معاون پرورش و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تاکید برنامه پرسش مهر ریاست جمهوری بر مهارت آموزی و فواید آن است، گفت:‌ برای افزایش اعتماد به نفس دانش‌آموزان، اثرگذاری در جریان سازی‌های فرهنگی و جلب مشارکت همه جانبه از مهمترین کارکردهای این برنامه است.

به گزارش بسیج پرس,نوزدهمین کنگره ملی پرسش مهر ریاست جمهوری با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، سرپرست وزارت آموزش و پرورش و سایر مدیران این وزارتخانه در سالن همایش‌های اجلاس سران برگزار شد.

علیرضا کاظمی معاون پرورش و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در این مراسم با اشاره به اینکه هیچ کشوری بدون اهتمام خاص به نظام تعلیم و تربیت آینده‌ای روشن و متعالی را نمی‌تواند برای کشور خود رقم بزند، گفت: برنامه پرسش مهر ریاست جمهوری نشانه‌ای از نقش و جایگاه دانش‌آموزان، معلمان ومربیان برای ساختن آینده‌ ایران عزیز و همچنین بهترین بستر برای توسعه فرهنگی و نهادینه کردن آداب، اخلاق و فضائل انسانی و مهارت‌های ارتباطی و حرفه‌ای در نسل آینده ساز ایران اسلامی.

وی افزود:‌خوشحالیم و خدا را شاکریم که قطار فرهنگی پرسش مهر ریاست جمهوری امروز به ایستگاه نوزدهم رسیده است و طلایه‌داران این حرکت عظیم فرهنگی امروز در جمع مقامات لشکری و کشوری مورد تشویق قرار می‌گیرند.

معاون پرورش و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: به طور ویژه به میهمانان اصلی این کنگره ملی یعنی دانش‌آموزان، معلمان و مربیان منتخب و برگزیده ورود به این رخداد بزرگ فرهنگی را خیرمقدم عرض می‌کنم و مراتب سپاس و قدردانی خود را از رئیس جمهور برای حضور در برنامه پرسش مهر در روز اول مهر در فضای آموزش و پرورش همراه با آغاز بهار تعلیم و تربیت اعلام می‌کنم.

کاظمی ادامه داد: البته این جریان فرهنگی از چند جهت نسبت به بقیه رخدادها از اهمیت بیشتری برخوردار است. اولا حضور رئیس‌جمهور در فضای آموزش و پرورش و ایجاد تفکر خلاق و بحث و نشر روحیه پرسشگری و همچنین جلب توجه جامعه به این فضای مهم و سرنوشت‌ساز امری مهم است. ثانیا بزرگترین مسائل فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه و همچنین حساس کردن بزرگترین جامعه مخاطب نسبت به این موضوعات مهم که یقینا تبدیل به جریان فرهنگی و گفتمان قالب در جامعه می‌گردد موردی مهم به شمار می‌رود.

وی گفت:‌علاوه بر این خلق آثار ارزشمند فرهنگی و هنری برای اثرگذاری  و اثربخشی در جریان سازی‌های فرهنگی، افزایش اعتماد به نفس دانش‌آموزان، جلب مشارکت همه جانبه و افزایش حس مسئولیت پذیری نیز یکی از مهمترین کارکردهای پرسش مهر ریاست جمهوری است و نوزدهمین پرسش مهر ریاست جمهوری با تاکید بر یکی از این مسائل مهم و نیازهای اساسی جامعه در اول مهر با حضور ریاست جمهور آغاز گردید.

معاون پرورش و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: رئیس‌جمهور از دانش‌آموزان پرسیدند در سال گذشته چه مهارتی آموختی و چه انتظاراتی در این زمینه داری؟، همچنین دانش‌آموزان می‌توانند پاسخ دهند کدام معلم به آنان بیش از همه در زمینه مهارت آموزی کمک کرده است و به نظر آنان کدام مهارت را برای آینده زندگی دانش آموزان مفید بوده و به کار می‌آید.

کاظمی گفت: وزارت آموزش و پرورش به  ویژه معاونت پرورشی با همکاری همه معاونین این وزارتخانه، مدیران کل، معاونان و مربیان پرورشی با اهتمام به دست آوردن از تجربیات برگزاری ۱۸ دوره پرسش مهر ریاست جمهوری دستورالعمل، پوستر و فراخوان‌ها را تهیه کنند و این جشنواره بزرگ را در دو جامعه مخاطب یعنی دانش‌آموزان و معلمان و همچنین در ۴ سطح ابتدایی ۷ رشته، برای متوسطه اول ۱۶ رشته، متوسطه دوم ۱۶ رشته و معلمان ۱۵ رشته به طور کلی در ۲۰ گرایش مختلف و در دو بخش فرهنگی و هنری در مدارس داخل و خارج کشور طراحی و آغاز شده است.

وی افزود: بیش از دو میلیون و ۲۲۱ هزار اثر از دانش‌آموزان و ۷۳۹ اثر از معلمان داخل و خارج کشور به این جشنواره واصل گردید؛ در بخش فرهنگی حدود ۳۸۰ هزار اثر و در بخش‌های هنری یک میلیون و ۸۴۱ اثر از دانش‌آموزان و معلمان دریافت گردید و پس از داوری در منطقه و استان ۲۵۱ اثر بر اساس سهمیه ابلاغی از میان راه یافتگان به مرحله کشوری انتخاب گردیدند که امروز به دلیل آنها معاونت اول رئیس‌جمهور و مدیران آموزش و پرورش مورد تقدیر قرار می‌گیرند.