دکترای برنامه ریزی شهری در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: شما ببینید وضعیت کنونی کشور ما از ژاپن بعد از حادثه هیروشیما که بدتر نیست، آنها وقت گذاشتند، صداقت بکار بستند، با مردم خود متحد شدند و در نهایت کشور خود را ساختند پس ما هم می توانیم.

دکتر محمد فروزان، دکترای برنامه ریزی شهری در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس در خصوص مشکلات روانی اقتصاد و تحریم ها بر جامعه اظهار داشت: در بسیاری از مواقع، بار روانی یک پدیده به مراتب از اصل آن موضوع اثرات بیشتر و مخرب تری می گذارد. به عنوان مثال، وقتی ترامپ تهدید به خروج از برجام کرد، بلافاصله قیمت دلار در یک سیر صعودی افزایش بی سابقه ای یافت. به طور کلی، تاثیرات روحی روانی یک پدیده، به ویژه پدیده اقتصادی بسیار اثرگذارتر است.

وی در ادامه رویکردهای مسئولین را در این شرایط بد اقتصادی نامناسب ارزیابی کرد و ابراز داشت: در این میان، برخی از مسئولین به جای آنکه در این شرایط سخت کنار مردم باشند و به عبارتی تمامی مشکلات را در کنار مردم حل و فصل کنند، گوشی برای شنیدن درد و دل های معیشتی مردم و چشمی برای دیدن حقایق ندارند! چرا و چگونه ممکن است در این شرایط بد اقتصادی فلان آقازاده ها در بهترین کشورهای غربی و در بهترین شرایط رفاهی و مادی امورات خود را می گذرانند؟! واقعا چرا برای یک بار هم که شده لیست دقیق و شفاف مسئولین دوتابعیتی و فرزندان آنان از رسانه ملی اعلام نمی شود؟!

دکتر محمد فروزان مسئله ضعف معیشت مردم را در ارتباط مستقیم با دیانت آنان قرار داد و تصریح کرد: حدیث مشهوری در این رابطه وجود دارد که: «از دری که فقر وارد شود از همان در ایمان خارج می گردد» شما ببینید آیا اعتقادات جامعه ما قابل قیاس با چند دهه پیش هست؟! آنقدر مردم جامعه درگیر مسائل معیشتی شد ه اند که استقبال از مساجد و دیگر اماکن مقدس کم و کمتر شده است. امروز به جای آنکه مساجد کانون اجتماعات و حضور جوانان ما باشد، انزواگرایی و حضور در فضاهای مجازی شده است. مسائل بی شمار دیگری در این رابطه وجود. از فسادهای اقتصادی گرفته تا طلاق و بیکاری و اعتیاد و خشونت همگی به نوعی مستقیم یا غیرمستقیم در ارتباط با مسئله فقر و وضعیت بد معیشتی جامعه است.

وی در مورد اعتماد سازی مسئولین در قبال مردم با توجه به شرایط کنونی تاکید کرد: مسئولین سعی می کنند اعتماد سازی کنند اما عملکرد آنها اعتمادها را از بین برده است. این مسئله اصلا زیبنده نظام اسلامی و علوی ما نیست که نگاه های مردم در قبال دولتمردان عمدتا نگاه بدبینانه باشد. مسئله ای که باید هرچه سریعتر و بهتر حل شود. مشکلات کشور به ویژه مسائل اقتصادی و معیشتی را می توان با درایت و صداقت مسئولین و همیاری حل و فصل کرد.

دکتر محمد فروزان در پایان خاطرنشان کرد: شما ببینید وضعیت کنونی کشور ما از ژاپن بعد از حادثه هیروشیما که بدتر نیست، آنها وقت گذاشتند، صداقت بکار بستند، با مردم خود متحد شدند و در نهایت کشور خود را ساختند پس ما هم می توانیم. صداقت مسئولین در کنار تعهد انقلابی آنان در کنار همگرایی محض با مردم جامعه بهترین و در دسترس ترین راهکار موجود برای خروج کشور از وضعیت کنونی است.