وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحویل ماهواره ناهید ۱ در دو هفته آینده به وزارت دفاع خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بسیج پرس ، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره زمان قرارگرفتن ماهواره مخابراتی «ناهید یک» در مدار اظهار کرد: کار پژوهشگرهای پژوهشگاه فضایی در خصوص این ماهواره پایان یافته و تست‌های نهایی مربوطه نیز انجام شده است و احتمالا ظرف یکی دو هفته آینده ماهواره برای در مدار قرار گرفتن تحویل وزارت دفاع می‌شود.

وی با بیان اینکه سیکل آماده‌سازی برای ارسال ماهواره در وزارت دفاع انجام می‌شود، افزود: ایرادات دو پرتاب قبل استخراج و برطرف شده است و امیدواریم که این ماهواره با موفقیت در مدار قرار بگیرد.

وزیر ارتباطات درخصوص شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات یک فرآیند است، درباره بخش زیرساخت آن که مربوط به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، گزارش ارائه شده و اقدامات مربوط به پیشرفت کار ادامه دارد ولی در بخش خدمات محتوا، سند مدوّنی در کشور وجود ندارد و بنا شده تا با تلاش مرکز ملی تبادل اطلاعات، سند آن به شورای عالی فضای مجازی ارائه شود. نگاه به شبکه ملی اطلاعات، فرهنگی و محتوایی است، کاراکتری که انتقال فرهنگی به جامعه می‌کند، برای ما دهه شصتی‌ها، «پسر شجاع» و «بل و سباستین» بود، ولی امروزه کاراکترهای «بتمن»، «بن‌تن»، «لاک‌پشت‌های نینجا» و «باب اسفنجی» انتقال مطالب فرهنگی را به جامعه انجام می‌دهند. با مسائل فنی، موضوع این کاراکترها درست نمی‌شود بلکه باید محتوا، کاراکترها و خدماتی که می‌خواهند تعلیم و تربیت به نسل بعدی ارائه دهد را اصلاح کرد.

آذری جهرمی افزود: این وظیفه مورد غفلت است و باید تلاش جدی‌تری در این زمینه انجام بگیرد و ما هم باید آن را تقویت کنیم ولی درخواستی که بر روی شبکه ملی اطلاعات وجود دارد بخش عمده محتوایی است و باید حرکتی جدی انچام شود و در دستگاه‌ها عزم ایجاد شود.

وی درخصوص سوء‌استفاده‌ها در رجیستری گوشی تلفن همراه ابراز داشت: مسئولیت برگزاری جلسات کمیته رجیستری با وزارت ارتباطات است ولی طبیعتا در این خصوص باید کمیته رجیستری به آن ورود پیدا کند. مثلا می‌گویید ممکن است منبع آب شهر را مسموم کنند و مردم مسموم شوند، ولی نمی‌شود منبع آب را بست؛ این یک حق قانونی است که برای مسافرین قرار داده شده که می‌توانند ۸۰ دلار بار همراه خود بیاورند. این میزان بارِ همراه می‌تواند گوشی تلفن همراه هم باشد و ممکن است عده‌ای سوءاستفاده کنند. برای حل ریشه‌ای این موضوع، باید مشکل تأمین گوشی تلفن همراه در کشور حل شود. واردات قانونی گوشی همراه به دلیل ثبت سفارش و تخصیص ارز، قدری مشکل است و باید این مسئله را قبول کنیم ولی تا زمانی که بازار نیاز دارد از هر طریقی وارد می‌کنند.

وزیر ارتباطات همچنین درباره اندروید داخلی اظهار کرد: تعدادی از گوشی‌های اندرویدی تولیدی داخلی برای مردم ارسال شد و از آنها خواستیم که گزارش بدهند، تقریبا ۱۰۰ محور از ایراداتی که در آن گوشی‌ها بوده مستند شده که به شرکت تولیدکننده ارسال کردیم و یک برنامه حمایتی برای ترویج آن نیز در بازار داریم که به‌زودی در این‌باره اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت.

  • منبع خبر : تسنیم