کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اروپایی‌ها وقت کشی کردند و وعده‌های سراب گونه دادند، گفت: باید حواسمان را خوب جمع کنیم و فریب سراب‌ چشم‌ آبی‌ها را نخوریم.

به گزارش بسیج پرس, ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدام جمهوری اسلامی ایران در خصوص بدعهدی اروپایی‌ها، اظهار داشت: نظام بین‌الملل در خصوص ایران سر از توافق چند جانبه‌ای درآورد که نخست به نظر می‌رسید توافق خوبی است اما یک بازیگر این نظام که هژمونی قدرت را در دست داشت این توافق را تلخ و به صورت یکجانبه از آن خارج شد.

وی افزود:‌ آمریکایی‌ها البته قبل از خروج از برجام نیز به تعهدات خود عمل نمی‌کردند و دبه درمی‌آوردند و این در شرایطی بود که جمهوری اسلامی صفر تا صد تعهدات را انجام می‌داد و حتی سازمان انرژی اتمی نیز ۱۵ بار آن را تائید و گزارش داده بود.

یاری خاطرنشان کرد: طرف اروپایی فقط وعده توخالی دادند. مثل اینکه قرار بر این بود آمریکایی‌ها خارج شوند واروپایی‌ها وقت کشی کنند و وعده‌های سراب گونه بدهند. باید حواسمان را خوب جمع کنیم و فریب سراب‌ چشم‌ آبی‌ها را نخوریم.

وی تاکید کرد: اروپایی‌ها از ۲۱ روز تا ۱۴ ماه فقط وعده دادند،‌ نامه نگاری ما با اروپایی‌ها به پایان رسیده و امروز باید مقتدرانه عمل کنیم و پاسخ فرصت سوزی و نقض زمانبندی اروپایی‌ها را بدهیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد:‌ اگر یک مرجع بی‌طرف بین‌المللی بخواهد بین اروپا و ایران به قضاوت بنشیند قطعا تمام این خسارت‌هایی که اروپایی‌ها از ۲۱ روز تا ۱۴ ماه به ما وارد کردند را از آنها مطالبه‌گری خواهد کرد.

یاری از کاهش تعهدات گام به گام ایران در برجام استقبال و تاکید کرد: باید این مسیر را ادامه دهیم. نباید منفعلانه عمل کنیم.