زیارت اربعین از جمله مناسک شیعی است که ائمه اطهار (ع) تأکید فراوانی روی آن داشته‌اند؛ تا آنجا که امام حسن عسکری (ع) آن را از نشانه‌های مؤمن معرفی می‌کنند. از سوی دیگر فضیلت زیارت سید و سالار شهیدان (ع) در روایات زیادی از جانب معصومین بیان شده و درباره زیارت با پای پیاده حسین (ع) و دیگر شهیدان دشت کربلا نیز امام صادق (ع) می‌فرمایند: «کسی که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود، خداوند به هر قدمی که برمی‌دارد، یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو می‏فرماید و یک درجه مرتبه‌اش را بالا می‏برد. » از همین‌رو سنت پیاده‌روی اربعین حسینی که از همان سال‌های نخستین بعد از حادثه کربلا آغاز شده و جابر بن عبدالله انصاری نخستین به جا آورنده آن بوده، همواره در بین شیعیان و محبین حضرات سید الشهدا (ع) از جایگاهی خاص و والا برخوردار بوده است.

به گزارش خبرگزاری بسیج پرس ؛بعد از سقوط نظام بعث درعراق و با فراهم شدن شرایط زیارت اربعین برای عاشقان و دل‌دادگان مکتب عاشورا، هر ساله به جمعیت حاضر در این اقیانوس عظیم افزوده شد، به طوری که در سال‌های اخیر جمعیتی چند میلیونی از ایران در ایام اربعین راهی عتبات عالیات می‌شوند.

البته کمبود امکانات و زیرساخت‌های نامناسب در پایانه‌های مرزی ایران و عراق مشکلاتی را در برخی از موارد برای زائران به وجود آورده و سختی‌هایی را در این سفر برای زائران ایجاد کرده است. موکب‌های بسیار زیادی در ایام اربعین به فعالیت می‌پردازند که از جمله آنها موکب هیات الزهراء(س) دانشگاه صنعتی شریف است که از سال ۱۳۹۵ تصمیم به برپایی موکب در مرز مهران و خدمت‌رسانی به زوار اباعبدالله الحسین (ع) گرفته است.

توفیق خدمت به زائران امام شهیدان (ع) و شرکت کنندگان درعظیم‌ترین تجمع انسانی در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ نیز به خادمان هیات الزهراء(س) رسید و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف با حضور در مرز مهران خدماتی مثل پذیرایی با غذای گرم، میوه، چای و شربت را به زائران ارائه دادند.

علت حضور دانشجویان دانشگاه شریف در آن جغرافیا و گذشتن از زیارت فیزیکی اربعین، دلایل مختلفی دارد که اولین آن ساخته شدن خود دانشجویان هم چون حضور در اردوهای جهادی است. طبق اعلام برگزارکنندگان در سایه لطف حضرت حق و عنایت خاندان عصمت و طهارت (ع) ان‌شاء‌الله امسال هم خادمان موکب الزهراء(س) قصد دارد با استقرار در مرز مهران خاک پای عاشقان این خاندان را توتیای چشم خود کنند و توشه‌ای از این سفره پربرکت برای دنیا و عقبای خود برگیرند.

این موکب از ۱۶ الی ۲۴ مهرماه در مرز مهران دائر خواهد بود و در وعده‌های ناهار وشام توزیع غذای گرم و هنگام چاشت و عصرانه نیز توزیع شربت را در دستور کار دارد. علاقه‌مندان به حضور در موکب می‌توانند از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام کنند.

  • منبع خبر : ایسنا