دکترای برنامه ریزی شهری در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: اوضاع زمانی اسفناک تر می شود که بدانید سالانه ۴٫۸ میلیون زن در آمریکا مورد خشونت خانگی از تجاوز تا خشونت بدنی قرار می گیرند اما کمتر از ۲۰ درصد این بانوان در روند درمانی قرار می گیرند.

دکتر محمد فروزان، دکترای برنامه ریزی شهری در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری …. در رابطه با اعمال خشونت علیه زنان از دیدگاه غرب و اسلام اظهار داشت: مفهوم خشونت اصولا به معنای نفی حقوق می باشد. بعضا خشونت ها وجه ضرب و شتم نیز به خود می گیرد که در این صورت نیز باز حقی از فرد ضایع شده است. خشونت علیه زنان مسئله ای مختص عصر کنونی نبوده و نیست. شاید به لحاظ شدت، نحوه و نوع خشونت در قبال زنان متفاوت باشد اما مسئله مهم در گام نخست، به رسمیت شناختن حقوق بانوان و در گام بعدی تلاش برای احیای حقوق آنان می باشد. از طرفی، ماهیت خشونت علیه زنان عمدتا بر اساس نگاه ها، تمایزات و تبعیض های جنسیتی است، به بیانی دیگر، چون بانوان صرفا از جنس مونث هستند، بعضا قربانی خشونت های مردان می شوند. لذا عمده خشونت ها علیه بانوان خشونت های جنسیتی است. جالب است بدانید بر اساس پژوهش هایی که در کشورها و نظام های مختلف صورت پذیرفته است، ارتباط معناداری میان جنسیت و خشونت وجود دارد. جالب تر اینجاست که معمولا بانوان آغازگر خشونت نیستند و تنها در راستای دفاع از خود به خشونت روی می آورند.

وی در ادامه و در خصوص تبیین ریشه های این مسئله ابراز داشت: در آسیب شناسی مسئله خشونت علیه زنان بایستی به ساختارهای فکری، فرهنگی و ارزشی بانوان در هر جامعه ای به ویژه جوامع اسلامی توجه نمود. در نظام اسلامی برخلاف اندیشه و مبانی فکری غربی که در اکثر مواقع نگاه جنسیتی به بانوان دارند، جایگاه والا و سازنده ای را برای بانوان درنظر گرفته است. مهمترین بعد سازندگی بانوان در نظام اسلامی بعد معنوی، اخلاقی و سازندگی آن هم در محیط خانواده است، لذا خشونت علیه بانوان در نظام اسلامی به هیچ عنوان جایگاهی ندارد.

دکترای برنامه ریزی شهری در خصوص تبیین ماهیت آزادی بانوان در نظام اسلامی تصریح کرد: اینکه آزادی به معنای غربی و در تفکرات لیبرالیستی را بخواهیم در نظام اسلامی مد نظر قرار داده و آن را مبنایی برای آزادی بانوان درنظر بگیریم نیز پذیرفتنی نیست. ماهیت آزادی بانوان در غرب، امروز نه تنها برای آنان آرامش، امنیت و آزادی واقعی را به همراه نیاورده است بلکه امروزه شاهد ارائه شکایت های گوناگون از آزار و اذیت جنسی و خشونت علیه زنان حتی در مورد شخصیت های مشهور سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در غرب هستیم. حتی دونالد ترامپ نیز در این رابطه در مظان اتهام شدیدی قرار دارد.

دکتر محمد فروزان ضمن تشریح وضعیت آماری خشونت علیه بانوان در کشورهای آمریکا و اروپایی اذعان داشت: جالب است بدانید نظام های غربی که اصطلاحا حامی و دغدغه مند حقوق زنان در دیگر کشورها هستند، خود بیشترین خشونت را علیه بانوان انجام می دهند. یک آمار وحشتناک در این مورد کشور آمریکاست. امروز در ایالات متحده روزانه حداقل سه زن بر اثر خشونت و تجاوزات جنسی به قتل می رسند! این را بنده نمی گویم. آمار دقیقی است که وبگاه «هافینگتون پست» اعلام کرده است. اوضاع زمانی اسفناک تر می شود که بدانید سالانه ۴٫۸ میلیون زن در آمریکا مورد خشونت خانگی از تجاوز تا خشونت بدنی قرار می گیرند اما کمتر از ۲۰ درصد این بانوان در روند درمانی قرار می گیرند! لذا این وضعیت بانوان در کشوری است که اصطلاحا مهد دموکراسی و حامی حقوق بانوان است. از طرفی در بسیاری از کشورهای اروپایی وضعیت از آمریکا بهتر نیست. به عنوان مثال، کشور سوئد از جمله کشورهایی است که میزان جرائم جنسی در آن رو به افزایش است به طوری که می توان گفت از هر ۴ زن سوئدی نفر قربانی آزار اذیت جنسی است و انگلستان نیز یک چهارم از تمامی تجاوزات و خشونت های اعمال شده علیه زنان اروپایی را به تنهایی به خود اختصاص داده است!

دکتر محمد فروزان در تبیین چرایی وقوع جریان خودکشی دختر آبی(خانم سحر خدایاری) بیان داشت: این مسئله از چند جنبه می تواند مورد بررسی قرار گیرد. نخست نحوه برخورد متولیان قانونی با وی، دوم چرایی اقدام دختر آبی به خودسوزی و در نهایت واکنش جامعه به این مسئله. متاسفانه بسیاری از مواقع، با اعمال شیطنت ها به جای رفع و رجوع مسئله، به تشدید آن دامن می زنیم. این مسئله می توانست بسیار راحت تر از این موارد حل و فصل شود تا شاهد چنین حوادث دردناکی نباشیم. مسئله ورود بانوان به استادیوم و دیگر مواردی که نیاز به مجوزات قانونی دارد، باید روال طبیعی خود را طی کند. بنده به جرئت می گویم که حق بانوان را باید به بهترین نحو تامین کرد اما از مجرای قانونی.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جامعه ایران همواره در قبال بانوان محترم ایرانی، احساس مسئولیت کرده است هرچند. از طرفی، تعالی شخصیتی و جایگاه بانوان ایرانی حقیقتا در جهان نمونه است. این را در علم و دانش می توان به وضوح مشاهده کرد. بایستی نهادهای مسئول در قبال حق و حقوق بانوان متواضع باشند نه اینکه با اجبار و اکراه به آن عمل کنند. ماجرای سوزناک خانم خدایاری یک ماجرای تلخ و ناگواری بود که امیدواریم در آینده شاهد چنین حوادثی نباشیم.