از جمله اصلی ترین اپراتورهای هکلر و کخ مارک 23 می توان به کانادا، اندونزی، مالزی، لهستان، سنگاپور و از همه مهم تر آمریکا اشاره کرد.

اسلحه شناسی

هکلر و کخ مارک ۲۳؛ حریف آلمانی کلت!

هکلر و کخ مارک ۲۳ یاUSSOCOM  مارک ۲۳، یک پیستول نیمه خودکار با فریم بزرگ محسوب می شود که کالیبر آن .۴۵ ACP است. این سلاح توسط شرکت اسلحه سازی آلمانی هکلر و کخ به عنوان یک تپانچه تهاجمی طراحی و ساخته شد. لازم به ذکر است که نسخه USSOCOM  از MK23 مجهز به ماژول هدف گیری لیزری و همچنین صدا خفه کن نیز شده است. این مدل پس از پیروزی بر رقیب خود کلت OHWS، توسط ستاد فرماندهی ویزه امریکا  که به اختصار USSOCOM خوانده می شود، برای تجهیز واحدهای عملیات ویژه این کشور برگزیده شد. بدین ترتیب روند توسعه اسلحه مذکور به دنبال اعلام نیاز واحد عملیات ویژه برای تولید یک تپانچه تهاجمی جدید در سال ۱۹۹۱ آغاز و تحویل آن نیز به ماه مه سال ۱۹۹۶ موکول شد.

تصویری از کلت OHWS

 

تصویری از هکلر و کخ مارک ۲۳

 

طراحی و توسعه

MK 23 را یک تپانچه مچ گرید به شمار می آورند. در سیستم های تسلیحاتی، مچ گرید به مهمات و اجزایی از سلاح اشاره دارد که با هدف تلرانس باریک و تامین سطح بالایی از دقت، طراحی و تولید می شوند. علاوه بر این، سلاح مورد نظر از استحکام و دوام بالایی در شرایط محیطی نامساعد برخوردار است و نسخه ای ضد آب، ضد خوردگی محسوب می شود. طراحی لوله چند ضلعی است که به نظر می رسد منتج به بهبود دقت و دوام مجموعه شده باشد. اما در عین حال هزینه های تولید را نیز در مقایسه با مدل های معمول افزایش داده است. از جمله دیگر قابلیت های MK 23 می توان به ضامن یکسان دستی (توانایی فرد در به کارگیری هر کدام از دست ها) اشاره کرد. پس از انجام تست های مختلف روی این اسلحه مشخص شد که امکان شلیک ده ها هزار گلوله بدون نیاز به تعویض لوله وجود خواهد داشت. این موضوع نیز خود مهر تایید دیگری بر دوام بی نظیر سلاح تحت شرایط سخت است که آن را برای استفاده توسط نیروهای ویژه مناسب می سازد.

در سال ۱۹۸۹، USSOCOM شروع به بررسی تجهیزات موجود کرد تا بهترین گزینه ممکن برای استفاده توسط نیروهای ویژه در نبردهای کوتاه برد (حداکثر ۱۰۰ متر) را معرفی کند. با مطالعه تسلیحات کوچک مشخص شد که ۱۲۰ مدل و پیکربندی مختلف از تسلیحات پیاده نظام در اختیار واحدهای متفاوت قرار دارد. تدارکات مورد نیاز برای خرید لوازم این همه سلاح به شدت طاقت فرسا بود و به همین دلیل ستاد فرماندهی عملیات ویژه آمریکا تصمیم به استاندارد سازی سلاح های کوچک میان تمامی واحدهای عملیاتی گرفت. یکی از این همین دست برنامه ها که به استاندارد سازی کمک زیادی کرد، رقابت سیستم تسلیحاتی تپانچه تهاجمی (OHWS) بود. همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، طی این رقابت هکلر و کخ مارک ۲۳ توانست با موفقیت کلت OHWS را کنار بزند. کلت نام برده یک تپانچه نیمه خودکار بود که توسط کمپانی کلت صرفا برای شرکت در رقابت OHWS ساخته شد. یکی از مهم ترین اهداف این رقابت، جایگزینی پیستول های ۹ میلی متری برتا M9 به شمار می رفت که به عنوان سلاح ثانویه در اختیار نیروهای نظامی معمولی قرار داشتند.

