سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در آئین افتتاحیه حوزه مقاومت بسیج 169 پیامبر اعظم(ص): «بسیج و بسیجی برخاسته از یک تفکر است. این تفکر بسیجی است که به آن معنا می‌دهد. این تفکر مجموعه‌ای از فضایل است و تبیین این مجموعه از قول حضرت امام خمینی (رضوان الله علیه) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار معاونت روابط عمومی ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)، آئین افتتاحیه‌ حوزه مقاومت بسیج ۱۶۹ پیامبر اعظم (ص) عصر روز یک‌شنبه، ۲۳ تیر ماه با حضور مقامات لشگری و کشوری برگزار شد.
پس از قرائت آیاتی چند از قرآن کریم و اجرای آئین ابتدایی مراسم سردار حمیدرضا سلمانی، معاون اجرایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ابتدای این افتتاحیه ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت دهه‌ی کرامت، روزهای مسرّت‌بخش و اعیاد مذهبی را نقطه‌ی عطف انقلاب اسلامی ایران و حاوی پیام‌های مهمی عنوان کرد.
وی ضمن یادآوری سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) که در ابتدای ماه ذی‌القعده بود از وفای مهر و دلداده‌خواهی این بانوی بزرگ که به عشق امام زمان خود سختی‌های فراوان را تحمّل کرده و در مسیری سخت قدم می‌نهد و در این راه شهید می‌شود، بصیرت آن بزرگ‌بانو را نسبت به امام زمان خویش خاطرنشان شد.
سردار حمیدرضا سلمانی، تحریم‌های حال حاضر را توطئه‌ دشمن عنوان کرد و اظهار داشت: «تهدیدات دشمن نباید ما را از پیام بصیرت و ولایت‌پذیری حضرت فاطمه معصومه (س) غافل نماید.» وی در این طوفان استکبار جهانی و در آینده‌ای نه چندان دور مژده داد که ندایی از جهان اسلام و ایران اسلامی بلند شده و به گوش امام زمان (عج) می‌رسد که حامل پیامی از جهت همین بصیرت و ولایت‌پذیری است.
وی با آرزوی سلامتی برای مقام عضمای ولایت، حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) به سخنان خود خاتمه داد.
در ادامه سردار محمّدرضا یزدی، فرماندهی سپاه محمّد رسول الله (ص) تهران بزرگ ضمن عنوان خداقوّت به تمامی بسیجیان زحمت‌کش از ارتباط خوب میان ارتش، سپاه و بسیج سخن گفت و دشمن را به دنبال راهی برای افتراق میان نیروهای مسلح دانست.
همچنین سردار یزدی، با تشکّر از حضور مردم و بسیجیان همیشه در صحنه حاضر، وجود برادران ارتشی بسیجی را افتخارآفرین خواند و نگاه ارزشمند آنان نسبت به این موضوع را ارج نهاد.
وی ضمن روایت خاطره‌ای از جنگ تحمیلی از توطئه‌ی منافقین در منطقه‌ی جنگی مریوان و عدم وجود تسلیحات نظامی اشاره کرد و روحیه‌ی بسیجیانی که با لباس “بسیجی” خود، منتظر اعزام به خط مقدّم جبهه‌ها بودند را مورد ستایش قرار داد.
سردار یزدی درخصوص روحیه جهادی و بسیجی و پیوند عمیق آن با انقلاب ابراز داشت: «انقلاب اسلامی ایران به وسیله‌ی همین روحیه‌های جهادی، انقلابی و بسیجی بیمه شده است و به زودی شاهد مضمحل شدن تمامی دشمنان انقلاب اسلامی خواهیم بود.»
فرمانده‌ی سپاه حضرت محمّد رسول الله (ص) در انتها خاطرنشان کرد: «از داشتن نیروهای مسلح پای کار و مردمی همیشه در صحنه حاضر همچنین رهبری راه بلد احساس خشنودی می‌کنیم و امیدواریم که به زودی کشتی انقلاب اسلامی به سر منزل مقصود برسد.»
در این میان شعری با عنوان “آخرین جنگ جهانی حق آغاز شود” از شاعر آئینی احمد بابایی قرائت شد.
در ادامه‌ی این مراسم، سرهنگ بسیجی سیّد کاظم میرغفاری، فرمانده‌ی حوزه مقاومت بسیج ۱۶۹ پیامبر اعظم (ص)، ضمن ارائه‌ی گزارشی ازکارکرد این حوزه مقاومت افزود: «هر کاری که دشمن را ناراحت کند، خوب است و “باید” اجرایی شود.» سرهنگ میرغفاری با گریزی به سخنان رهبر حزب الله لبنان، سیّد حسن نصرالله ادامه داد: «به زودی تمامی مسلمانان با اتحاد و یکپارچگی بی‌مانند در قدس نماز خواهیم خواند.»
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح، سردار ابوالفضل شکارچی، بسیج و بسیجی را برخاسته از یک تفکّر دانست و افزود: «این تفکّر بسیجی است که به آن معنا می‌دهد و به رنگ لباس، تعداد درجات، ارتش، سپاه، دولت قوای سه‌گانه، اصناف، کوچه و بازار، زن، مرد، خردسال و بزرگسال بودن ارتباطی پیدا نمی‌کند.» سردار شکارچی، تفکّر بسیجی را مجموعه‌ای از فضایل دانست و تبیین این مجموعه را به قول حضرت امام خمینی (رضوان الله علیه) و رهبر معظّم انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) مورد بررسی قرار داد.
