در ادامه عملیات‌ نیروهای امنیتی ترکیه بری بازداشت عوامل مرتبط با کودتای نافرجام 2016 این کشور، 27 فرد مظنون به داشتن ارتباط با «فتح‌الله گولن» دستگیر شدند.

به گزارش بسیج پرس, ترکیه روز گذشته (شنبه)، ۲۷ فرد مظنون به داشتن ارتباط با «فتح‌الله گولن»، گروهی که بنا به گفته آنکارا پشت پرده کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه بوده است، را دستگیر کرد.

روزنامه «ینی شفق» ترکیه گزارش کرد، عملیات نیروهای امنیتی در ۶ استان ترکیه به دستگیری ۲۷ فرد مظنون منجر شد که ظاهراً با گولن همکاری داشتند و بنا به گفته منابع آگاه، مظنونین دستگیر شده قصد فرار به خارج از ترکیه از طریق رودخانه «مریچ» را داشتند.

طبق این گزارش،  آنکارا معتقد است که گولن که چهره مخالف «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه است و هم‌اکنون در آمریکا به سر می‌برد، پشت پرده کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ بوده است که در نتیجه آن ۲۵۱ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از دو هزار و ۲۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

این در حالی است که گولن این اتهام وارده را رد و اعلام کرده که کودتای اخیر در ترکیه ساخته و پرداخته دولت ترکیه و به نوعی ساختگی است.

روز ۱۵ ژوئیه سال ۲۰۱۶، کودتایی در ترکیه صورت گرفت اما یک روز بعد، کودتا سرکوب شد. به دنبال وقوع این کودتای نافرجام، بیش از ۴۰ هزار نفر از زمان کودتا که با هدف سرنگونی دولت ترکیه صورت گرفته بود، دستگیر شدند.

دولت ترکیه اعلام کرده است که به واسطه اهمیت تهدیداتی که ترکیه با آن روبرو است، انجام اقدامات امنیتی ضروری است و متعهد شده است که شبکه گولن را در این کشور از بین ببرد.