پس از شکست کارگاه اقتصادی منامه، این‌بار امارات میزبان کارگاه جدیدی در راستای اجرای طرح آمریکایی موسوم به "معامله قرن" خواهد بود.

به گزارش بسیج پرس و به نقل از الخلیج، امارات در گام‌هایی شتاب‌زده در تلاش است تا نقش فعال‌تر و موثرتری را در چارچوب تحرکات آمریکا در منطقه و طرح‌ سیاسی و اقتصادی این کشور برای حل اختلافات میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها موسوم به معامله قرن ایفا کند.
امارات که در دوره اخیر از بی‌اعتنایی چشمگیر و قابل ملاحظه‌ای از سوی واشنگتن رنج برده است، سعی دارد تا به هر طریقی نام خود را مطرح سازد تا نقش جدیدی را در معامله قرن ایفا کند. معامله‌ای که فلسطینیان قاطعانه با آن مخالفت کرده و به صراحت عربستان و امارات را به تلاش برای از بین بردن مساله فلسطین متهم کرده‌اند.
نقش جدیدی که امارات سعی دارد آن را به دست بیاورد و برای این کشور یک “پاداش بزرگ آمریکایی” محسوب می‌شود، این است که این کشور میزبان کارگاه آتی باشد که قرار است تحولات معامله قرن در آن بررسی شود و نتایج کارگاه اقتصادی منامه که در ۲۵ و ۲۶ ژوئن برگزار شد و فلسطینی‌ها و طرف‌های بسیاری آن را تحریم کردند، پیگیری کند.
“ابوظبی” به طور رسمی از طریق جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به واشنگتن اعلام کرد که آماده میزبانی از رایزنی‌های مربوط به “معامله قرن” است و امارات پس از بحرین دومین کشور میزبان این کنفرانس خواهد بود.
منابع مذکور همچنین اعلام کردند دولت آمریکا به رغم ملاحظه‌های بسیار خود در خصوص آنچه که “نقش ضعیف امارات در منطقه، کاهش نفوذ و تاثیرگذاری این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای عربی مانند عربستان و مصر” می‌خواند، با این درخواست موافقت کرده و به صورت اولیه با برگزاری کارگاه بعدی معامله قرن در ابوظبی موافقت کرده است.
این منابع همچنین اعلام کردند که امارات مسئولیت آماده‌سازی دومین کارگاه معامله قرن را برعهده خواهد گرفت و اقدام به ارسال دعوت‌نامه‌هایی به شخصیت‌های عربی، آمریکایی، اسرائیلی‌ و حتی فلسطینی برای مشارکت در آن خواهد کرد تا از خاک خود گام جدیدی از معامله قرن را اعلام کند، همان طرحی که فلسطینیان به آن به عنوان بزرگترین خطری که آینده مسأله آنها را تهدید می‌کند، می‌نگرند.
طبق اعلام منابع عربی، آماده‌سازی‌ها و رایزنی‌ها در خصوص کارگاه ابوظبی به طور رسمی از اوایل ماه اوت آغاز خواهد شد تا این نشست پس از عید قربان برگزار شود و امارات تاکید دارد تا این کارگاه موفقیت‌آمیز باشد.
منابع مذکور همچنین اعلام کردند کارگاه ابوظبی تکمیل‌کننده کارگاه منامه خواهد بود و طرف آمریکایی توسط کوشنر تصمیمات جدیدی را در ارتباط با این معامله‌ای خواهد گرفت که دولت آمریکا به دنبال مطرح ساختن آن و نیز اجرایی ساختن توافقات حاصله در نشست بحرین است.
کارگاه اقتصادی “صلح برای شکوفایی” منامه در ۲۵ و ۲۶ ژوئن برگزار شد که بحث و جدل و انتقادهای زیادی را در محافل فلسطینی در سایه تحریم عربی و بین‌المللی آن به دنبال داشت، زیرا تصمیماتی در آن گرفته شد که به طور مستقیم به پرونده فلسطینی ضربه وارد می‌کند و راه حل اقتصادی را بر راه حل سیاسی ارجحیت داده و اسرائیل را به منطقه عربی نزدیک کرده و راه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را از طریق طرح‌های اقتصادی باز می‌کند.

مترجم؛ خانم ملکی

  • منبع خبر : الخلیج