استاد دانشگاه اصفهان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس: کسب دانش فی نفسه بسیار مطلوب است زیرا سطح معلومات و اطلاعات بانوان را ارتقاء می دهد و باعث پیشرفت آنان در جامعه می شود که در نهایت قطعا زندگی موفق تری پیش رو خواهند داشت.

اکبر گلی، استاد دانشگاه اصفهان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری بسیج پرس، درخصوص مسئله اشتغال بانوان اظهار داشت: وظیفه بانوان در کانون گرم خانواده همسرداری و فرزند پروری است واگر ضرورت ایجاب کند، شغل در مراحل و اولویت های بعدی می باشد. البته کسب دانش ذاتا مطلوب است ولی اگر برای کسب درآمد باشد در این بحث الویت با آقایان است، چرا که نفقه همسر و فرزندان بر عهده مرد خانواده است و زنان در این بحث وظیفه ای بر عهده ندارند. علی‌رغم اینکه در سال‌های اخیر زنان اکثریت جمعیت دانشجویی را تشکیل داده و دارای تحصیلات عالی هستند، اما همواره از فرصت شغلی کمتری برخوردارند.
وی در خصوص دلیل ناامیدی بانوان در زمینه یافتن شغل مناسب ابراز داشت: در کشور شغلی که متناسب با مقام و شخصیت بانوان باشد آنچنان در دسترس نیست. از طرفی، لزومی ندارد به دلیل رقابتی که در جامعه وجود دارد بانوان لزوما مشغول به کار شوند. در صورتی که مرد می تواند نیازهای معیشتی خانواده را تامین کند. البته کسب دانش فی نفسه بسیار مطلوب است زیرا سطح معلومات و اطلاعات آنان به مراتب بالا می رود و باعث پیشرفت آنان در جامعه می شود و در نهایت قطعا زندگی موفق تری پیش رو خواهند داشت.
گلی در پایان و در مورد مشکلات بانوان در زمینه نداشتن شغل تصریح کرد: بعضی از بانوان شغل و تحصیلات چندانی ندارند، اگرهم از تحصیلات دانشگاهی برخور باشند، تنها مشکل نداشتن شغل را دارند و این مسئله به راحتی قابل حل است و برطرف می شود. قطعا تحصیلات دانشگاهی بسیار خوب است ولی نباید در طی آن به دنبال شغلی متناسب با شرایط اجتماعی خود باشند و با شرایط آنها منافات داشته باشد. در این خصوص پیامبراکرم (ص) می فرمایند:جهاد زن، همسرداری و فرزند پروری به نحو احسن است. تحصیلات برای بانوان در کنار وظیفه همسر داری و خانه داری بسیار خوب است و اگر شغل متناسبی برای آنان وجود داشته باشد که به وظیفه ذاتی او لطمه ای وارد نکند قطعا خوب است ولی نباید متوقع باشند که به دلیل داشتن مدرک تحصیلی باید شاغل باشند و وظیفه ذاتی آنان از بین برود.

  • نویسنده : مبینا محمدی