آخرین وضعیت فناوری اطلاعات در استان مرکزی را تشریح کرد و گفت: ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان مرکزی ۴۰.۴۱ است.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، لادن مهدوی‌هزاوه شامگاه سه‌شنبه در شورای اداری استان مرکزی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به زیرساخت‌های استان مرکزی اظهار داشت: استان مرکزی دارای ۱۲ شهرستان، ۳۳ شهر و یک هزار و ۱۶۶ روستا با یک میلیون و ۴۲۹ هزار نفر جمعیت است، از مجموع روستاهای استان مرکزی ۸۶۱ روستای بالای ۲۰ خانوار و ۳۰۵ روستای زیر ۲۰ خانوار هستند، در مجموع ۱٫۶۸ درصد از جمعیت کشور در استان مرکزی حضور دارند.

وی افزود: استان مرکزی با هفت استان دیگر دارای مرز مشترک بوده و کریدور ارتباطی غرب و جنوب غرب و چهارمین استان صنعتی کشور و دومین مرکز صنایع سنگین ایران است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی تصریح کرد: در استان مرکزی ۱۲ دانشگاه و ۵۹ واحد دانشگاهی وجود دارد و شاخص توسعه یافتگی استان در حوزه فاوا( فناوری اطلاعات و ارتباطات) ۷٫۱۸ از ۱۰ بوده و در لین زمینه دارای رتبه ۸ کشور در میان ۳۱ استان است.

مهدوی بیان کرد: استان مرکزی دارای بستر ارتباط فیبرنوری مستقیم با ۶ استان است، طول شبکه کابل فیبر نوری استان یک هزار و ۵۴۵کیلومتر و ظرفیت انتقال شبکه انتقال ۳۷۹٫۶گیگابیت بر ثانیه و ظرفیت کل شبکه‌ دیتای داخلی lp استان ۲۶۰ گیگابیت بر ثانیه و ظرفیت قابل واگذاری دیتای داخلی lp استان ۱۸۵ گیگابیت بر ثانیه و پورت سوئیج بین شهری ۴۷ هزار و ۴۹۰ منصوبه و ۱۷ هزار و ۳۹۹ زیربار است.

وی عنوان کرد: تعداد سایت‌های دیتا و مراکز سویچ راه دور استان، ۳ مرکز تجهیزات دیتا و ۲ مرکز تجهیزات سوئیج است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با اشاره به وضعیت شاخص‌های شبکه تلفن ثابت استان نیز گفت: در این زمینه تعداد منصوبه شهری ۵۴۵ هزار و ۹۶۸ مورد و روستایی ۱۳۰هزار و ۴۹۲ مورد و تعداد دایری شهری ۴۶۸ هزار و ۷۴۵ مورد و در روستاها ۱۱۹ هزار و ۶۷۳ مورد است.

مهدوی خاطرنشان کرد: ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان مرکزی ۴۰٫۴۱ و تعداد روستاهای دارای ارتباط توسط شرکت مخابرات در استان یک هزار و ۸۱ مورد و درصد روستاهای دارای تلفن ثابت ۹۲٫۳۱ دصد و تعداد روستاهای دارای تلفن خانگی یک هزار و ۵۹ مورد و درصد روستاهای دارای تلفن خانگی ۸۷٫۵۲ درصد و تعداد مشترکین WLL روستایی ۴۷ هزار و ۹۹۳ مشترک و تعداد مشترکین ارتباطات پهن باند ثابت با فناوری X-DSL شرکت مخابرات ۱۳۶ هزار و ۸۰۶ مشترک و ضریب مفوذ پوررت پر سرعت اینترنت ثابت استان نیز ۱۲٫۵۴ درصد است.

وی با اشاره به وضعیت شاخص‌های پوششی اپراتور همراه‌اول درر اسستان نیز گفت: تمام استان تحت پوشش اینترنت نسل ۳ و ۴ این اپراتور قرار داشته و تعداد خطوط واگذاری شده یک میلیون و ۷۱۵ هزار و ۵۳۹ مورد و تعداد خطوط فعال یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۲۶۲ مورد و ضریب نفوذ آن نیز ۷۶٫۸۷ درصد و پوشش جمعیتی آن نیز ۹۸٫۳ درصد است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی ادامه داد: اپراتور همراه‌اول ۹۴٫۲۸ درصد از جاده‌های اصلی و فرعی استان و ۵۴٫۵۴ درصد از جاده‌های ریلی استان را تحت پوشش قرار داده و تعداد سایت‌های نسل دو در استان ۴۹۰ سایت، نسل سوم ۳۸۹ سایت و نسل چهارم ۴۲۵ سایت است.

مهدوی با اشاره به وضعیت شاخص‌های پوششی اپراتور رایتل در استان مرکزی گفت: ۱۸ شهر از شهرهای استان مرکزی تحت پوشش اینترنت نسل سوم قرار دارند، همچنین تعداد خطوط واگذار شده از این خطوط در استان مرکزی ۲۱۴ هزار و ۲۲۱ مورد و تعداد خطوط فعال ۹۶ هزار و ۹۰۹ مورد و ضریب نفوذ اوپراتور رایتل در استان مرکزی معادل ۶٫۶۶ براورد شده که پوشش جمعیتی معادل ۶۷ درصد و ۴۴/۸۳ درصد از جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی استان مرکزی را تحت پوشش گرفته است.

وی افزود: وضعیت شاخص اپراتور ایرانسل در استان مرکزی ۳۳ شهر را تحت پوشش نسل سوم و ۳۱ شهر را نیز تحت پوشش اینترنت نسل چهارم قرار داده و تاکنون تعداد یک میلیون و ۱۰۶ هزار و ۸۱۶ مورد خط واگذار شده و تعداد ۶۱۳ هزار و ۶۷۶ خط فعال دارد، همچنین این اپرارتو دارای پوشش جمعیتی معادل ۹۰٫۷۱ درصد است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مرکزی با اشاره به پروژه‌های در دست اجرای این اداره‌کل در استان مرکزی گفت: اجرای ۳۰۰ کیلومتر فیبر نوری روستایی در قالب سه فاز، احداث ۵۳ سایت ارتباطی نسل ۲، ۳، ۴ و اینترنت ثابت ایرانسل، احداث ۱۶ سایت ارتباطی نسل ۳ و ۴ همراه اول، ایجاد دسترسی ۴۹۱ روستا به اینترنت پرسرعت ثابت در سال ۹۸، نصب ۲۷ دستگاه آی.تی.ان روستایی از محل طرح یو.اس.او و اجرای طرح پایش کیفیت ارتباطی روستایی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از جمله برامه‌هایی است که در دستورکار قرار دارد.

  • منبع خبر : تسنیم