صهیونیست‌ها برای فرار از تبعات پاسخ حزب‌الله در حال شکل دادن فضایی رسانه‌ای برای بازسازی روانی جامعه‌شان هستند و هم اینکه با ایجاد ازدحام خبری در رسانه‌ها، اصل مسئله پاسخ دندان شکن حزب‌الله را در رسانه‌ها گم کنند.

به گزارش بسیج پرس ، پاسخ محکم حزب‌الله لبنان به تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی در منطقه، پس از چند روز همچنان موضوع اخبار منطقه‌ای و جهانی است. این پاسخ که با اشراف کامل و طراحی دقیق انجام شد، از سوی حزب‌الله به عنوان پاسخ به هدف قرار گرفتن رزمندگان مقاومت در سوریه توصیف شد. حزب‌الله پس از این اقدام اعلام کرد حق پاسخ به تجاوزات پهپادی رژیم صهیونیستی به خاک لبنان را برای خود محفوظ می‌داند که فرصت مقتضی به آن پاسخ مناسب خواهد داد. این رویکرد فعال و دقیق حزب‌الله، رژیم صهیونیستی را به صرافت بازداشته است تا هم اثرات پاسخ اول حزب‌الله را کم کند و هم اینکه از پاسخ بعدی جلوگیری کرده یا دست کم آن را به تعویق اندازد. چرا که پاسخ بعدی می‌تواند تبعات وخیمتری برای صهیونیست‌ها به همراه آورد.

صدور دستورات جدید برای ارتش در شمال

یکی از اولیه‌ترین اقدامات رژیم صهیونیستی جلوگیری از ضربه خوردن در حملات احتمالی بعدی بود. ارتش رژیم صهیونیستی که از زمان تهدید سید حسن نصرالله اعلام آماده باش عمومی کرده بود و از روز جمعه، دو روز قبل از پاسخ حزب الله، ضمن اعلام ممنوعیت خروج سربازان زن از پادگانهای منطقه شمالی تمام مرخصی ها را لغو کرده بود، پس از پاسخ حزب‌الله اعلام کرد این دستورات تا اطلاع بعدی استمرار خواهند داشت. این اقدام- که نوعی تلاش برای حفظ امنیت نیروها و آمادگی برای پاسخ های بعدی محسوب می‌شود- موجب اعمال فشار روانی و فرسایش نیروها خواهد شد. در میان صهیونیست‌ها که به خطر افتادن جانشان همه وجوه زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد این امر تأثیرات دو چندان خواهد گذاشت.

بازی رسانه‌ای و جنگ روانی 

رژیم صهیونیستی یک جنگ روانی خنده دار را از زمان دریافت پاسخ حزب الله آغاز کرده است. این جنگ روانی چند مسیر مختلف را در رسانه‌ها  پیگیری می‌کند تا هم از بار روانی این پاسخ بر جامعه و ارتش رژیم صهیونیستی بکاهد و هم اینکه با ایجاد ازدحام خبری در رسانه‌ها، اصل مسئله پاسخ دندان شکن حزب‌الله را در رسانه‌ها گم کند. برخی نمودهای این جنگ رسانه‌ای به قرار زیر است.

تلاش برای تکذیب اصل ماجرا

پس از ضربه‌ای که حزب‌الله در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی به این رژیم وارد کرد، بنیامین نتانیاهو طی مصاحبه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد در این حمله هیچ سربازی کشته و زخمی نشده و حتی خراش هم برنداشته است. پس از این اعلام تصاویر مربوط به حمل مجروحان این عملیات توسط نیروهای امدادی رژیم صهیونیستی در فضای مجازی منتشر شد. برخی اخبار از کشته شدن یکی از فرماندهان منطقه شمالی نیز حکایت داشت اما پاسخی که پس از این دروغ بزرگ ارائه کردند حکایت از این داشت که برای آنها خیلی مهم است که افکار عمومی شان با مشاهده خسارت‌های جانی دچار رعب و وحشت نشود.

