رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد از برنامه‌های سند تحول راهبردی مساجد برای تبدیل شدن به یک شبکه زیست مومنانه خبر داد.

به گزارش بسیج پرس حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور درباره سند تحول راهبردی ستاد کانون‌های مساجد گفت: در این سند ۲۵ سال گذشته ستاد را مورد آسیب‌شناسی قرار دادیم تا نقاط قوت و ضعف آن را استخراج کنیم و چشم‌انداز خودمان را نیز در افق ۱۴۱۴ تعریف کرده‌ایم.

وی افزود: کسانی که در این حوزه همکاری داشتند جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه و ائمه جماعات بودند، همچنین از ظرفیت و تجربه مسئولان سابق ستاد عالی نیز استفاده شد. این سند تحول به ما کمک می‌کند که در چه حوزه‌هایی چه فعالیت‌هایی در چه بازه زمانی و با چه شاخص‌هایی باید داشته باشیم.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اضافه کرد: ما ستاد را در این سند تحول اینگونه تعریف کردیم که ستاد نهادی فرهنگی دینی مردمی و انقلابی است، این چهار مولفه ساعت‌ها مورد بررسی و بحث قرار گرفت. ما برای اعتلای زیست مومنانه در عرصه‌های فکری، معنوی و رفتاری در مسجد و با هدف راه‌اندازی و راهبری کانون‌های مساجد این سند را تنظیم کردیم.

حجت‌الاسلام ارزانی گفت: بر اساس این سند، مأموریت‌هایی برای خود تعریف کردیم و به دنبال شبکه‌سازی و توانمندسازی ظرفیت‌های اهالی مساجد، کشف و پرورش و بکارگیری بچه‌های مسجد، افزایش استفاده از محصولات فرهنگی هنری دین‌محور توسط کودکان، نوجوانان و جوانان، حضور هدفمند، جریان‌ساز و موثر فرهنگی هنری در فضای مجازی، مشارکت خیرین، فعالان و نخبگان فرهنگی هنری، تقویت سرمایه انسانی کانون‌ها و … از جمله موضوعاتی است که در این سند برای برنامه‌های پیش‌رو بر خود امری واجب می‌دانیم تا موثرترین شبکه فراگیر فرهنگی هنری خانواده‌محورِ مسجدپایه برای جریان‌سازی زیست مومنانه در ایران و الهام بخش برای جهان اسلام باشیم.

وی خاطرنشان کرد: پس از بررسی‌های فراوان با مسئولان ستاد، به ۹ مسأله رسیدیم که ۷ بسته برنامه‌ای برای حل آنها داریم، یکی از مسائل؛ آسیب‌های فرهنگی اجتماعی در سطح جامعه است که در این راستا تولید و توزیع محصولات فرهنگی هنری نداریم، ما برای حل این موضوع چندین برنامه تدارک دیدیم، مثلاً باید الگوی آموزشی تربیتی قرآنی کودکان و نوجوانان را در مهد مسجد آماده کنیم. یکی دیگر از مسائل، غفلت از عرصه بین‌الملل و جهان اسلام است که در ذیل آن سه اقدام پیش‌بینی شده است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد افزود: چالش هویتی و کارکردی کانون‌های مساجد، محدودیت‌های منابع مالی و مقدورات کانون‌ها، فعالیت‌های کلیشه‌ای کانون‌ها و کم‌توجهی به نیازهای اجتماعی و محلی، فقدان خلاقیت و کم‌توجهی جریان ارزشی و مسجدی‌ها به تولید و توزیع محصولات فرهنگی و هنری معطوف به زیست اجتماعی مومنانه، حضور کم‌رنگ بدنه اجتماعی پیرامون مسجد در مدیریت و فعالیت‌های مسجد، تعدد، موازی‌کاری و تقابل جریان‌های فعال در حوزه فرهنگ و هنر، معطوف نبودن الگوهای خدماتی، مدیریتی و نظارتی ستاد به شبکه‌سازی از جمله مسائل دیگر است.

حجت‌الاسلام ارزانی یادآور شد: در مجموع ۳۳ اقدام برای حل چالش‌ها و مسائل تدارک دیده شده که برای عملیاتی کردن آنها بازه زمانی ۳ ساله درنظر گرفتیم. این سند کتاب کار ستاد عالی کانون‌هاست و برنامه‌های کانون‌های فرهنگی هنری در هر استانی باید بر مبنای این سند پیش برود. ما ۲۰ مولفه را از داخل سند استخراج و یک پشتوانه فکری و نظری را نیز برای آن تهیه کردیم. پشتوانه این سند آیات قرآن کریم و روایات ائمه معصومین (ع) و پس از آن بیانات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است.

  • منبع خبر : تسنیم