مدیرعامل فرابورس ایران در دهمین سالگرد فعالیت فرابورس ایران اظهار داشت : سال گذشته 91 هزار نفر با خرید اوراق تسهیلات مسکن از فرابورس صاحبخانه شدند

به گزارش بسیج پرس، امروز دهمین روز فعالیت فرابورس ایران و همچنین مراسم راهیابی سهام شرکت فرابورس به بازار اول در محل فرابورس ایران با حضور مدیرعامل و رئیس هیات مدیره و مدیران فرابورس در قالب یک دیدار، یک عرضه برگزار شد.

در این مراسم ابراهیمی رئیس هیات مدیره فرابورس بیان کرد: شرکت فرابورس یک شرکت حاکمیتی بازار سرمایه است که ۱۰ سال پیش با یک بازار شروع کرد و اکنون ۹ بازار مختلف دارد و فرابورس ایران عضو فدراسیون بورس‌های آسیا و اروپایی است.

همچنین امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران امروز اظهار داشت: فرابورس ایران در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد و ۱۱ ماه بعد از آن در سال ۸۸ به بهره‌برداری رسید که اولین مدیرعامل آن آقای امید قائمی و دومین آن نیز بنده هستم.

وی افزود: فرابورس ایران با ۸ میلیارد تومان ارزش بازار و ۸۰۰ میلیون تومان ارزش معاملات و ۳ نفر نیروی انسانی آغاز را کار کرد که هم‌اکنون تعداد کارکنان فرابورس را ۱۳۰ نفر رسیده، ارزش بازار ۳۵۰ هزار میلیارد تومان و میانگین معاملات روزانه را بیش از ۶۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل فرابورس ایران بیان کرد: امسال ۷۳۱ میلیارد ورقه بهادار در فرابورس معامله شده و شاخص کل فرابورس طی این مدت را ۳۳۹۰ واحد رسیده است.

هامونی همچنین با اشاره به اهمیت فرابورس در تامین مالی برای خانوارها از طریق اوراق تسهیلات مسکن، دولت از طریق اسناد خزانه اسلامی و بنگاه‌ها از طریق سهام تصریح کرد: سال گذشته فرابورس ۴۲ هزار میلیارد تومان برای دولت و بنگاه‌ها و برای خانوارها از طریق اوراق تسهیلات مسکن ۷۳۰۰ میلیارد تومان تامین مالی انجام داده و برای شرکت‌ها ۱۹۰۰ میلیارد تومان و از طریق پذیره‌نویسی و همچنین ۶۴۰۰ میلیارد تومان از طریق انتشار اسناد خزانه برای دولت تامین مالی کرده است.

وی بیان کرد: سال گذشته ۹۱ هزار نفر با خرید اوراق تسهیلات مسکن «تسه» توانسته‌اند صاحبخانه شوند.

مدیرعامل فرابورس ایران همچنین از راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله بورسی از سال ۹۳ خبر داد و گفت: سال ۹۸ شاهد رونق صندوق‌های قابل معامله خواهیم بود.

هامونی با اشاره به رشد ۳۳۶ درصدی سهام فرابورس گفت: در ابتدای حضور این شرکت در بورس قیمت اسمی هر سهم ۱۰۰ تومان بود که در حال حاضر این رقم ۱۴۰ برابر شده و کسی که سهام فرابورس را دارد، ارزش سهامش ۱۴۰ برابر شده است و این را را خاطر افزایش ۱۴ برابری سرمایه فرابورس است.

مدیرعامل فرابورس همچنین اظهار داشت: ۶۷ درصد از سهامداران فرابورس خرد بوده و زیر یک درصد سهام دارند.

وی رتبه فرابورس ایران در فدراسیون بورس‌های جهانی را با رشد ۱۰۶ درصد اعلام کرد و گفت: ایران در این مجموعه نایب رئیسه کمیته کاری فدراسیون بورس‌ها است.

هامونی همچنین از سهم فرابورس در تامین ۲۰ هزار میلیارد تومان از طریق اسناد خزانه اسلامی در فرابورس خبر داد.

هامونی مطرح کرد: ۲۹ شرکت دانش بنیان به ارزش بازاری ۳۰ هزار میلیاردتومان، در بورس و فرابورس پذیرفته شده‌اند.

* سهم ۲۰ درصدی فرابورس در تشکیل بازار متشکل ارزی

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه فرابورس ایران در راستای تشکیل بازار متشکل ارزی سهم ۲۰ درصدی در همکاری با بانک مرکزی برای این بازار دارد، گفت: از اردیبهشت‌ماه فرایند ثبتی بازار متشکل ارزی انجام شده و طبق قول بانک مرکزی ظرف هفته آینده و تا عید قربان بازار متشکل ارزی راه‌اندازی می‌شود.

وی همچنین در مورد کمیته بلاک‌چین تصریح کرد: فراخوانی ۶ ماهه برای شرکت‌های استارتاپی در زمینه بلاک‌چین داده شد که این زمان در حال اتمام است و استارتاپ‌هایی که در زمینه بلاک‌چین ادعایی دارند در کمیته‌ای زیر نظر هیات مدیره فرابورس بررسی می‌شوند.

منبع: فارس