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد تصاویری که از حمل نیروهای ارتش توسط نیروهای امدادی منتشر شد، عملیات فریب ارتش برای گمراه کردن حزب الله بوده است تا حزب‌الله را با فرض اینکه عملیاتش موفق بوده از استمرار عملیات دور کنند. این دروغ دوم که برای کمتر کسی قابل باور است اگر درست هم باشد این معنا را متبادر می‌کند که آنها چقدر از استمرار حملات مقاومت واهمه و هراس دارند.

اما پس از آنکه حزب‌الله تصاویر و فیلم هدف قرار گرفتن گشتی زرهی رژیم صهیونیستی را منتشر کرد صهیونیست‌ها با انتشار فیلمی جدید در تلویزیون خود مدعی شدند کل ماجرا عملیات فریب ارتش رژیم صهیونیستی بوده است. صهیونیست‌ها فیلمی را نمایش دادند که در آن پس از انفجار موشک یک زرهی از مکان انفجار فرار می‌کند. آنها در این فیلم اعلام کردند این زرهی یک زرهی خالی از سرباز بوده که با هدف گمراه کردن حزب الله و عملیات فریب در جاده در حال حرکت بوده است.

تأیید دروغ صهیونیست‌ها از زبان حامیانشان

پس از دروغ‌هایی که رسانه‌های رژیم صهیونیستی به آن دامن زدند، نوبت اذناب و حامیان این رژیم رسید تا با تأیید دروغ صهیونیست‌ها، اصل ماجرا را پشت دروغ شاخدارشان پنهان کنند. در یکی از این تلاش‌ها، روزنامه تایمز انگلیس طی مقاله‌ای به قلم اسپنسر نوشت: اسرائیلی‌ها عملیات فریب را با موفقیت انجام دادند. اینگونه مقالات در رسانه‌های آمریکای مثل نیویورک تایمز و فارین پالیسی نیز منتشر شدند تا به کمک جنگ رسانه‌های صهیونیست‌ها بیایند.

اعلام کشف مکان ساخت موشک‌های نقطه زن حزب الله

صهیونیست‌ها روز سه شنبه طی خبری که در رسانه‌های خود با جزئیات فراوان و نقشه ارائه کردند، مدعی شدند یکی از مکان‌های تولید موشک‌های نقطه زن حزب‌الله در بقاع لبنان را کشف کرده‌اند. این خبر طی بیانیه ارتش رژیم صهیونیستی و توئیت‌هایی که آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی منتشر کرد، پخش شد.

تصدیق یا تکذیب چنین اخباری برای هیچ کس ممکن نیست. این نکته نیز قابل توجه است که معمولاً چنین اخباری دارای طبقه بندی امنیتی هستند و نشر آنها منع دارد. اینکه ارتش رژیم صهیونیستی از محل ساخت موشک‌های نقطه زن اطلاع داشته باشد یا بخشی از اطلاعات آن با خبر باشد امری محتمل است اما اینکه آن را در رسانه‌ها رسماً اعلام کنند نه منطقی و نه در راستای حفاظت‌های امنیتی است لذا میتوان گفت نشر چنین اخباری تنها با هدف کاستن از اثرات پاسخ حزب‌الله در فضای اجتماعی رژیم صهیونیستی و مقدمه چینی برای حملاتی است که رژیم صهیونیستی در آینده قصد دارد به مناطق موجود در آن خبر انجام دهد.

اعلامیه پیمان دفاعی بین آمریکا و اسرائیل

ایالات متحده آمریکا همواره رژیم صهیونیستی را به عنوان همپیمان استراتژیک خود معرفی کرده است. این امر در تمامی دولت‌های ایالات متحده با وضوح کامل و به مراتب بیان شده است. اما پس از پاسخ حزب الله به رژیم صهیونیستی روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» از تلاشهایی در دولت نتانیاهو خبر داد که به دنبال صدور اعلامیه‌ای رسمی از جانب ترامپ در حمایت از رژیم صهیونیستی هستند. این روزنامه نوشت مقامات دولت نتانیاهو می‌خواهد دونالد ترامپ یک پیمان دفاعی مشترکی را بین رژیم صهیونیستی و ایالات متحده رسما اعلام کند و بگوید از این پس آمریکا در برابر هر تهدیدی از اسرائیل دفاع خواهد کرد.