وی اولین شرط را داشتن ایمان عمیق دانست و آن را از صرفاً واژه‌ی ایمان جدا دانست. سردار شکارچی عامل دوّم داشتن تفکّر بسیجی را تلاش مخلصانه و برای خدا عنوان کرد و ضمن عنوان قباحت عمل “ریا” در برخی افراد در صدر جامعه، مثالی از خلوص نیّت شهدا در عمل را عنوان کرد و شهیدان را الگویی بی‌مانند دانست. همچنین وی شرط سوّم را دشمن‌شناسی و تشخیص حق از باطل، داشتن بصیرت کافی و هوشیاری در شرایط مختلف ملاک قرار داده، شرط چهارم را تحت عنوان داشتن روحیه‌ی ایثار و شهادت‌ طلبی تبیین کرد.
وی ضمن ذکر برکت نام شهدا در سخنرانی‌ها، خاطره‌ای از شهید غلامعلی غلامی را اینگونه عنوان داشت: «وی با رفتن بر روی مین و از دست دادن پای راستش و همچنین با وجود عدم واجب بودن جهاد بر وی چندین بار دیگر در عملیات‌ها حاضر شد و در عملیات کربلای ۵ به فیض شهادت نائل آمد. این در حالی‌ست که تنها ۱۱ روز از به دنیا آمدن فرزندش می‌گذشت؛ روحیه‌ی ایثار و شهادت طلبی این شهید بزرگ مثال‌زدنی و قابل تأمل است.»
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با گریزی به سخنان مقام معظّم رهبری، بسیجیان امروز را پای کارتر و مخلص‌تر از بسیجی‌های اوایل انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: «این بسیجیان، زیرساز ایجاد تمدّن نوین اسلامی را فراهم خواهند کرد.»
وی وجود تفکّر بسیجی را در کشور جمهوری اسلامی ایران، منطقه و حتّی جهان مساوی با پیروزی تبیین کرد و نوید داد: «گام‌های دوّم انقلاب اسلامی به زودی محقق خواهد شد.
سردار شکارچی موفقیت های بدست آمده نظام و انقلاب را در این چهاردهه مرهون تفکر بسیجی دانست و عنوان داشت: «موفقیّت‌های به دست آمده از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون نشانگر وجود همین تفکّر بسیجی است. لذا دستاوردهای بی‌پایان این انقلاب همیشگی است.»
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با اشاره به افتخارآفرینی‌های نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حرم حضرت زینب (س) و به شهادت رسیدن بسیاری از نیروها در مقابله با نیروهای شیطانی داعش، این مهم را عجین با تفکّر بسیجی دانست که در اندیشه‌ی نیروهای ارتش جاری است. وی تدریج این تفکّر را سبب سقوط خاکریزهای دشمن بیان کرد و افزود: «امروزه خیلی از کشورها دیگر از آمریکا به عنوان “شیطان بزرگ” تبعیت نمی‌کنند.»
سردار شکارچی، معیار بسیج را “ایمان” و “بصیرت” عنوان کرد و ابراز داشت: «ما به عنوان شیعه ائمه اطهار (ع) این وظیفه را بر عهده داریم که در جهت دست‌یابی به آرمان‌های مقدّس جمهوری اسلامی ایران با ایمانی عمیق و بصیرتی نافذ قدم برداریم.»
وی با بیان این موضوع که نورانیّت بسیجی‌ها از نیروهای سردمدار نظام بیشتر است، تصریح کرد: «کسی اطمینان ندارد که با برداشتن درجات از روی شانه‌های ما و گرفتن این لباس نظامی که بر تن ماست، ما همچنان مخلصانه به خدمت خود ادامهدهیم یا نه ولی این بسیجیان اند که بدون داشتن هیچ‌گونه چشم‌داشتی به مقامات و اموال دنیایی صادقانه خدمت می‌کنند.»
سردار شکارچی ضمن عنوان این موضوع که بسیج، حاصل به هم گره خوردن ایمان و بصیرت است، خاطرنشان کرد: «این ایمان و بصیرت از دل بسیجی می‌جوشد. می‌بینیم که عملیات دشمنان استشهادی نیست بلکه انتحاری است؛ چرا که بر آن‌ها عقلی حاکم نیست. امّا تفکّر بسیجی متّصل به “عشق” بوده و بالاتر از عقل به پیش می‌رود و هدف و مسیر حرکت را به او می‌شناساند.»
سردار شکارچی، در پایان با نقل قولی از رهبر معظّم انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: «رسالت بسیج، امر مهم جهاد در ابعاد مختلف است.» وی اضافه کرد: «در چهل ساله‌ی دوّم انقلاب اسلامی، جهاد در ابعاد مختلف علمی، سیاسی، نظامی، فرهنگی، اقتصادی و … در حال اجرا است که ارکان مستحکم انقلاب اسلامی متشکل از همین ابعاد بوده و تمدّن‌ساز خواهد شد». بالیدن به افتخار وجود اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، ولیء امر مسلمین، حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و به برکت خون شهدا و ایثارگران همچنین حضور شکوهمند مخلص و خدامحور بسیجیان، دلگرمی برای ادامه‌ی راه است و تا زمانی که به این شکل حرکت می‌کنیم به پیروزی نهایی خواهیم رسید و اگر به غیر از آن مسیری را انتخاب کنیم ذلّت می‌یابیم.
در انتها با انجام آئین افتتاحیه، ساختمان جدید حوزه مقاومت بسیج ۱۶۹ پیامبر اعظم (ص)، به دست مقامات لشگری و کشوری افتتاح شد.