مدیرکل آموزش وپرورش کردستان از شرکت 25 هزار و 157 نفر در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدوورود به دبستان و پیش دبستانی تا بیستم مرداد ماه 98 خبر داد.

به گزارش بسیج پرس رشید قربانی امروز در سنندج اظهار کرد: برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان برای بیست و پنجمین سال متوالی در استان با هدف تشخیص و شناسایی به موقع نارسایی‌های جسمی، ارزیابی وضعیت آمادگی تحصیلی نوآموزان، کمک به بهبود کیفی آموزش و کنترل بعضی از عوامل مؤثر بر افت تحصیلی در دو مرحله مقدماتی (غربالگری)وتخصصی از سوم تیرماه جاری در حال اجرا است.

وی بیان کرد: از این تعداد ۱۱ هزار و ۸۴ نوآموز پیش دبستانی هستند که یک‌هزار و ۶۵۹ نفر ارجاع هوش، ۲۴۸ نفر ارجاع شنوایی،۵۱۰ نفر ارجاع بینایی و ۱۵ نفر ارجاع جسمی حرکتی بوده که به مرحله تخصصی معرفی شدند.

وی با اشاره به اینکه از ۱۴ هزار و ۷۳ نوآموز بدو ورود به دبستان که به پایگاه‌های سنجش مراجعه کردند، دو هزار و۳۶۱ نفر ارجاع هوش بودند، افزود: از این تعداد همچنین۳۶۵ نفر ارجاع شنوایی،۶۴۳ نفر ارجاع بینایی،۲۹ نفر ارجاع جسمی حرکتی و ۱۷ نفر ارجاع اُتیسم بوده وبه مرحله تخصصی معرفی شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان با اشاره به الزامی بودن تشخیص سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان تأکید کرد: مجریان برنامه سنجش در راستای شناسایی مشکلات نوآموزان تمام تلاش‌های خود را به کار ببرند تا نوآموزان متناسب با سطح سلامت و آمادگی تحصیلی‌شان در جایگاه واقعی خود در نظام آموزشی جایدهی شوند.

قربانی با بیان اینکه غربالگری دانش‌آموزان با هدف جایدهی درست در نظام آموزشی، شناخت مشکلات جسمی و ذهنی دانش‌آموزان به منظور تشخیص به موقع نارسایی‌های جسمانی، اختلالات روانی و رفتاری نوآموزان است؛ خاطر نشان کرد: مداخله به هنگام و ارائه خدمات مورد نیاز و آماده‌سازی دانش‌آموزان برای آموزش رسمی از دیگر ضرورت‌های اجرای این برنامه است که هر ساله توسط اداره آموزش و پرورش استثنایی با مشارکت و همراهی دانشگاه علوم پزشکی و اداره‌کل آموزش و پرورش در استان اجرا می‌شود.

رئیس ستاد سنجش استان کردستان اضافه کرد: در برنامه سنجش سال گذشته ۲۶ هزار و ۵۱۴ نفر شرکت کردند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۴۶۴ نوآموز بدو ورود به دبستان و ۱۰ هزار و ۵۰ نوآموز پیش دبستانی بودند که در ۱۴ پایگاه ثابت و سیار سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی و با تحت پوشش قرار دادن صد درصدی جامعه هدف در نظام آموزشی جایدهی صحیح شدند.

وی اضافه کرد: پیش بینی می‌شود در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ دانش‌آموز با نیاز ویژه در مدارس و مراکز با نیازهای ویژه استان به تحصیل بپردازند.

  • منبع خبر : فارس