در محله‎ی تبريزی‌های اصفهان، خانه‎‌ای زيبا از جاذبه‎های بسيار جالب از دوران صفويه به یادگار مانده است که در حدود ۲۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و در اصل كوشك بين دو باغچه بوده كه در قديم، ساخت آن‎ها متداول بود.

به گزارش بسیج پرس ، در محله‎ی تبریزی‌های اصفهان، خانه‎‌ای زیبا از جاذبه‎های بسیار جالب از دوران صفویه به یادگار مانده است که در حدود ۲۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و در اصل کوشک بین دو باغچه بوده که در قدیم، ساخت آن‎ها متداول بود.

 

خانه سوکیاس شامل دو خانه می‌باشد. این بنا از نظر تاریخی و هنری ارزش بسیاری دارد که به خاطر تزئینات خارق‌العاده‎اش، آن را منحصربفرد کرده است، بطوری که در سال ۱۳۷۶ توسط دانشگاه هنر اصفهان خریداری و مورد مرمت قرار گرفت و یکسال پس از پایان یافتن عملیات مرمت، بخش جنوبی آن در سال ۱۳۷۷، جهت فضاهای آموزشی گروه مرمت مورد استفاده واقع گردید.

 

همانطور که در بالا اشاره شد، خانه سوکیاس از دو خانه تشکیل شده است: خانه شماره ۱ ما بین خانه سوکیاس ۲ و خانه داوید قرار دارد. قدمت این خانه به دوران صفویه باز می‎گردد. این بنا در دو طبقه ساخته شده و زیر بنایی معادل ۹۲۰ متر مربع دارد که در دو بخش شمالی و جنوبی واقع شده و مساحتی در حدود ۳۱۰۰ متر مربع دارد. ورودی اصلی در کوچه‎ی تبریزی‌ها، دارای سردر مقرنس ساده و زیبائی است و کنار آن، اتاق‌هایی نیز ساخته شده است. ساختمان اصلی تزئینات نقاشی و طلاکاری و معماری بسیار زیبایی دارد.

 

در وسط ساختمان اصلی، تالاری دو طبقه وجود دارد که در وسط این تالار، حوض سنگی ۸ گوش کوچکی قرار گرفته است. در داخل رواق‌ها و طاقچه‎های پائین، نقاشی‌های مینیاتوری از دوران صفوی طراحی شده که به شیوه‎ی رضا عباسی و بسیار هنرمندانه ترسیم شده‎اند. در کتیبه که در طبقه اول تالار قرار دارد، نقوش تشعیری که شامل درختان، پرندگان و حیوانات با زمینه طلائی می‎باشد طراحی شده است. امیدواربم چنین آثار گرانبهایی را بیشتر ارج نهیم.

 

 

 

  • منبع خبر : عصر ایران