بنده بعید می دانم که مجلس و یا نهادهای دیگر اقدام خاص و موثری را در این زمینه انجام دهند، زیرا بحث منفعت خود آنها در میان است!

استادیار دانشگاه ایلام در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: بنده بعید می دانم که مجلس و یا نهادهای دیگر اقدام خاص و موثری را در این زمینه انجام دهند، زیرا بحث منفعت خود آنها در میان است!
ایمان گوهری، استادیار دانشگاه ایلام در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس و در خصوص اشتغال دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری اظهار داشت: با توجه به سطح بالای علمی و شاغل نبودن تعداد زیادی از دانشجویان ما این مسئله چندین نتیجه دارد: اول اینکه باعث دلسردی آنان می شود؛ دوم اینکه برخی از آنان وسوسه می شوند که کشور راترک کنند و مدینه فاضله خود را در جای دیگر یا کشورهای دیگر ببینند و این برای انقلاب ما که وارد گام دوم شده معضل بزرگی است. از طرفی دیگر شرایط کشور مانند اوایل انقلاب نیست که امکانات کم باشد و یا اصلا نباشد. اساتید و یا افرادی که چندین پست مهم دارند بهتر است که کنار بروند و اجازه بدهند جوانان در مشاغل حساس باشند تا شادابی و پویایی درمیان ما و جوانان ما حفظ شود .
وی در ادامه و در خصوص رویکرد مجلس و قوه قضائیه در این زمینه ابراز تاکید کرد: قطعا اگر این مسئله به صورت یک قانون مدون و شفاف مبدل شود، بسیار کارگشا و موثر خواهد بود. البته دو هفته پیش در کانون شفافیت نمایندگان این مسئله تصویب نشد، لذا بنده بعید می دانم که مجلس و یا نهادهای دیگر اقدام خاص و موثری را در این زمینه انجام دهند، زیرا بحث منفعت خود آنها در میان است. امروز متاسفانه آنقدر تقوا و تعهداخلاقی وجود ندارد تا این قانون تصویب شود، به همین سبب اگر مقام معظم رهبری در این زمینه ورود کنند ای بسا نتایج بسیار بهتری عاید جوانان ما شود.
استادیار دانشگاه ایلام ضمن انتقاد به سیاست های وزارت علوم در قبال نخبگان علمی و دانشگاهی کشور ابراز داشت: من معتقدم نه تنها در دوران این وزارت، بلکه در وزارت علوم دولت هایی قبلی نیز چنین مشکل دامنه دار و لاینحلی وجود داشته است. شما ببینید، امروز با هزاران دست کاری، اعمال قوانین سخت گیرانه و بوروکراسی های دشوار، با نخبگان علمی و دانشگاهی چه رفتارهایی می شود؟! در بهترین حالت، برای نخبگان دانشگاهی یک بنیادی با عنوان بنیاد نخبگان تاسیس کرده اند و بزگترین هنر آن اعطای وام به آنان است!.
گوهری در پایان خاطرنشان کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدارهای مختلف با مجلس و دولت تذکر دادند، وزارت علوم باید وارد چرخه کارخانه ای شود به این معنا که جوانان تحصیلکرده و فارغ التحصیلان ما وارد کار در صنایع شوند، بنده معتقدم تعامل میان صنعت و دانشگاه بخش بسیار مهمی از معضل بیکاری جوانان و تحصیلکرده های کشور ما را حل و فصل خواهد کرد و اکنون که در سال تولید ملی قرار داریم می توانیم این سیاست را اجرا نموده و کمک شایانی به توسعه کشور نمائیم.