مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: یکی از مشکلات امروز ما در عرصه نمایش‌های آیینی سنتی نبود پایگاهی برای ژانرهای مختلف نمایشی از خیمه شب‌بازی تا نقالی، تعزیه و پرده خوانی است.

به گزارش بسیج پرس ، «شهرام کرمی»، مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در درباره جذب اعتبار و پرداخت کمک هزینه‌های گروه‌های مختلف نمایشی جشنواره آیینی سنتی گفت: بعد از بازدید چهارشنبه گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جشنواره آیینی سنتی دستور اعتبار جشنواره داده شد و قرار است به زودی کمک هزینه‌ها پرداخت شود.

وی در ادامه افزود: در حال پیگیری اعتبارات جشنواره هستیم و امیدواریم به زودی بتوانیم به تعهداتمان عمل کنیم.

کرمی با اشاره به اینکه جشنواره آیینی سنتی فرصتی برای سرمایه‌گذاری در عرصه نمایش‌های ایرانی است، گفت: این جشنواره به ما گوشزد می‌کند که چقدر سرمایه‌های ما با اصالت و خوب است انواع نمایش‌های آیینی و سنتی و مخاطبان آنها که از کارها استقبال می‌کنند، در این ایام مشخص هستند.

مدیرکل هنرهای نمایشی اظهار داشت: اما در بین همه اینها، نبود یک پایگاه که بتواند مشکلات را رفع کند و مکانی برای نمایش‌های ایرانی باشد، به خوبی مشخص است. درست است که تئاتر سنگلج از قدیم پایگاه نمایش‌های ایرانی شناخته می‌شود اما اینجا فقط نمایش‌های صحنه‌ای وجود دارد و ژانرهای مختلف از خیمه‌ شب بازی، نقالی، پرده خوانی، تعزیه و … ضرورت امروز کلان شهر تهران است.

کرمی در پاسخ به این سؤال که با وجود نظر مساعد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه ایجاد پایگاه برای نمایش‌های ایرانی چه گامی در این راستا برداشته شده است، گفت: ما پیگیر هستیم که اگر بتوانیم از طریق شهرداری یکی از ابنیه یا ساختمان‌های قدیمی شهر تهران که به لحاظ محله و بافت سنخیت تاریخی و مرتبط با هویت تهران داشته باشد، را برای این کار اختصاص دهیم و آنجا مرکزی برای نمایش‌های ایرانی شود.

وی در ادامه گفت:‌ این موضوعی است که خود آقای وزیر هم به ضرورت آن اشاره کردند و هم ما در اداره کل مدت‌هاست که به این ضرورت رسیده‌ایم. امیدوارم بتوانیم شرایطی با مشارکت شهرداری ایجاد کرده و یکی از ساختمان‌ها را در اختیار ما قرار دهند.

وی درباره پروژه پهنه رودکی نیز گفت:‌ این پروژه مهندسین خاص خود را دارد قرار است تمام محدوده بازسازی فرهنگی شود، هم ساختمان‌ها و هم کوچه‌ها ساخت و ساز متفاوتی داشته باشند. اما اینکه این محدوده آیا واقعا به لحاظ امنیتی نیز می‌تواند شرایط اطراف تئاتر شهر را بهبود ببخشد یا خیر، با توجه به شرایط چهارراه ولیعصر قابل پیش بینی نیست.

  • منبع خبر : فارس