بسیج، زاییده‌ی تفکّر عاشورایی حجّت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر بیگدلی، نماینده‌ی ولیءفقیه در ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمؤمنین علی (ع): «ما انقلاب کردیم و خسارات فراوانی پرداختیم امّا حفاظت از انقلاب و پیام آن بار سنگینی است که به جرأت می‌توان گفت “بسیج” این بار را در عالم هستی بر دوش می‌کشد و همین اخلاص، فداکاری

به گزارش بسیج پرس ، حجّت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر بیگدلی، نماینده‌ی ولیءفقیه در ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمؤمنین علی (ع): «ما انقلاب کردیم و خسارات فراوانی پرداختیم امّا حفاظت از انقلاب و پیام آن بار سنگینی است که به جرأت می‌توان گفت “بسیج” این بار را در عالم هستی بر دوش می‌کشد و همین اخلاص، فداکاری و جان بر کفی نیروهای مقاومت بسیج که زاییده‌ی تفکّر حسینی هستند، دل‌های عالمیان را تسخیر کرده، در هر بُعد نفوذ داشته و یکّه‌تاز خدمت است.»
به گزارش خبرنگار معاونت روابط عمومی ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) به مناسبت فرا رسیدن ایّام حزن و اندوه ماه محرّم الحرام و سالروز واقعه‌ی عاشورا با مسئول نمایندگی ولیءفقیه در ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) به گفت‌وگوی خبری پرداختیم.
حجّت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر بیگدلی، در ابتدای این گفت‌وگو، ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت فرارسیدن ایّام تاسوعا و عاشورای حسینی خواستار دعای خیر و مغفرت برای بسیجیان مکتب عاشورایی و نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران شد.
حجّت‌الاسلام بیگدلی واقعه‌ی عاشورا را فراتر از یک حادثه‌ی عادی در تاریخ عنوان کرد و آن را یک حرکت سیاسی دانست. همچنین وی این واقعه را تاکتیکی عنوان کرد که نقش اصلی آن را حضرت امام حسین (ع) ایفا می‌کرد. وی در ادامه افزود: «این واقعه‌ی عظیم تاریخی به صورت آنی ایجاد نشده بلکه از زمان خلقت حضرت آدم و حوّا از پیش تعیین شده و پس از رسالت پیامبر اکرم (ص)، تولّد و به امامت رسیدن حضرت امام حسین (ع) علنی شده است.» در ادامه حجّت‌الاسلام والمسلمین بیگدلی علّت پذیرش توبه‌ی حضرت آدم و حوّا را قسم خداوند به پنج تن آل عبا عنوان کرد که این توبه مورد پذیرش حق تعالی قرار گرفت و این امر نشان از مقرب بودن عزیزترین مخلوقات خداوند را دارد.
نماینده‌ی ولیءفقیه در ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)، عاشورا را مکتبی حاضر در هر زمان دانست و با گریزی به حدیث “کل یوم عاشورا و کل الارض کربلا” ادامه داد: «معمولاً هر حادثه در هر برهه‌ی زمانی بالأخره به اتمام می‌رسد امّا این واقعه‌ی عظیم دارای نور عینی بوده و خود را در هر زمان و مکان می‌نمایاند.»
حجّت‌الاسلام والمسلمین بیگدلی با گریزی به سخنان گهربار حضرت امام خمینی (رضوان الله علیه) با این عنوان که “ما هر چه داریم از محرّم و صفر است و این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است”، به حرکت انقلابی امام راحل (ره) اشاره نمود که از محرّم و صفر سال ۱۳۴۲ و با سخنرانی علیه رژیم شاهنشاهی طاغوت در مدرسه‌ی فیضیه‌ی قم آغاز شد. وی در ادامه، الگوی قیام انقلاب اسلامی ایران را قیام حضرت اباعبدلله الحسین (ع) معرّفی کرد.
نماینده‌ی ولیءفقیه در ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)، شعار اصلی انقلاب اسلامی ایران را “هیهات من الذله” دانست که با بیزاری از ذلّت وابستگی به دو بلوک قدرت در شرق و غرب عالم، شعاری با عنوان “نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی” عنوان می‌شود که با توجه به نگرشی که پیش از انقلاب اسلامی وجود داشت هر موفقیتی که سبب می‌شود باید یا وابسته به شرق باشد یا غرب؛ امّا پس از قیام حضرت امام خمینی (رضوان الله علیه) حکومت ۲۵۰۰ ساله سرنگون و نظامی بر پایه‌ی اسلام بنا و حکومتی اسلامی که با نام جمهوری اسلامی مزیّن گشته را به وجود آورده است.
خلف صالح امام راحل (ره)، حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) با تکیه بر آرمان‌های والای این انقلاب ارزشمند اسلامی و به کمک بسیجیان که رهروان و سربازان ولایت زمان خویش اند به جلو می‌رود و در هر زمینه‌ای فاتح قلّه‌های موفقیّت است.
