مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال ۱۵ هزار مورد از خاطرات والدین شهدا به عنوان سندی برای این نهاد، جمع‌آوری و ثبت می‌شود.

به گزارش بسیج پرس ، رحیم نریمانی افزود: خاطرات والدین شهدا، در قالب اسناد افتخار ثبت می شود؛ به همین منظور در مراکز استان ها با صدا و سیما تفاهم نامه ای امضا می شود تا بتوانیم خاطرات این والدین شهدا را آرشیو کنیم و بتوانیم بعدها از این اسناد برای آیندگان و نسل جوان به خوبی استفاده کنیم.

بر اساس آمار بنیاد شهید و امور ایثارگران در دوران انقلاب و دفاع مقدس ۲۳۰ هزار شهید تقدیم انقلاب شد. اکنون پدران شهدا ۴۹ هزار و ۵۷۲ نفر و مادران شهیدان ۱۰۶ هزار و ۳۹۱ نفر در قید حیات هستند که بنیاد شهید و امور ایثارگران برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا، نسبت به جمع آوری خاطرات آنها از فرزندان شهیدشان اقدام کرده است.

وی تصریح کرد: بنیاد شهید علاوه بر نگهداری از اسناد والدین شهدا موضوع پخش این آثار و اسناد را در برنامه های  اساسی خود خواهد داشت چرا که باید نسل جوان کشور را که جنگ را ندیده اند و هیچ خاطره ای از دوران هشت سال دفاع مقدس ندارند، با این گونه آثار و اسناد آشنا کرد. البته برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیز این موضوع بسیار دارای اهمیت است.

به گفته نریمانی تاکنون خاطرات ۳۰ هزار نفر از والدین شهدا جمع آوری شده است، اظهار داشت: قرار است هم اسناد و مدارک مربوط به والدین شهدا جمع آوری شود و هم در قالب برنامه های مختلف زمینه تولید و پخش این خاطرات فراهم شود زیرا معتقدیم جمع آوری این اسناد می تواند در تولید برنامه های تلویزیونی بسیار کارساز باشد.

وی خاطرنشان کرد: از والدین شهدایی که در قید حیات هستند،‌ تعدادی از آنها سالمند هستند و توان دادن اطلاعات درباره فرزندان شهید خودشان را ندارند اما در هر صورت ما نسبت به جمع آوری خاطرات اقدام می کنیم تا این آثار و اسناد به طور کامل جمع آوری شود اما چون جمع آوری این خاطرات زمان بر است، نمی توان اعلام کرد که چه زمانی  می توانیم تمام این اسناد را جمع آوری کنیم.

مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: البته جمع آوری تمام این اسناد و آثار نیازمند تامین اعتبار است که امید است بتوان نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز اقدام کرد تا ثبت خاطرات والدین شهدا به نتیجه مطلوب برسد.

بر اساس آمار بنیاد شهید، ۲۳۰ هزار شهید تقدیم انقلاب شده است و تعداد کل جانبازان در کشور به ۵۷۴ هزار و ۱۰۱ نفر می رسد که ۳۳۶ هزار و ۲۸۲ نفر، معادل ۵۹ درصد جانبازان زیر ۲۵ درصد و ۲۳۷ هزار و ۸۱۹ نفر، معادل ۴۱ درصد نیز جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر هستند. تعداد آزادگان کشور در دوران دفاع مقدس نیز ۴۳ هزار و ۱۷۳ نفر است

  • منبع خبر : ایرنا