معاون فرهنگی سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌‌ها گفت: یكی از مسائل پیچیده‌ای كه امروز با آن مواجه هستیم، مسئله آسیب‌های اجتماعی است كه رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره و تكلیف ما را برای اولویت‌بندی مسائل مشخص كرده است.

به گزارش بسیج پرس, جلسه تشریح و تبیین طرح ملی کمیته کنترل و کاهش طلاق در ساختمان مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.

حجت‌الاسلام صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها در این نشست ضمن تبریک فرارسیدن ایام دهه کرامت، گفت: یکی از مسائل پیچیده‌ای که امروز با آن مواجه هستیم، مسئله آسیب‌های اجتماعی است که رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره و تکلیف ما را برای اولویت‌بندی مسائل مشخص کرده است.

وی ادامه داد: تا کنون هفت الی هشت جلسه با حضور همه ارکان نظام و با محوریت خود مقام معظم رهبری تشکیل شده است که کلیه بحث‌های این جلسات مربوط به آسیب‌های اجتماعی بوده است. در جلسه هفتم ایشان متذکر شدند که باید مراقبت کرد این هفتمین یا هشتمین جلسه باعث نشده باشد که مسئله آسیب‌های اجتماعی از حالت فوق‌العادگی خارج شود. مسئله، مسئله مهمی است.

صالحی افزود: متاثر از این تذکرات در چند سال گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی کمیته‌ای شکل گرفت به‌نام «کمیته ملی کنترل و کاهش طلاق» و قوانینی در آن تصویب شد و آموزش‌های ۶ ساعته زوجین الزامی شد. نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز وارد این مقوله شد، ولی باید اشاره کرد که نهاد از قبل در بحث آسیب‌های اجتماعی احساس مسئولیت داشته و دارد؛ از جمله همین بحث ازدواج دانشجویی که نهاد از بیست سال پیش فعالیتش را در این زمینه شروع کرده است.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: در حوزه اجرای این آموزش‌ها، باید به جنبه روانشناختی توجه شود تا با یک  مدیریت درست همه دستگاه‌ها به کار گرفته شوند. نهاد رهبری در دانشگاه‌ها نیز به‌عنوان متولی نظارت بر این فرایند در نظر گرفته شده است که این باعث افتخار است. البته باید اشاره کرد که دستگاه‌های دیگر از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، قوه قضائیه، حوزه‌های علمیه و… نیز وارد این کمیته شده‌اند.

صالحی با بیان اینکه گروه‌های معارف باید در بحث شناسایی استاد به نهاد کمک کنند، گفت: باید از افرادی همچون اساتید دانش خانواده و سطح۲ حوزه که توانایی تدریس این آموزش‌ها را دارند استفاده کنیم. همچنین باید از ظرفیت‌هایی همچون اساتید متعهد در گروه‌های روانشناسی و جامعه‌شناسی استفاده کرد.

وی در پایان تاکید کرد: البته در راه انجام این کار، مشکلات غیرمترقبه نیز وجود دارد که باید با درایت کامل و با کمک هم مسائل را حل کنیم و در این راستا از همکاری دستگاه‌ها در استان‌ها استفاده کنیم تا ان‌شاءالله با اهتمام و تلاش و همکاری دوستان آسیب‌های اجتماعی را به حداقل ممکن برسانیم.