رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه شهرها نیازمند طرح مقابله اضطراری با بحران هستند، گفت: در شهرهای بزرگ، شدت وابستگی متقابل زیرساخت‌ها، می‌تواند دومینوی پیامد تهدید را طولانی‌تر کند.

به گزارش بسیج پرس ، سازمان پدافند غیر عامل، سردار «غلامرضا جلالی» روز دوشنبه در ادامه سفر خود به استان هرمزگان در نشستی با شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای این استان با اشاره به سابقه دیرینه و تاریخی پدافند غیرعامل در شهرها، اظهار داشت: شهرها همواره در طول تاریخ متکی به عناصر دفاعی و حفاظتی مثل برج، بارو و قلعه بودند یعنی عناصری که تلفیقی از دفاع و حس امنیت را ایجاد می‌کرد.

وی ادامه داد: بین امنیت، مدل دفاع و زندگی شهری رابطه معناداری برقرار است به‌طوری‌که نوع دفاع از شهر، متناسب با تغییر این سه مولفه دگرگون می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در دهه‌های اخیر با تغییر استراتژی نظامی آمریکا، تهدیدات به سمت شهرها بازگشته است، تصریح کرد: دوران دفاع مقدس یک سند آشکار از جنایات بعثی‌ها و حامیان آن‌ها علیه شهرهاست.

سردار جلالی افزود: پدافند غیرعامل زیرساخت‌ها را برای خدمت‌رسانی به مردم ضروری می‌داند و هرچه یک زیرساخت خدمات بیشتری به مردم بدهد اهمیت آن بیشتر است.

وی با تاکید بر اینکه همه شهرها باید طرح‌هایی برای صیانت از مردم در شرایط بحران داشته باشند، تصریح کرد: ایجاد فضاهای چندمنظوره شهری برای شهروندان مثل مترو و پارکینگ یا طرح جابه‌جایی و اسکان موقت که در همه کشورهای پیشرو وجود دارد ازجمله این طرح هاست.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین عنوان کرد: شهرها به ویژه کلان‌شهرها باید طرح‌هایی برای حفاظت از زیرساخت‌ها حیاتی و حساس داشته باشند به گونه ای که بتوانند توانایی تداوم خدمت‌رسانی در شرایط بحران را حفظ کنند.

سردار جلالی با اشاره به اینکه در شهرهای بزرگ، وابستگی متقابل زیرساخت‌ها، الزاما فرصت نیست و می‌تواند دومینوی پیامد تهدید را طولانی و خطرناکتر کند، گفت: با اختلال در کارکرد یکی از این زیرساخت‌ها، بقیه سیستم به طور پیامدی دچار چالش می‌شود و ممکن است کل سیستم درگیر اختلال خدمات شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع شهرها، سند راهبردی پدافند شهری تهیه و تدوین شده و در کمیته دائمی پدافند غیرعامل در حال بررسی است و ان‌شاالله بزودی تصویب و ابلاغ خواهد شد.

  • منبع خبر : ایرنا