دولت وفاق ملی لیبی اعلام کرد که نیروهای تحت امر آن موفق به آزادسازی شهر غریان در جنوب پایتخت لیبی شده‌اند.

به گزارش بسیج پرس, منابع نظامی نزدیک به دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایز السراج» از سیطره نیروهای تحت امر این دولت بر شهر «غریان» واقع در جنوب طرابلس، پایتخت لیبی خبر دادند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه شامگاه چهارشنبه (۵ تیر) به نقل از وب‌گاه خبری شبکه «لیبیا الاحرار» گزارش داد که نیروهای ارتش دولت وفاق ملی به طور کامل بر این شهر سیطره پیدا کرده‌اند.

گفته می‌شود شمار زیادی از نیروهای حفتر در عملیات امروز دولت وفاق ملی به اسارت درآمده‌اند. از سوی دیگر کاربران فضای مجازی فیلمی را دست به دست می‌کنند که در آن نیروهای حفتر به سرعت از شهر غریان در حال فرار هستند.


اسارت نیروهای حفتر


اسارت نیروهای حفتر

منابع مذکور اعلام کردند که «عبدالسلام الحاسی»، فرمانده نیروهای تحت امر ژنرال «خلیفه حفتر» به همراه تعدادی از فرماندهان در این شهر پا به فرار گذاشته است. این اولین پیشروی نیروهای تحت امر دولت وفاق ملی در مناطق تحت کنترل نیروهای حفتر است.

فرار نیروهای حفتر از غریان

ژنرال حفتر که از فرماندهان سابق ارتش لیبی است، ۱۵ فروردین بعد از سال‌ها جنگ در لیبی، فرمان تصرف شهر طرابلس را که پایتخت رسمی لیبی و محل استقرار دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» است، صادر کرد.

دولت وفاق ملی لیبی بر اساس توافق «الصخیرات» و با حمایت آمریکا و اروپا در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۵ در منطقه الصخیرات مغرب تشکیل شد. مطابق این توافق، نیروها و احزاب سیاسی لیبی از جمله ژنرال حفتر، بر سر تشکیل دولت وفاق ملی لیبی به توافق رسیدند.

با این حال، آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی و عربی از عملیات ژنرال حفتر علیه دولت وفاق ملی حمایت سیاسی و لجستیکی کرده‌اند.