رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزینه‌های ایران برای کاهش تعهدات برجامی را تشریح کرد.

به گزارش بسیج پرس ، حجت الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه ایران در کاهش تعهدات برجامی خود گزینه‌های متعددی را روی میز دارد، گفت: به‌طور نمونه نیاز قطعی کشور برای غنی‌سازی ۲۰ درصد است که البته در حال حاضر از ۳/۶۷ درصد غنی‌سازی عبور کرده‌ایم که یکی از گزینه‌های ایران در کاهش تعهدات برجامی می‌تواند آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد باشد.

وی با تأکید بر اینکه ایران گام سوم کاهش تعهدات برجام را قطعاً محکم‌تر از گام‌های اول و دوم بر خواهد داشت، ادامه داد: باید گام‌های خود در کاهش تعهدات برجامی را به‌گونه‌ای برداریم که برای طرف‌های غربی بازدارنده باشد و آنها متوجه شوند که به تعهدات خود در یک قرارداد بین‌المللی باید عمل کنند.

نماینده مردم قم در مجلس با اعلام اینکه دومین گزینه‌ای که ایران می‌تواند در گام سوم کاهش اجرای تعهدات برجامی خود عملیاتی کند نصب سانتریفوژهای نسل جدید است، اضافه کرد: نسل جدید سانتریفوژها را که همان آی‌آر۶ و آی‌آر۸ است می‌توان در مراکز هسته‌ای کشورمان نصب کرد و از آنها در جهت مقاصد صلح‌آمیز هسته‌ای خودمان استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی همچنین ابراز کرد: سومین گزینه‌ای که ایران در کاهش تعهدات برجامی می‌تواند انجام دهد، افزایش با سرعت حجم ذخایر اورانیوم غنی‌سازی‌شده است و بعد از آن هم اقدام بعدی می‌تواند کاهش تعهدات در مقابل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد.

حجت‌الاسلام ذوالنور تصریح کرد: در برجام ما یک بازرسی فراتر از پروتکل الحاقی را پذیرفته‌ایم که می‌توانیم به آن نیز خاتمه بدهیم و همچنین ایران می‌تواند پروتکل الحاقی را به‌تعلیق دربیاورد.

وی درباره پیشنهاد فرانسه برای ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای خرید نفت ایران نیز گفت: فرانسوی‌ها درباره این پیشنهاد شروطی داشته‌اند که قطعاً به دولت این اجازه داده نخواهد شد که چنین کاری را انجام دهد.

  • منبع خبر : تسنیم