کره شمالی با تاکید بر اینکه علاقه‌ای به از سرگیری مذاکرات با آمریکا تا تغییر رویکرد واقعی واشنگتن ندارد درباره وقوع اتفاقی «وحشتناک» در صورت شکست گفتگوها هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری سبیج پرس: کیم میونگ-گیل مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کره شمالی امروز دوشنبه گفت که این به آمریکا بستگی دارد که آیا بخواهد دو کشور گفتگوهای خلع سلاح بیشتری برگزار کنند یا خیر. این اظهارنظر پس از آن مطرح شد که مذاکرات روز شنبه میان پیونگ یانگ و واشنگتن در سوئد به شکست انجامید.
کیم این اظهارات را در میان خبرنگاران و در پکن مطرح کرده است. وی در بازگشت از سفر استکهلم که برای برگزاری مذاکرات با استفان بیگن همتای آمریکایی خود رفته بود همچنین هشدار داد اگر مذاکرات به خوبی پیش نرود ممکن است اتفاق “وحشتناکی” بیفتد.
مذاکره کننده ارشد کره شمالی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد طرفین در دو هفته آینده باز هم گفتگو کنند با ابراز تردید گفت: واشنگتن نتوانسته پیشنهاد جدیدی ارائه کند. فکر نمی کنم آمریکا در این مدت کوتاه پیشنهاد جدیدی آماده کند.
با وجود آنکه طرف کره ای مذاکرات استکهلم را شکست خورده توصیف کرد اما آمریکایی‌ها مدعی اند دو طرف مباحث خوبی داشته اند و دعوت سوئد برای برگزاری مجدد مذاکرات در دو هفته آتی را پذیرفته اند.
سران کره شمالی و آمریکا تا کنون سه دیدار رو در رو داشته اند و به نتیجه ای منتهی نشده است. کره شمالی پس از اصرار آمریکا اعلام کرد حاضر است با بررسی یک بسته پیشنهادی جدید به میز مذاکرات بازگردد. کره شمالی خواستار کاهش تحریم‌ها و تضمین امنیتی شده است اما آمریکا حاضر به دادن امتیار نیست و منتظر گام های ملموس کره شمالی در راستای خلع سلاح است.
یکشنبه شب یک مقام وزارت خارجه کره شمالی که نامش فاش نشد در بیانیه‌ای تاکید کرد پیونگ یانگ هیچ علاقه ای به گفتگو با واشنگتن تا زمانی که ایالات متحده اقدامات عملی برای توقف کامل و غیرقابل بازگشت سیاست خصمانه خود در قبال کره شمالی، انجام ندهد.
این مقام وزارت خارجه کره شمالی همچنین از آمریکا خواست با یک روش محاسباتی جدید تا قبل از پایان سال جاری میلادی به میز مذاکرات بازگردد. این ضرب الاجلی است که کیم جون اون رهبر کره شمالی در سخنرانی آوریل ۲۰۱۹ مطرح کرده بود.

  • منبع خبر : آریا