وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو منافع امنیتی ترکیه در مناطق شمال شرق سوریه را با توجه به احترام به تمامیت ارضی این کشور قانونی می‌داند و توافقات دوجانبه برای تثبیت اوضاع در منطقه ادلب نیز همچنان به قوت خویش باقی است.

به گزارش بسیج پرس ، به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در برنامه تلویزیونی «مسکو.کرملین.پوتین» در تشریح نتیجه مذاکرات سه‌شنبه گذشته ( ۲۷ آگوست/ ۵ شهریور) “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه و “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهوری ترکیه، اعلام کرد که این کشور منافع امنیتی ترکیه را کاملاً قانونی می‌داند که برای تامین آن، آنکارا قصد دارد مناطق مرزی در شمال شرق سوریه را تحت کنترل خود قرار دهد.

لاوروف در پاسخ به سئوالی درباره مواضع مسکو در قبال طرح ترکیه برای ایجاد منطقه امنیتی در خاک سوریه گفت: «مناطق شمال شرق سوریه مسئله‌ای جداگانه است. رئیس جمهوری اردوغان اعلام کرده که ترکیه قصد دارد منافع امنیتی خود را در این منطقه تامین کند. رئیس جمهور پوتین نیز تایید کرده که ما از توافقات به دست آمده که در وهله نخست با توجه به احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه حاصل شده، حمایت می‌کنیم.»

وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که توافقات صورت گرفته بین مسکو و آنکارا درباره حمایت از تثبیت اوضاع در دیگر منطقه از خاک سوریه، یعنی در منطقه ادلب در شمال غرب این کشور ،همچنان به قوت خود باقی است. رئیس جمهور پوتین در کنفرانس مطبوعاتی با رئیس جمهور اردوغان اعلام کرد که این توافقات همچنان حفظ می‌شود و رهبران دو کشور درباره تدابیر و اقدامات مشخصی که اجازه دهد تا این توافقات  همچنان اجرا شده و ثبات در منطقه را تقویت کند، به توافق رسیده‌اند.

لازم به یادآوری است، ترکیه برای بازگرداندن پناهجویان سوری و ایجاد یک حلقه دفاعی در مرزهای این کشور، درصدد ایجاد منطقه حائل امنیتی در شمال شرق سوریه است. نظامیان ترکیه و آمریکا در اوایل ماه آگوست درباره ایجاد یک مرکز عملیاتی مشترک در سوریه به توافق رسیدند. یکی از اهداف این مرکز برای تحقق طرح ایجاد این منطقه حائل امنیتی در نظر گرفته شده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری «تاس»