یاسر محسنی نوه آیت‌الله محمدآصف محسنی گفت: حجت‌الاسلام محسن قمی، فرستاده ویژه مقام معظم رهبری به همراه هیاتی برای اطلاع از آخرین مراحل روند درمانی مرجع تقلید شیعیان افغانستان با ایشان ملاقات کرد.

به گزارش بسیج پرس,«یاسر محسنی» نوه آیت‌الله محمدآصف محسنی قندهاری از ملاقات نماینده ویژه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از آیت‌الله محسنی در بیت ایشان در کابل خبر داد و گفت: هفته گذشته هیاتی به ریاست حجت‌الاسلام محسن قمی معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با حضور در منزل آیت‌الله محسنی از آخرین مراحل روند درمانی ایشان اطلاع یافتند.

وی افزود: حجت‌الاسلام قمی در این دیدار، با قدردانی از خدمات ارزنده آیت‌الله محسنی در تقریب مذاهب اسلامی، ایشان را شخصیتی تاثیرگذار در این حوزه دانست.

محسنی ادامه داد: «حجت‌الاسلام جواد کریمیان» رییس اتحادیه‌های رسانه‌های اسلامی و «محمدرضا بهرامی» سفیر ایران در کابل نیز در این دیدار حضور داشتند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: حجت‌الاسلام قمی با اشاره به تاسیس مراکز آموزشی و علمی تاکید کرد که آیت‌الله محسنی شخصیتی شناخته شده در سراسر جهان اسلام هستند و امروزه فراتر از مرزهای افغانستان تبارز کرده‌اند.

نوه آیت‌الله محسنی همچنین گفت: حجت‌الاسلام قمی در ملاقات خود با مرجع تقلید شیعیان افغانستان، گفت که آیت‌الله محسنی همواره مردم افغانستان را به اخوت و برادری دعوت کرده‌اند و بحث تقریب مذاهب در منطقه و جهان کارهای ارزنده‌ای را انجام داده‌اند.

وی تاکید کرد: حجت‌الاسلام قمی شخصیت آیت‌الله محسنی را فرا قومی، زبانی و جغرافیایی توصیف کرد و گفت که وی شخصیتی جهانی است.

محسنی در ادامه تصریح کرد: فرستاده ویژه مقام معظم رهبری نقش آیت‌الله محسنی را در اسلامی سازی نظام افغانستان، تاسیس شورای علمای شیعه، تاسیس شورای اخوت اسلامی، تاسیس حوزه علمیه خاتم‌النبیین برجسته خواند و گفت که اقدامات ایشان در تاریخ فراموش نخواهد شد.

وی همچنین گفت: پس از این دیدار، بیت آیت‌الله محسنی در پیامی از دفتر مقام معظم رهبری به‌خاطر توجه خاص ایشان به وضعیت این مرجع تقلید شیعیان افغانستان قدردانی کرد.

به گزارش فارس، چند وقتی است که آیت‌الله محمد آصف محسنی، به دلیل کسالت در بستر بیماری به‌سر می‌برند و روند درمانی ایشان آغاز شده است.

محمدآصف محسنی، مرجع تقلید شیعیان در افغانستان در سال ۱۳۱۴ شمسی در قندهار چشم به‌جهان گشود.

وی از علمای شیعه پشتون، مدافع تقریب مذاهب اسلامی، رییس شورای علمای شیعه افغانستان، و بنیانگذار حوزه علمیه و دانشگاه خاتم النبیین در کابل و عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت است.

محمدآصف محسنی، در فقه و اصول فقه، از شاگردان سید محسن حکیم و سید ابوالقاسم خویی است و آثاری در رجال، فقه، و حدیث دارد. مهدی مهریزی، کتاب او با عنوان بحوث فی علم الرجال را یکی از تألیفات ماندگار در موضوع درایه الحدیث دانسته است.

خبرگزاری فارس برای این مرجع تقلید شیعیان افغانستان از خداوند سلامتی را مسئلت دارد.