رییس اداره پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش تهران با تشریح تخلفات صورت گرفته در مدارس منطقه ۱۴ مبنی بر برگزاری آزمون توسط موسسه‌ای خصوصی گفت: افراد متخلف به هیئت تخلفات اداری معرفی شدند.

به گزارش بسیج پرس,قدرت‌الله گراوند درباره شکایت برخی خانواده‌ها از تخلفات مدارس منطقه ۱۴ آموزش و پرورش شهر تهران در برگزاری آزمون اجباری برای دانش‌آموزان توسط یکی از موسسات خصوصی، اظهار کرد: در گزارشی که اول اردیبهشت ماه به دست آموزش و پرورش شهر تهران رسید به تخلفات اشاره شد و پیرو آن با منطقه ۱۴ مکاتبه‌ و تاکید کردیم برگزاری آزمون هماهنگ در پایه دوازدهم برخلاف ضوابط و دستورالعمل صادره است البته در دوره متوسطه اول نیز آزمون‌هایی در برخی مدارس این منطقه برگزار شده بود.

وی افزود: در جوابی که منطقه ۱۴ آموزش و پرورش شهر تهران یک روز بعد از نامه برای ما ارسال کرد، آمده است که این آزمون اختیاری بوده و به صورت تستی برگزار نشده است، این آزمون برای آشنایی دانش‌آموزان با سوالات امتحانی در پایه دوازدهم برگزار شد چرا که کتاب‌های درسی این پایه جدیدالتالیف است بنابراین از دانش‌آموزان برای برخی دروس امتحان گرفتیم تا با نحوه امتحانات نهایی و شیوه سوالات آن آشنا شوند و آمادگی بیشتری را کسب کنند.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش شهر تهران گفت: وقتی ماجرا را از مدیران مدارس نیز پرسیدیم با توضیحات آنها متوجه شدیم تقریبا چنین چیزی بوده است، یعنی آزمون اختیاری بود و در چهار مدرسه منطقه چهارده این آزمون برگزار نشده همچنین در برخی مدارس که آزمون برگزار شده است  از ۱۲۰ دانش‌آموز ۳۵ نفر شرکت کرده‌اند؛ آمار و ارقامی که ما گرفته‌ایم‌ نیز بر این موضوع صحه می‌گذارد.

دریافت ۵۰ هزار تومان هزینه از هر دانش‌آموز

گراوند در پاسخ به این پرسش که ” از هر دانش‌آموز برای شرکت در این آزمون چه میزان هزینه دریافت شد؟”، مطرح کرد: از هر دانش‌آموز ۵۰ هزار تومان هزینه دریافت شد، البته توجه داشته باشید بحث ممنوعیت آزمون به این معنا نیست که برگزاری آزمون‌ها کاملاً ممنوع باشد، چرا که اگر از دانش‌آموزان آزمون گرفته نشود و سطح دانش‌ آنها سنجیده نشود نمی‌توان وضعیت را تشخیص داد. همچنین خانواده‌ها هم تمایل دارند آزمون برگزار شود و چنین نیست که برگزاری آزمون کلا ممنوع باشد به عنوان مثال در دوره ابتدایی آزمون‌های تستی و رقابتی و رتبه‌بندی کردن دانش‌آموزان که به شخصیت آنها لطمه می‌زند ممنوع است اما آزمون‌هایی که شیوه سوالات آنها مفهومی و غیرتستی باشد ممنوعیتی ندارد، به خصوص برگزاری این آزمون‌ها در دوره متوسطه کار بدی نیست.

برگزاری آزمون در مدارس مشکلی ندارد

وی تاکید کرد: آزمون‌ها اگر درست اجرا شود، یعنی اختیاری باشد و با موسسات خارج از آموزش و پرورش نباشد، مشکلی ندارد.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش شهر تهران در پاسخ به این پرسش” مگر در داخل آموزش و پرورش هم موسسه وجود دارد که می‌گویید با موسسات خارج از آموزش و پرورش همکاری نکنند”، گفت: نخیر، منظورم این است آزمون‌هایی که توسط معلم طراحی و ساخته معلم است باید در مدارس برگزار شود.

گراوند در پاسخ به این پرسش “معلم که نمی‌تواند آزمون برگزار کند و در اینجا است که پای شرکت‌های خصوصی به میان می‌آید”، افزود: چرا نمی‌تواند! هم اکنون در بسیاری از موارد در مدارس چند معلم سوالات مخصوص را طراحی می‌کنند و با محوریت معلمان و مدرسه آزمون برگزار می‌شود البته به دنبال رتبه‌بندی دانش‌آموزان در سطح منطقه نیستند.

افراد متخلف از مدارس و منطقه به هیئت تخلفات معرفی شدند

وی در پاسخ به این پرسش “در ماجرای تخلفات انجام شده در منطقه ۱۴ کدام موسسه خصوصی اقدام به برگزاری آزمون در مدارس کرده است؟”، افزود: موسسه خصوصی ۳۶۰ درجه اقدام به این کار کرده است و در این زمینه تخلف صورت گرفته و افراد متخلف به هیئت تخلفات اداری معرفی شده‌اند، البته منطقه ۱۴ به ما گفته است این موسسه فقط مسئولیت تکثیر و تصحیح سوالات را داشته و طراحی سوالات بر عهده گروه‌های آموزشی منطقه بوده است.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش شهر تهران در پاسخ به این پرسش “پس هم اکنون تخلف در کجاست؟”، ادامه داد: تکثیر سوالات توسط موسسه خصوصی تخلف است و افراد دخیل در این زمینه که از منطقه و مدرسه هستند به هیئت تخلفات اداری معرفی شده‌اند.

گراوند در پاسخ به این پرسش “این موضوع توسط خانواده‌ها گزارش شده است و به هر حال تخلف صورت گرفته جدی‌تر از این موارد بوده که منجر به اعتراض آنها شده است”، مطرح کرد: برخی دستورالعمل‌ها وقتی صادر می‌شود هر فردی برداشت خودش را از آن دارد، اگر آزمون ممنوع باشد معلم چگونه سطح پیشرفت دانش‌آموز را بسنجد. پس باید معیار و سنجه‌ای وجود داشته باشد و مدارس مجبور به گرفتن آزمون هستند و این که بگوییم آزمون یا مشق شب ممنوع است اینگونه نیست و این موارد مربوط به دوره ابتدایی بوده و تازه در آنجا نیز آزمون‌های رقابتی ممنوع است.

وی در پاسخ به این پرسش “شما به خوبی می‌دانید برخی مدارس اقدام به سوء استفاده کرده و با موسسات خصوصی قرارداد می‌بندند و در اینجا سودی نصیب مدرسه هم می‌شود”، گفت: فعالیت هرگونه موسسه آزاد و خصوصی در مدارس ممنوع است و هر مدرسه و منطقه آموزش و پرورش با موسسه‌ای در این زمینه قرارداد داشته باشد و همکاری کند با آن برخورد کرده و به هیئت تخلفات اداری معرفی می‌شوند و این اتفاق برای منطقه ۱۴ نیز رخ داد.