رئیس مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه لبنان معتقد است که حزب الله لبنان تهدیدش را اجرایی می کند و این بدین معناست که معادلات تغییر کرده و ابتکار عمل بیش از اسرائیلی ها در دست حزب الله است.

به گزارش بسیج پرس ، از یکشنبه شب گذشته که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی خود بر حتمی بودن واکنش به حملات پهپادهای رژیم صهیونیستی به ضاحیه بیروت تاکید کرد، صهیونیستها خواب و خوراک ندارند.

در همین راستا روز یکشنبه مقاومت اسلامی لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در ساعت ۱۶:۱۵ دقیقه به وقت محلی امروز یکشنبه یکم سپتامبر ۲۰۱۹ گروه شهیدان حسن زبیب و یاسر ضاهر یک خودرو نظامیان را در جاده پادگان آفیفیم هدف قرار دادند که بر اثر آن سرنشینان آن کشته و زخمی شدند.

این درحالی است که رسانه‌های صهیونیست از سانسور شدیدی که ارتش این رژیم درباره میزان تلفات و خسارات اعمال کرده است، خبر دادند.

«شیخ نعیم قاسم» معاون دبیر کل حزب الله لبنان در مراسم عزاداری دومین شب ماه محرم در مجتمع سید الشهدا در ضاحیه جنوبی بیروت گفت: مقاومت، اسرائیل را به قواعد درگیری ناچار کرد که منجر به بازدارندگی آن شد. بنابراین هرگونه تجاوزی که روی دهد مقاومت متعهد به واکنش به آن است.

برای بررسی این دستاورد حزب الله لبنان «طلال عتریسی» رئیس مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه لبنان گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می گذرد.

*اخیرا نیروهای مقاومت حزب الله لبنان شماری از نظامیان صهیونیست را هدف حمله نظامی خود قرار دادند و این عملیات در واکنش به عملیات پهپادی روزهای قبل اسرائیلی ها صورت گرفت. اهمیت و پیام این عملیات تلافی جویانه حزب الله در چیست؟

پیام آشکار این عملیات نیروهای لبنانی است که دشمن صهیونیستی اگر علیه مقاومت در لبنان یا سوریه اقدامی کند، بدون پاسخ نمی ماند و این مسأله مهمی است که هرنوع تجاوز، موجب واکنش و پاسخ مقاومت خواهد شد.

پیام آشکار این اقدام تثبیت معادله واکنش و پاسخ متقابل است. زیرا اسرائیلی ها فهمیدند و میدانند که هرنوع تجاوزی، پاسخی در پی خواهد داشت و دیگر جرأت تعرض نخواهند داشت.

مسأله مهم دیگر این است که حزب الله از یک هفته قبل به آشکار و صراحت اعلام کرد که به تعرض اسرائیلی ها پاسخ می دهد و علیرغم آن، اسرائیلی ها نتوانستند از خودشان محافظت کنند. حزب الله تاکید دارد که تهدید می کند و تهدیدش را اجرایی می کند. این بدین معناست که معادلات تغییر کرده و ابتکار عمل بیش از اسرائیلی ها در دست حزب الله است.

*این عملیات حزب الله لبنان چه تاثیری در کاهش محبوبیت نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیش از انتخابات پارلمانی این رژیم در روزهای آینده دارد؟

قطعا این واکنش و پاسخ حزب الله موجب تضعیف جایگاه نتانیاهو در انتخابات پیش رو می شود. زیرا وی نتوانست از نظامیان خود محافظت کند و نه تنها با حملات قوی به حزب الله پاسخ نداد بلکه حملات ضعیف و در جنوب لبنان و به دور از مناطق مسکونی صورت گرفت.

به همین دلیل وضعیتی سختی در انتخابات خواهد داشت و به خواسته خود در تجاوز به لبنان نرسید. نتانیاهو با تجاوز به لبنان قصد داشت خود را قوی نشان دهد که از اسرائیل در سوریه و لبنان حفاظت می کند و باید در انتخابات آینده منتخب شود.

این حملات نیروهای مقاومت لبنان چهره ترسیم شده نتانیاهو را از بین برد و بر همین اساس واکنش نیروهای لبنانی نتانیاهو را در انتخابات پیش رو ضعیف تر خواهد کرد.

*سید حسن نصرالله به عنوان مرد وعده های صادق شناخته می شود و اخیرا اعلام کرده بودند که انتخابات پیش روی صهیونیست ها با خون نظامیان اسرائیلی برگزار خواهد شد نه خون لبنانی ها. اینگونه تهدیدات و اظهارات دبیرکل حزب الله چه تاثیراتی بر داخل رژیم صهیونیستی و ترس شهرک نشینان دارد؟

پاسخ حزب الله به صهیونیست ها بر نکته سید حسن نصرالله تاکید دارد؛ زیرا وی پیشتر اعلام کرده بود که نتانیاهو می خواهد انتخابات را با خون اسرائیلی ها برگزار کند و این واکنش حزب الله نیز تاکیدی بر آن بود.

حمله مقاومت موجب کشته و زخمی شدن صهیونیست ها شد و نتانیاهو نمی تواند از این واقعیت فرار کند. این امر موجب بروز جدل و اختلافات زیادی در روزهای آینده به دلیل تعرض پهپادی اسرائیلی ها به لبنان و نیروهای حزب الله در سوریه خواهد شد.

نتایج این حملات نتانیاهو به نفع او نبود. از سوی دیگر حزب الله تهدیدش را اعلام و اجرا کرد. حزب الله تعدادی از نظامیان اسرائیلی را کشته و زخمی کرد اما نتانیاهو نتوانست برای بار دوم اقدام کند.

*آیا درگیری اخیر میان نیروهای مقاومت لبنان و صهیونیست ها امکان گسترده تر شدن و تبدیل به جنگ بزرگ را دارد؟

این تقابل منجر به جنگ گسترده تر در منطقه نخواهد شد و علت آن نیز این است که اسرائیل زمانی که جنوب لبنان را بمباران کرد، از هدف قرار دادن مناطق مسکونی اجتناب کرد.

این بدین معناست که صهیونیست ها نسبت به کشتار شهروندان تمایلی نداشتند تا مانع از واکنش حزب الله و گسترده تر شدن درگیری ها شوند. از سوی دیگر نتانیاهو با آمریکایی ها و فرانسوی ها برای کاهش و توقف تنش ها تماس گرفت.

نکته سوم این است که نتانیاهو در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست امنیتی با مقامات نظامی از پایان عملیات نظامی علیرغم آمادگی ارتش خود خبر داد. بنابراین همه اینها نشان می دهد که تقابلی که صورت گرفت، محدود بود و به نبرد طولانی تر و گسترده تر میان لبنان و اسرائیل در منطقه منتهی نمی شود.

  • منبع خبر : مهر