حجّت‌الاسلام والمسلمین بیگدلی، ظهور و بروز شعارهای زاییده از تفکّر قیام حسینی را عملاً پس از انقلاب اسلامی ایران علنی عنوان کرد و مبداء و سرمنشاء آن را “بسیج” دانست. وی بسیجیان امروز را نمونه‌های استوار ذلّت‌ناپذیر و سخت‌کوش عرصه‌ی نبرد با دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی عنوان کرد که دنیا در برابر آنان اظهار عجز می‌کند.
حجّت‌الاسلام والمسلمین بیگدلی در ادامه‌ی این گفت‌وگوی خبری گفت: «ما انقلاب کردیم و خسارات فراوانی پرداختیم امّا حفاظت از انقلاب و پیام آن بار سنگینی است که به جرأت می‌توان گفت “بسیج” این بار را در عالم هستی بر دوش می‌کشد و همین اخلاص، فداکاری و جان بر کفی نیروهای مقاومت بسیج که زاییده‌ی تفکّر حسینی هستند، دل‌های عالمیان را تسخیر کرده، در هر بُعد نفوذ داشته و یکّه‌تاز خدمت است.»
وی با گریزی به سخنان گهربار مقام عظمای ولایت، حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) با این ساختار که اگر امروزه به تمامی کشورهای دنیا اجازه دهند که به راحتی حرف خودشان را بزنند، منفورترین کشور، ایالات متحده‌ی آمریکا شناخته خواهد شد.” از حقارت و پستی این رژیم جنایتکار سخن به میان آورد.
نماینده‌ی ولیءفقیه در ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)، عناد دشمنان پس انقلاب جمهوری اسلامی ایران از جمله ترورهایی که توسط منافقین انجام شد، تحمیل جنگ ۸ ساله و … را که علیه مردم کشورمان روا داشتند در مقابل جانفشانی‌هایی که مردمان یک‌دل ایران اسلامی با فدا کردن جان، مال، آبروی خود و عزیزانشان بر سر انقلاب اسلامی خود ایستادگی کردند و با تمسک به شعارهایی که از مکتب امام حسین (ع) و یارانشان فرا گرفته بودند زیر بار ذلّت و استکبار نرفتند را پوچ و عملاً توخالی دانست.
وی ادامه داد: «پس از جنگ تحمیلی دفاع مقدّس سازندگی در حین تحریم‌های دشمن موجب بهبود وضعیت، حتّی بعضاً نسبت به گذشته شد که این امر از دیگر افتخاراتی است که انجام آن با اتّکا به شعارهای روز عاشورا و واقعه‌ی کربلا امکان‌پذیر شد. در حال حاضر هم که در جنگ نرم در حال مبارزه هستیم با همین روحیه پیش خواهیم رفت و به حول قوه‌ی الهی، پیروزی اصلی از آن ما خواهد بود.»
نماینده‌ی ولیءفقیه در ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)، محرومیت‌زدایی و کمک‌های جهادی به مناطق محروم در داخل کشور را از دیگر تکلیف‌های مهم در مدرسه‌ی عاشورا دانست.
وی از دیگر درس‌های مهم و قابل توجه مکتب بزرگ عاشورا را “امر به معروف و نهی از منکر” دانست. همچنین با اشاره به سخن حضرت امام حسین (ع) که قسم یاد می‌کنند که این قیام ابداً با قصد کشورگشایی و مقامات دنیوی نبوده است، بلکه به این خاطر است که مردم را به معروف امر کنند، حکومت در زمان جد بزرگوارشان، پیامبر اسلام (ص) و همچنین پدر ایشان حضرت امیرالمؤمنان علی (ع) را اصلاح کنند، این دو فریضه‌ی واجب را در نهاد مقدّس بسیج امری عملی اظهار داشت و حضور بسیجیان را در جامعه و عمل به این تکلیف واجب، پیش‌قدم عنوان کرد.
وی حرکتی که پس از قیام عاشورا به وجود آمد را بسیار مهم عنوان کرد و با تصریح عبارت “کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود” گفت: «نهضتی که حضرت زینب (س) شکل داد اگر بیشتر از نهضت قیام امام حسین (ع) نباشد کمتر از آن هم نیست.» وی ادامه داد: «حضرت زینب (س) با قرائت خطبه‌های آتشین، اقرار حقانیّت عاشورا و فلسفه‌ی ظهور واقعه‌ی عاشورا را در مقابل حاکمان زمان و دیگر مردم زنده کرد.»
حجّت‌الاسلام والمسلمین بیگدلی در پایان گفت: «بانو حضرت زینب (س) به هر قیمتی حجاب و حریم‌ها را حفظ کرده و از آن مراقبت نمود.» وی ادامه داد: «وظیفه‌ی اصلی بسیج، آموختن درس تفکّر زینبی است که زاییده‌ی تفکّر دختر مکرّم نبی اسلام (ص)، حضرت فاطمه زهرا (س) است.» حجّت‌الاسلام بیگدلی، زنان و دختران ایران اسلامی را به پیروی از این دو بانوی بزرگ اسلام دعوت نمود و آنان را به الگوبرداری از رفتار آنان سوق داد.

  • منبع خبر : تولیدی روابط عمومی ناحیه امیرالمومنین علی(ع)