دکتر ایرج حریرچی گفت: مهمترین دستاورد دولت تدبیر و امید، در اولویت قرار دادن سلامت مردم است که رییس جمهوری در برنامه های تبلیغاتی خود مطرح و عملیاتی کرد و به آنها وفادار ماند.

به گزارش بسیج پرس ، دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در گفتگوی زنده با شبکه رادیویی گفتگو  به مناسبت هفته دولت، دستاوردهای وزارت بهداشت را تشریح کرد و گفت: در حوزه دسترسی مردم به خدمات سلامت مطابق با استطاعت مردم پیشرفت قابل توجهی داشتیم به طوریکه  ۲۶ هزار تخت جدید ایجاد و ۴۵ هزار تخت نیز به طور کامل بازسازی شد.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تعداد ۶۵۰۰ مطب در کلینیک های ویژه دولتی ایجاد شد و خانه های بهداشت نیز صددرصد تکمیل شدند و دو هزار خانه بهداشت نیز به بهره برداری رسید.

دکتر حریرچی تصریح کرد: همزمان با افزایش قابل توجه دسترسی مردم به خدمات سلامت، پرداختی از جیب مردم نیز کاهش قابل ملاحظه ای داشت و از ۵۶ درصد شروع طرح تحول سلامت به ۳۵ درصد رسید که هیچ کشوری در دنیا این تجربه را نداشته است و هزینه های فقرزا و کمرشکن سلامت کنترل و کاهش نسبی یافت.

وی با اشاره به  توجه به حوزه پیشگیری در دوره جدید ، گفت: پویش هایی مثل فشار خون، دیابت و … نشانگر این مهم هستند و امیدواریم بحث پیشگیری را مقدم بر درمان و مراجعات سرپایی را مقدم بر بستری قرار دهیم و دستاوردهای مهمی را حاصل کنیم.
معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه، حوزه سلامت چقدر تحت تاثیر پرداختهای بیمه ای قرار دارد، گفت: بیمه های پایه خصوصا با تاخیراتی که در پرداختها داشتند از نظر مالی وزارت بهداشت را تحت تاثیر قرار دادند اما با دستورات قاطع و اخیر رییس جمهوری صادر کردند امیدواریم پرداختی ها به موقع انجام شوند و بیمه ها نیز بخصوص بیمه ایران اصلاحاتی را انجام داده اند و درحال انجام هستند.

به گفته دکتر حریرچی، حدود ۹ درصد بودجه های تحقیقاتی و ۱۰ درصد هیات های علمی کشور است ولی ۳۰ تا ۳۴ درصد تحقیقات علمی در وزارت بهداشت انجام می شود و افتخار داریم که بگوییم ایران هم از نظر  تولید خالص مقالات و هم از نظر استنادات که نشان دهنده کیفیت مقالات است در منطقه رتبه اول و در دنیا رتبه ۱۸ را دارد.

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت