حمله نیروهای حفتر به طرابلس در حالی وارد پنجمین ماه خود شده که در سایه مداخله‌های بین‌المللی با وجود کشتار مردم بی‌گناه روند جنگ همچنان ادامه دارد و تلاش‌ها برای توقف جنگ ‌بی‌ثمر بوده است.

به گزارش بسیج پرس، بحران لیبی در حالی وارد پنجمین ماه خود شده است که به نظر می‌رسد درگیری‌های داخلی میان گروه‌های مختلف به جنگی فرسایشی تبدیل شده و هیچ یک از گروه‌ها نمی‌توانند سرنوشت جنگ را به نفع خود یکسره کنند. در همین رابطه طی روزهای اخیر نیروهای وابسته به ژنرال خلیفه حفتر حمله گسترده‌ای را برای تحت کنترل گرفتن پایتخت آغاز کرده و با همراهی برخی رژیم‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش دارند تا جبهه‌های درگیری‌ها را به شهرهای دیگر نیز بکشانند.

چهارم آوریل گذشته بود که نیروهای حفتر حمله به طرابلس پایتخت لیبی را آغاز کردند. این حمله بعد از آن انجام شد که نیروهای حفتر عملیات موفقی را برای تحت کنترل گرفتن بیشتر شهرهای جنوب غرب لیبی انجام داده و نتایج سریعی را به دست آورده بودند. آنها با روحیه‌ای که از این عملیات گرفته بودند، تصور می‌کردند که پایتخت لیبی را نیز به همین سادگی می‌توانند تحت کنترل خود بگیرند.

گفت‌وگوی تلفنی السیسی و ماکرون درباره لیبی

برگزاری تظاهرات در پاریس علیه دخالت فرانسه در امور داخلی لیبی

لیبی|”السراج”: شکست حفتر قریب‌الوقوع است

روش کاری نیروهای حفتر در شهرهای دیگر لیبی به جذب حداکثری نیروهای فعال و تاثیرگذار در این شهرها و بی‌طرف نگه داشتن دیگران با ارعاب و تهدید بود، آنها در مرحله بعد، عملیات دقیق و محدودی را انجام می‌دادند تا بتوانند دشمنان خود را از بین ببرند. آنها پیش از این عملیات خود در شهرهای ترهونه، غریان، صرمان و صبراته را با این استراتژی انجام دادند و تلاش کردند حمله به پایتخت را نیز از طریق همین شهرها دنبال کنند.

گرچه برخی مهاجمان که عمدتاً نیروهای سلفی بودند، با اهداف ایدئولوژیک وارد این جنگ شدند، اما اکثریت آنها به دنبال تحقق منافع سیاسی و مادی در آینده بودند و تصور می‌کردند که نیروهای مهاجم می‌توانند خیلی زود پایتخت را اشغال کنند، اما وقتی با گذشت زمان این اتفاق رخ نداد، شرایط برای نیروهای حفتر نیز سخت‌تر شد.

نیروهای دولت وفاق ملی لیبی در واکنش به عملیات نیروهای حفتر در طرابلس موفق شدند شبه نظامیان موجود در پایتخت را با یکدیگر و به نفع خود متحد ‌کنند و ائتلاف گسترده‌ای بر اساس رویکردهای جغرافیایی و سیاسی در راستای دفاع از حملات بزرگ در منطقه غرب لیبی فراهم کند. وجود دشمن مشترک باعث شد تا اختلافات گروه‌های مستقر در پایتخت و اطراف آن خیلی زود به فراموشی سپرده شود.

یکی دیگر از عوامل موفقیت نیروهای وفاق ملی در مقابله با حملات شبه‌نظامیان حفتر وفاداری فرماندهان نظامی مناطق مختلف در برابر مشوق‌های مالی بود که نیروهای حفتر ارائه می‌کردند. لازم به ذکر است که طرح حفتر و حامیانش برای فتح طرابلس تا حد زیادی شبیه به برنامه‌های غربی برای براندازی دولت‌های مخالف از جمله سوریه بود که بخشی از آنها شامل ارائه مشوق‌های مالی و سیاسی به شخصیت‌های ارشد نظامی و سیاسی دمشق بود.

