مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: تهذیب و تزکیه نفس و اجتماعی بودن و سیاسی بودن به معنای درست آن، انقلابی عمل کردن و رابطه خوب با مردم به‌ویژه مستضعفان از ابعاد مهم حوزویان است.

به گزارش بسیج پرس ، آیت‌الله علیرضا اعرافی در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه که پیشدر مدرسه علمیه فیضیه برگزار شد،اظهار داشت:انقلابی عمل کردن و مردمی بودن نیز در کنار سایر رسالت‌های حوزویان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با تأکید بر اینکه باید فرهنگ مهاجرت به شهرها و روستاها ترویج و تقویت شود، افزود: امروز هزاران روستا نیازمند مبلغ هستند و اهتمام به تبلیغ و مهاجرت علمی نیز از ضرورت‌های دیگر حوزه‌های علمیه است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: وضعیت معیشت حوزویان بسیار سخت است و بزرگان حوزه باید آن را موردتوجه قرار دهند،همبستگی حوزه و توجه به آرمان‌های امام راحل و حضور سیاسی و اجتماعی باید در میان حوزویان تقویت شود.

عضو فقهای شورای نگهبان تصریح کرد: طلاب باید از مرید بازی‌ها و اقدامات ناصواب دوری کنند،مرید و مراد بازی و دعوت به خویش از آسیب‌هایی است که نمی‌توان آن را انکار کرد بنابراین نباید در دام عرفان‌های کاذب و مسلک‌های دروغین و مرید و مراد بازی‌های خارج از مدار شرع قرار گیریم.

امام‌جمعه قم با تأکید بر اینکه حوزه علمیه زمانی می‌تواند نقش خود را ایفا کند که هم به تحصیل عمیق بپردازد،تصریح کرد: اساس حوزه، علم و دانش است و معارف الهی در این حوزه باید فراگرفته شده عمق یابد و در ایران و جهان منتشر شود که اولین رکن این حوزه، علم‌آموزی و تعمق و پاسداشت سنن اصیل حوزوی است.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: تهذیب و تزکیه نفس و اجتماعی بودن و سیاسی بودن به معنای درست آن، انقلابی عمل کردن و رابطه خوب با مردم به‌ویژه مستضعفان از ابعاد مهم حوزویان است.

آیت‌الله اعرافی اساس حوزه را علم و دانش دانست و ابراز کرد: معارف الهی باید در حوزه  تعمیق شود و در جامعه ترویج داده شود، به هیچ بهانه‌ای حق نداریم از عمق فقهی، کلامی و معرفتی فاصله بگیریم و حوزویان باید تحصیل و تعمیق علمی را وظیفه خود به شمار آورده و تهذیب را نیز در کنار آن موردتوجه ویژه قرار دهند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور بیان کرد:حفظ جایگاه‌های والای رهبری، مرجعیت و نهادهای بزرگ و مهم حوزه یک ضرورت است، شورای عالی به‌نقد و اصلاح و پذیرش نقد و اشکال معتقد است اما طلاب باید از جایگاه مرجعیت، شورای عالی و جامعه مدرسین صیانت کنند.

عضو فقهای شورای نگهبان بابیان اینکه در تابستان گذشته حدود ۲۰ هزار طلبه در اردوهای آموزشی و دوره‌های ارتقایی حضور داشتند،خاطرنشان کرد: افتخار سال تحصیلی گذشته حوزه آن بود که در حوادث سیل حضور چشمگیری داشتند؛ بیش از ۱۰ هزار نفر از طلاب در این حادثه دل‌خراش حضور یافتند.

  • منبع خبر : تسنیم