بیست و هفتمین نشست شورای راهبردی باحضور استادان مدعو از دانشگاه‌های تهران و با موضوع " بررسی زمينه و ظرفيت‌های حركت‌های جهادی در جنبش استادی" برگزار شد.

به گزارش بسیج پرس، دکتر وحید جلال زاده دبیر شورای راهبردی بسیج اساتنید کشور در این نشست ضمن بیان پیشینه‌ای از حرکت‌های جهادی در کشور گفت: پیشینه حرکت‌های جهادی به روزهای آغازین تأسیس جمهوری اسلامی در جهاد سازندگی باز میگردد. روزهایی که هنوز طبل جنگ در شهرها طنین افکن نشده بود و مردم حزب الله از زن و مرد و پیر و جوان در حرکت‌های جهادی به آبادانی و آب و جاروب مناطق محروم شهرها بسیج می‌شدند و برای درو گندم و جو روستائیان، عاشقانه صف می‌کشیدند. اما شروع جنگ و حضور مردم، رنگ جهاد مردم را خونین کرد. حرکت جهادی جوانان غالباً دانشجو، این سال‌ها در دور و نزدیک سپهر آسمانی ایران اسلامی، فنّاوری نو و انقلابی است که به جامعه ایرانی طراوت و شادابی بخشیده و دیدگان هر انسان آزاده ای را به تحسین می گشاید.

بررسی زمینه و ظرفیت‌های حرکت‌های جهادی در جنبش استادی
جلال زاده در ادامه این نشست، پرسش‌هایی از قبیل: ظرفیت‌های جامعه استادی در چه شکلی می‌تواند به بروز تحرکات مبارک جهادی بیانجامد؟ جایگاه سازمان بسیج اساتید در خلق و هدایت جنبش جهادی اساتید کشور کجاست؟ چه زمینه های بکر و چه ایده‌های خلاقانه‌ای را می توان برای این حرکت پیشنهاد داد؟ آیا الگوگیری از حرکت جوانان دانشجو در مناطق محروم کفایت می‌کند؟ ایده تأسیس مرکز حمایت و توانمندسازی و رشد و تعالی مناطق محروم چگونه قابل ارزیابی است؟ را مطرح کرد و اعلام کرد شورای راهبردی بسیج اساتید آماده دریافت پیشنهادات و راهکارهای اجرایی استادان برای ارائه به مراکز مرتبط خواهد بود.

در ادامه جلسه دکتر حسن ملکی با اشاره به دانش پایه بودن جامعه استادی و مفاهیم استخراج شده از بیانیه گام دوم، مهم‌ترین حرکت جهادی دانشگاهیان را بالا نگه داشتن پرچم علم و آگاهی و شعور و بصیرت در جامعه دانسته و اضافه کرد: انقلاب فرهنگی به جهاد فرهنگی نیازمند است.

دکتر شاطرزاده نیز با تأکید بر بلوغ حرکت‌ها‌ی جهادی در دهه پنجم انقلاب اسلامی گفت: جامعه اساتید سه نقش اساسی در مسیر حرکت‌های جهادی بر عهده دارند که آن سه نقش عبارتند از :

١_طراحی مدل علمی بر پایه چهل سال تجربه عملی انقلاب اسلامی؛

٢_هدایت و مدیریت میدانی بر پایه علم حرکت های جهادی حال حاضر نیروهای انقلابی؛

٣_رصد و پایش این حرکت ها و آسیب شناسی آنها.

همچنین دکتر مهدوی زادگان از دیگر استادان حاضر در این جلسه با طرح این پیش فرض که نیت اصلی و اولیه بانیان بسیج اساتید، تقویط و بسط اقدامات انقلابی و جهادی بوده، خاطرنشان کرد: باید در مقابل روحیه اداری سازی بسیج اساتید ایستاد و این نهاد مبارک علمی را تبدیل به پیشقراول جهاد علمی در دانشگاه‌ها نمود.

دکتر پارسا نیز در ادامه این جلسه با اعلام پراکندگی دانشگاه پیام نور در کشور، به ویژه در مناطق محروم، این امکان را فرصت بی نظیری برای خدمت رسانی و مبارزه علمی با فقر محرومیت در کشور دانست.

در پایان ایده‌ها و پیشنهاداتی از طرف اساتید حاضر در جلسه مطرح و مقرر شد بررسی‌های بیشتر در خصوص آنها انجام گیرد.