مهندس پوربهرامی با بیان نقش سازمان بسیج مهندسین عمران ومعماری استان خوزستان در سیلاب اخیر کشور خاطر نشان کرد:با همه وجود سختی ها تا بازسازی آخرین واحد مسکونی مردم شریف استان در کناشان خواهیم بود.

به گزارش بسیج پرس, ایام تعطیلات عید نوروز ۱۳۹۸ ، وقتی ایرانیان در تکاپوی دید و.بازدید های نوروزی بودند و رایحه گل های بهاری مشاممان را از این فصل زیبا پر کرده بود بارش نزولات آسمانی مصداق همان ضرب المثل معرو فی است که میگوید :” سالی که نکوست از بهارش پیداست.”

اما این نزولات آسمانی هم خوشحالی داشت وهم ناراحتی !خوشحالی از رفع عطش زمین های تشنه و ناراحتی از وقوع سیلاب و ایجاد خسارت های مالی و جانی برای هموطنان.

در این میان یکی از استان هایی که درگیر سیل شدیدشده بود استان خوزستان بود. استانی که با دارا بودن رودخانه ها و سد های کشور ، از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که عدم مدیریت صحیح آب در پشت در سد ها ممکن بود باعث بروز خسارتی جبران ناپذیر شود.بارش باران در خوزستان آغاز شد و دبی رودخانه بالا آمد و سیل شهر به شهر روستابه روستا ، خوزستان را دربرمیگرفت.

اینجا بازهم بسیج همچون دوران دفاع مقدس وارد میدان شد و بجای تانک و گلوله ، اجر و سیمان و مدادوقلم بر دست و جنگ آغاز شد….

مهمترین مشکل مردم سیل زده ، آسیب به منازل مسکونی بود.خانه ایی با هزاران سختی بنا شده بود یک شبه به ویرانی تبدیل گشته بود و این غصه بزرگ مردمان خوزستان بود.

حضور بسیجیان بخصوص متخصصین عرصه عمران ومعماری برای حل مشکات و معضلات واحد مسکونی آسیب دیده نوعی التیام بخش آلام آنان بود.التیامی از جنس تخصص ، تعهد و عشق به خدمت توسط بسیج

به همین منظور به گفتگو با مهندس پوربهرامی مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران ومعماری استان خوزستان نشستیم تا گوشه ای از اقدامات وخدمات جهادی آنان در سیل اخیر آگاه شویم.

با بروز سیل اولین اقدام شما چه بود؟

با توجهبه هشدارهای هواشناسی پس خبر شنیدن بارندگی های شدید و. احتمال بروز سیل اولین اقدام ما سازماندهی مهندسین بسیجی بود .آمادگی نیروهای متخصص خصوصا داوطلب در هنگام بروز حوادث غیر مترقبه از جمله نیازهای کشور در زمان بحرانهاست. بسیج برحسب ماموریت ذاتی مردم یاری، نیروهای متخصص مانند مهندسین بسیجی را برای یاری ملت و دولتها در چنین روزهایی سازماندهی نموده است.

سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری سپاه ولیعصر (عج) خوزستان نیز با بروز فاجعه سیل در استان لرستان و به تبع خوزستان از روزهای ابتدایی سال جدید با همفکری اعضای شورا برنامه ریزی اقدامات خود را قبل،حین و بعد از وقوع بحران سیل در استان کلید زد.

چه اقداماتی را انجام دادید؟

در ابتدای امر با توجه به ظرفیت فضای مجازی توانستیم با یک اطلاع رسانی گسترده در فضای مجازی نکات ، هشدارها،رعایت مسائل ایمنی و اقدامات تامینی در سطح کانونها و مرکز استان را نشر دهیم که همین مسئله در سرعت عمل مانقش بسزایی داشت.بعد این مسئله همه مسئولین و گروه های تخصصی را فراخواندیم و ماموریت مرتبط را به هر کارگروه را ابلاغ کردیم تاسریعا وارد اقدامات عملی شوند.

کارگروه آب یکی از مهمترین کارگروه های سازمان بسیج مهندسین عمران ومعماری است ، کارگروها آب در استان شما چه اقداماتی را در زمینه سیلاب انجام داد؟

بله کاملا درسته ، لذا گروه آب و محیط زیست سازمان بسیج مهندسین عمران ومعماری از بدو حادثه با نیروهای متخصص و آکادمیکی که دارد به رصد و بروز رسانی آمار مباردت ورزید وعلاوه بر پیشنهادات اصولی و علمی و اطلاع رسانی وضعیت خروجی آب رودخانه ها و مناطق درگیر سیل در کانال های بسیج مهندسین و فضای مجازی را بعهده داشت.

