سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک مدعی شد این کمیته از حواشی عبور کرده و به متن رسیده است.

به گزارش خبرگزاری بسیج پرس: سیدرضا صالحی امیری در نشست هم‌اندیشی «دیپلماسی ورزشی» اظهار داشت: در کمیته ملی المپیک ۱۷ کمیسیون و ۱۷۰ نفر از نخبگان را به عنوان اتاق فکر در کنار خود داریم‌. نتیجه این تعامل و تولید فکر ایجاد سازوکاری برای جهش فکری و برنامه‌ای در کمیته است. ما به دنبال تدوین یک استراتژی بلندمدت هستیم. در این راستا برنامه پنج ساله تصویب شده و در حال چاپ است. تدوین استراتژی ۲۰ ساله ورزش قهرمانی برنامه بعدی است تا تصویر روشنی از ورزش ایران در سال ۱۴۲۰ در آسیا و جهان داشته باشیم. ما مرزی‌بندی در ورزش نداریم و تمام فدراسیون‌ها، هیئت‌ها و کمیته ملی المپیک و پارالمپیک در کنار وزارت ورزش برای تعالی ورزش حرکت می‌کنیم و خدا را شاکریم که حاشیه‌ها را پشت سر گذاشتیم و به متن می‌پردازیم.

وی که در موضوع دیپلماسی فرهنگی مقدمه دیپلماسی ورزشی سخنرانی می‌کرد، ادامه داد: اساساً در تعریف قدرت در دوران معاصر دو تعریف سخت و نرم را داریم. قدرت نرم یعنی درباره انسان و مغز و دیپلماسی رسانه و تکنولوژی صحبت می‌کنیم. در واقع این عبارت از مجموعه سرمایه یک ملت برای رسیدن به قله تعالی است. در گذشته قدرت از مسیر سلاح و جغرافیا و معادن بود، اما امروز به اعتماد، رضایت، مشارکت و … است. امروز تولید قدرت از صندوق‌های رأی است.

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه قدرت نرم بر پایه اشتراکات و مشارکت و قدرت سخت بر پایه اختلافات و ترس و تهدید است، یادآور شد: دیپلماسی فرهنگی یعنی هنر به کار بستن و اجرای سیاست‌های فرهنگی. مخاطب دیپلماسی فرهنگی ملت‌ها هستند و در دیپلماسی سیاسی مخاطب، دولت‌ها به شمار می‌آیند. دیپلماسی سیاسی با هدف رقابت دولت‌ها  و با انگیزه نفوذ سیاسی است، اما در دیپلماسی فرهنگی هدف گسترش گفت‌وگو  و انگیزه، گسترش تعامل است‌. به علاوه در دیپلماسی فرهنگی اخلاق، محور گفت‌وگوست.

صالحی امیری خاطرنشان کرد: ما به لحاظ ظرفیت فرهنگی می‌توانیم قدرت برتر دیپلماسی فرهنگی در منطقه و جهان باشیم. متأسفانه تصور ایران در جهان، ایران هسته‌ای و نفتی است در حالی که اگر این نگاه را تغییر و تصویر ایران فرهنگی را به نمایش بگذاریم، شاهد جایگاه ویژه‌ای در جهان خواهیم بود.

وی در پایان گفت: در دیپلماسی ورزشی تلاش بر این است که پیام فرهنگی از طریق ورزش منتقل شود. ورزش عرصه انتقال دیپلماسی فرهنگی است، اگر زبان آن را بدانیم. اگر با میزبانی رویدادها دیگر کشورها را دعوت کنیم، انتقال فرهنگی  خواهیم داشت‌. ورزش زبان گفت‌وگوی ملت‌هاست. رفتار، اخلاق و ادبیات ما در ورزش یک دیپلماسی فرهنگی است‌ و تختی و تختی‌ها می‌توانند نماد دیپلماسی فرهنگی باشند.

  • منبع خبر : تسنیم