 

 

پس از آزمایش های متعدد، دو کمپانی هکلر و کخ و کلت برای ورود به فاز اول برنامه OHWS در اوت سال ۱۹۹۱ انتخاب شدند. آنها به منظور تولید ۳۰ سیستم مختلف، اقدام به امضای قراردادهای توسعه کردند. با شروع پروژه، هکلر و کخ مطالعه الزامات مطرح برای یک تفنگ دستی محبوب آمریکایی را در دستور کار خود قرار داد. این کمپانی در نهایت در ماه فوریه سال ۱۹۹۱ به طرحی دست یافت که فاکتورهای مد نظر از جمله ضریب اطمینان، دوام و هزینه مناسب را شامل می شد. در مقابل کمپانی کلت برای طراحی نسخه منحصر به فرد خود که کلت OHWS نام داشت، بیشتر بر استفاده از تکنولوژی های موجود متمرکز شد. با این حال پس از عبور از فاز نخست، کلت حذف و هکلر و کخ به تنهایی وارد فاز دوم شد. در این فاز تپانچه ها از پس سخت گیرانه ترین تست ضریب اطمینان گذر می کردند. البته در این مرحله نمونه های پیشنهادی تحت آزمایشات آب و هوایی، شرایط نامساعد محیطی و پایداری آتش نیز قرار گرفتند. طی فاز سوم قرارداد نهایی تولید با کمپانی هکلر و کخ در سال ۱۹۹۵ منعقد شد. بدین ترتیب مدل تولیدی مارک ۲۳ مد ۰ نام گرفت و ۱۹۵۰ قبضه از آن به ارزش هرکدام ۱۱۸۶ دلار سفارش داده شد. تمامی تپانچه ها در آلمان تولید شدند و نخستین قبضه از آن هم در سال ۱۹۹۶ به USSOCOM تحویل داده شد. گفتنی است که نمونه ای از این سلاح تحت عنوان MARK 23 برای مامورین اجرای قانون و بازارهای شهری نیز ساخته شده است.

 

 

اپراتورها

از جمله اصلی ترین اپراتورهای هکلر و کخ مارک ۲۳ می توان به کانادا، اندونزی، مالزی، لهستان، سنگاپور و از همه مهم تر آمریکا اشاره کرد.

مشخصات هکلر و کخ مارک ۲۳

– نوع: پیستول نیمه خودکار

– محل تولید: آلمان

– مدت زمان خدمت: از سال ۱۹۹۶ تاکنون

– طراحی شده به سال: دهه ۱۹۹۰

– تولیدکننده: هکلر و کخ

– تولید شده به سال: ۱۹۹۱ تاکنون

– وزن: ۱٫۲ کیلوگرم در حالت خالی، ۲٫۲۹ کیلوگرم در حالت بارگذاری شده و مجهز به صدا خفه کن/ ماژول هدف گیری لیزری

– طول: ۲۴۵٫۱۱ میلی متر بدون صدا خفه کن، ۴۲۱ میلی متر همراه با صدا خفه کن

– طول لوله: ۱۴۹٫۱۰ میلی متر

– عرض: ۳۹٫۱۱۶ میلی متر

– ارتفاع: ۱۵۰ میلی متر

– فشنگ: .۴۵ ACP

– نواخت آتش: نیمه خودکار

– برد موثر شلیک: ۵۰ متر

– سیستم تغذیه: خشاب جعبه ای قابل جداسازی (با ظرفیت استاندارد ۱۲ گلوله)

 

 

  • منبع خبر : عصر ایران