رئیس جمهور قزاقستان در نشست کابینه وزرا با اشاره به لزوم استفاده درست از زمین گفت: زمین و املاک این کشور به خارجی‌های فروخته نمی‌شود.

به گزارش بسیج پرس,در بیشکک، «قاسم تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان در نشست کابینه وزرا با اشاره به استفاده درست از زمین اظهار داشت: زمین کشور به خارجی‌های فروخته نمی‌شود.

وی گفت: قوانین مربوط به زمین با توجه به افکار عمومی تصویب و قوانین کنونی باید اصلاح شوند و درباره موضوع خارجی‌ها نیز باید گفت که زمین‌های قزاقستان به خارجی‌ها فروخته نمی‌شوند.

تاکایف گفت: در نتیجه مانیتورینگ زمین‌ها ۱۶٫۵ میلیون هکتار زمین‌ استفاده نشده در قزاقستان وجود دارد که دولت باید بررسی‌های خود را در این بخش ادامه داده و آمارها را به شکل دیجیتال منتشر کند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: انجام این اقدامات تقویت تعاملات وزارت کشاورزی و وزارت توسعه فن آوری‌های دیجیتال را طلب می‌کند.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ در سراسر قزاقستان تجمع‌های اعتراضی علیه قوانین جدید مربوط به زمین برگزار شد.

طبق قوانین مذکور خارجی‌ها حق خرید و کرایه زمین‌ها از جمله مزارع برای استفاده از آن برای انجام کارهای کشاورزی را داشتند و این موضوع عامل بروز اعتراضات شدید شد.

همچنین معترضین در اعتراض به دسترسی چینی‌ها به زمین‌های قزاقستان به خیابان‌ها ریختند و تجمع‌های اعتراضی منجر به رشد چین هراسی شد.