دولت وفاق ملی نیز برای مقابله با حملات نیروهای حفتر تلاش کرد رضایت مردم لیبی را به دست آورد. در همین راستا موسسات دولتی اعلام کردند که غرامت دوره براندازی معمر قذافی و تخریب گسترده موجود در شهر بنی ولید به اهالی آن پرداخت می کنند. همچنین اهالی سرت نیز خسارت دوره جنگ ضد داعش در سال ۲۰۱۶ را دریافت کردند.

درگیری های موجود در لیبی از مداخله طرف‌های خارجی و بین المللی نیز در امان نماند. دولت ترکیه د‌ه‌ها خودروی زرهی و هواپیمای بدون سرنشین و محموله‌های مهمات و مستشاران نظامی و مربی برای دولت وفاق ملی فرستاد و رژیم‌های عربی و غربی نظیر امارات و عربستان و برخی کشورهای اروپایی نیز به حمایت از نیروهای حفتر پرداختند.

خلیفه حفتر فرمانده نیروهای «ارتش ملی لیبی» پس از سفری که به عربستان سعودی داشت، تصمیم گرفت به شهر طرابلس حمله کند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده خلیفه حفتر یک بسته مالی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار از عربستان دریافت کرده که برای اجرای عملیاتش علیه طرابلس و خریدن بخشی از سیاستمداران لیبی و افسران مستقر در طرابلس کافی بوده است.

سرهنگ القنیدی مسئول دستگاه امنیتی-نظامی نیروهای موسوم به «البنیان المرصوص» در زمان درگیری‌های طرابلس تأیید کرد که «عربستان، امارات، و مصر با هدف خلق یک السیسی جدید، از خلیفه حفتر، فرمانده شبه‌نظامیان الکرامه، حمایت می‌کنند».

القنیدی در این خصوص استدلال کرد حفتر پول و سلاح کافی برای مقابله با نیروهای البنیان المرصوص و ارتش لیبی در منطقه غرب را نداشت و این تحرکات او پس از سفر اخیرش به ریاض انجام ‌شد. به گفته این افسر نظامی ارتش لیبی، «امارات و مصر نیز سلاح و تسلیحات سنگین در اختیار خلیفه حفتر قرار دادند. او افزود: ما اطلاعات دقیقی در اختیار داریم که نشان می‌دهد نیروهای حفتر از سلاحهای اماراتی و مصری استفاده می‌کنند و افزون بر این شبه‌نظامیانی از کشورهای چاد و سودان نیز به وی کمک می‌کنند.

بعد از شکست طرح‌های سعودی برای اشغال طرابلس توسط نیروهای حفتر، وی طرح «ب» را با هدف اشغال چاه‌های نفت موجود در مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی لیبی در دستور کار قرار داده است.

در این میان ایالات متحده آمریکا با طرح انگلیس برای توقف درگیری‌ها در طرابلس مخالفت کرد و روسیه و فرانسه نیز طرح‌های مشابهی را در شورای امنیت رد کردند. مصر نیز با ارائه طرح‌های مشابه در اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا برای کاهش شدت درگیری‌ها در لیبی مخالفت کرد.

افزایش جنایت‌های جنگی حفتر در اطراف طرابلس

نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر، بامداد سه شنبه دانشکده هوایی شهر مصراته را بمباران کردند.

دیروز نیز منابع محلی اعلام کردند که حمله یک پهپاد نیروهای ارتش ملی به شهر مرزوق در جنوب کشور دست کم ۴۳ کشته به جا گذاشت.

همچنین منابع خبری گزارش دادند که در حمله پهپادهای نیروهای ژنرال حفتر به یک مراسم عروسی در غرب لیبی دست۲۰ نفر کشته و ۳۵ نفر نیز زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، پهپادهای نیروهای حفتر مراسم عروسی در شهر مرزق واقع در غرب لیبی را در چهار نوبت هدف قرار دادند.

پیش از این نیز منابع لیبیایی گزارش داده بودند که در حمله هوایی نیروهای حفتر به کمپ پناهجویان در طربلس پایتخت این کشور دهها نفر کشته شدند.

  • منبع خبر : تسنیم