یکی از عوارض سیل، بروز خسارت های فراوان در تاسیسات ساختمانی است . با توجه به این موضوع و دغدغه مردم در سیل، سازمان بسج مهندسین عمران ومعماری استان خوزستان چه اقدامی در حوزه ساختمانی انجام داد؟

یکی از گروه های تخصصی ما، گروه “تاسیسات ساختمان” است با بروز سیلاب و آسیب دیدن منازل مسکونی در سطح استان و باتوجه به درخواست های مکرر گروه تاسیسات ساختمان بسیج مهندسین خوزستان بنا به درخواست نواحی مقاومت شهرهای سیل زده به مناطق اعزام شدند که در که خدماتی همچون رفع نقص،تجهیز و راه اندازی حمام ها و سرویس های بهداشتی اردوگاه ها،ورزشگاه ها،مدارس و محل اسکان مردم شریف سیل زده استان که نیاز به ارتقا ی وضع بهداشت در جهت جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار داشتد را انجام دادند.

آیا خدمات شما صرفا خدمات تخصصی بود یاکمک های مالی هم به مردم سیل زده داشتید؟

ما در سازمان بسیج مهندسین عمران ومعماری انجمنی بنام “انجمن مهندسین خیر” را ایجاد کرده ایم که صندوق آن با هزینه شخصی مهندسین بسیجی شارژ میشود.

لذا این انجمن با کمک های نقدی و غیر نقدی اعم از آب کنسرو مواد غذایی،بهداشتی و شوینده،البسه و پوشاک و سایر کمک ها را جمع آوری نمودیم که با هماهنگی های لازم بین مردم توزیع شد.

در تصاویر خبری حضور مردم محلی در دوشادوش نیروهای جهادی بسیار چشمگیر بود، این هماهنگی و مدیریت مردمی را چگونه جرا کردید؟

یکی از نکات بارز بسیج ،مردمی بودن آن است.ما با توجه به نگاهی فنی و تخصصی خودمان در حوزه عمران و دغدغه مردم توانسیتم با هاهنگی همه نیروهای خدماتی ، از ظرفیت ساکنین محلی استفاده کنیم تا کارها سریعتر پیش برود. لذا در همان روزهای ابتدایی تعدادی از اعضای بسیج مهندسین عمران و معماری خوزستان در مناطق الهایی باوی کارون حمیدیه سوسنگرد و اطراف اهواز که در معرض خطر غرق شدن بودند گشت زنی نموده و تا حد ممکن هماهنگی لازم برای تقویت ماشین آلات و مقاومت مردم محلی در برابر سیلاب را به عمل آوردند و در برخی موارد موفق به جلوگیری از شکست سیل بند و نجات آن منطقه شدند.

آیا در احداث سیل بنده ها هم اقدامات اجرایی داشتید؟

بله ، ما در این مورد تعدادی از مهندسین پیشکسوت و پاسدارانی که در مهندسی سپاه اندوخته فراوان روز های سخت را در کوله بار تجربه خود داشتند از طرف این سازمان به قرارگاه خاتم معرفی کرده همچنین مهندسین بسیجی به کمک مجموعه های خود جوش و امداد رسان رفته و در احداث سیل بند نقش آفرینی کردند و برای منازل مسکونی آب گرفته مشاوره های فراوانی دادیم.

همه نیروهای سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری ، از فارغ التحصیلان رشته هاس مهندسی فنی عمرانی هستند ،لذا وقتی مردم سیل زده متوجه حضور سازمان ما در محل زندگی خود میشدند پرسش های فراوانی برای رفع مشکلات منزل خود را بیان میکردند که مهندسین بسیجی با سعه صدر و روی گشاده به همه سخنان گوش داده و بهترین راه کار را برای رفع مشکل بیان میکردند.

با توجه به فروکش کردن آب ، اقدام بعدی شما چیست؟

ما بارها این موضوع را اعلام کردیم وبار دیگر از طریق همین رسانه اعلام میکنیم که سازمان بسیج مهندسین عمران ومعماری استان خوزستان برای بکارگیری کارشناسان زبده در ارزیابی خسارات ناشی از سیل و همچنین بکارگیری گروه های جهادی مهندسین بسیجی برای بازسازی آن به دستگاه های متولی آمادگی کاملا را دارد تا هرجه سریعتر مشکلات مردم رفع شود.

در همین راستا طی جلسات متعدد در ستاد بازسازی به هماهنگی خوبی با دستگاه های متولی رسیدیم و در حال حاظر نیروی انسانی متخصص لازم در زمینه نظارت بر ساخت در شهرستان های سیل زده از مهندسین بسیجی تامین شد. از طرفی دفتر فنی ما در بسیج مهندسین در حال ارائه خدمات مهندسی را به گروه های جهادی سازنده واحدها می باشد.

تابه حال نیز هرگونه نیاز این گروه ها اعم از تهیه نقشه برنامه زمانبندی متره و برآورد مصالح جداول ساختار شکست پروژه تامین شده است.

همچنین این سازمان گروههای جهادی تخصصی را جهت انجام پروژه های جهادی سازماندهی و به مناطق سیل زده اعزام خواهد کرد.

و انشالله تاپایان کار باز سازی در کنار مردم شریف استان خواهیم ماند