تا ۱۵ سال خواهد داشت.

  • منبع خبر : تسنیم