جدا از اینکه ترامپ دست به این اقدام خواهد زد یا نه، این اقدام در این مقطع نشان از این دارد که صهیونیست‌ها چقدر نسبت به پاسخ‌های مقاومت ترس و واهمه دارند.

بازتولید پیشنهاد ترور سید حسن نصرالله

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان همواره یکی از اهداف ترور رژیم صهیونیستی بوده است و هیچ گاه صهیونیست‌ها دست از تلاش برای ترور وی برنداشته‌اند. اما در مقطع کنونی با وجود رعب و وحشتی که در جامعه صهیونیستی به وجود آمده، صهیونیست‌ها با باز تولید پیشنهاد ترور سید حسن نصرالله به دنبال تخلیه فشار روانی وارد بر جامعه خود هستند. «آریه اِلداد» نویسنده روزنامه صهیونیستی «معاریو» طی مقاله‌ای با انتقاد از دولت نتانیاهو، گفت وی به حزب الله اجازه داد تا تصویری پیروزمندانه از خود در حمله اخیر ارائه دهد لذا اسرائیل باید سید حسن نصرالله را که عامل اصلی این تصویر است ترور کند. او در نوشته خود اذعان کرد که سید حسن نصرالله در هدف قرار دادن سربازان ارتش رژیم صهیونیستی موفق بوده است لذا ما از وی انتقام خواهیم گرفت.

تلاش برای تکرار نشست با پوتین و ترامپ

صهیونیست ها در ژوئن ۲۰۱۹ نشستی را در قدس با حضور دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین برگزار کردند. هدف آنها از آن نشست، ایجاد شکاف بین پوتین و سوریه و گرفتن امتیازاتی از وی برای هدف قرار دادن و بیرون کردن مقاومت از سوریه بود. پس از آن نشست که صهیونیست‌ها را به نتیجه‌ای نرساند و به ماجرای پاسخ حزب‌الله ختم شد حال آنها دوباره می‌خواهند این نشست را برگزار کنند. صهیونیست‌ها اعلام کرده‌اند هدف از این نشست اخراج ایران از سوریه است اما کمتر کسی باور میکند که این نشست در مقطع کنونی و پس از پاسخ حزبالله به رژیم صهیونیستی، برای بررسی این پاسخ مقاومت صورت میگیرد. با توجه به تعارض منافع روسیه و صهیونیستها در سوریه و نفوذی که ایران در سوریه دارد، بعید به نظر میرسد صهیونیستها توفیقی در این قضیه داشته باشند اما برگزاری این نشست در مقطع کنونی میتواند همچون مُسکنی برای جامعه صهیونیستی و محافل داخلی این رژیم باشد. به ویژه اینکه صهیونیستها با سکوتهای معنا دار آمریکاییها ، از حضور جدی آنها در موضع عملی حمایت و دفاع از رژیم صهیونیستی اطمینان ندارند.

جمع بندی

مجموعه اقداماتی که صهیونیستها پس از پاسخ پیروزمندانه حزب الله انجام دادند به این سمت و سو در حال حرکت بود که از یک سو بتواند رعب و وحشت به وجود آمده از این حمله را در جامعه صهیونیستی کاهش دهد و از سوی دیگر به دنبال حامیانی باشد که پاسخهای بعدی حزبالله را یا خنثی کند و یا دست کم به تعویق انداخته یا حجم آن را کاهش دهد. به نظر میرسد اگر مقاومت در مسیر پاسخ دادن به تجاوزات طبق وعدههای خود عمل کند، این مجموعه اقدامات- که بیشتر وجهه جنگ روانی داشتهاند- میتوانند در مسیر عکس عمل کنند.

  • منبع خبر : تسنیم