دارنده نشان برنز بازی‌های آسیایی گوانگجو َگفت: مشکل اصلی ورزش ما و بوکس ایران بی‌پولی است و ورزشکاران تیم‌های ملی اکثرا جیب‌هایشان خالی است.

به گزارش بسیج پرس,محمد ستارپور در پاسخ به این سوال که موضوع برگزاری مسابقات بوکس به صورت نمایشی در سطح شهر استان تهران که از سوی هیأت بوکس استان تهران برگزار شد چه بود گفت: ما یک طرحی را داریم که ایده بسیار خوبی برای رشد و معرفی بوکس است. طرح به این شکل است کل باشگاه‌های سطح تهران باید طبق برنامه‌ریزی که ما انجام داده‌ایم، برای استعدادیابی و آموزش رایگان بوکس در کل سطح تهران فعالیت کنند. هدف ما آشنایی بیشتر خانواده‌ها با بوکس در سطح تهران است. ما این کار را استارت زدیم و از روز گذشته در بوستان ولایت تهران موضوع طرح استعدادیابی و آموزش رایگان را آغاز کردیم. در تلاش هستیم تا با کمک شهرداری تهران در مناطق مختلف این کار انجام شود.

رئیس هیات بوکس استان تهران در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: مهم‌ترین هدف ما این است که خانواده‌ها بیشتر با رشته بوکس آشنا شوند و این خیلی به ما کمک می‌کند. هدف اصلی گسترش بوکس و آشنایی خانواده‌ها با این رشته است. ما می‌خواهیم خانواده‌ها را با بوکس آشنا کنیم تا خلاف آنچه که تصور می‌کنند این رشته خطرناک و آسیب‌پذیر است به خانواده‌ها ثابت شود.

دارنده نشان برنز بازی‌های گوانگ‌جو در پاسخ به این سوال که پس از مشکلی که برای سرمربی قزاق پیش آمد او دیگر توانایی هدایت بوکس ایران را برعهده نخواهد داشت، آیا برای انتخاب سرمربی جدید تیم ملی زمان تشکیل شورای فنی مشخص شده است یا خیر، گفت: فعلا شرایط این‌طور پیش می‌رود که علی استکی مسئولیت تیم را برعهده گرفته است. مربیان دیگر نیز کنار او حضور دارند، اما هنوز زمان برگزاری جلسه شورای فنی مشخص نیست و اینکه آیا قرار است سرمربی خارجی دیگر بیاید یا خیر هم مشخص نیست! اگر قرار باشد سرمربی تیم ملی انتخاب شود، قطعا در شورای فنی باید انتخاب و تأیید شود.

رئیس هیأت بوکس استان تهران در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: مشکل اصلی ورزش ما و بوکس ایران بی‌پولی است و بچه‌های تیم ملی اکثرا جیب‌هایشان خالی است. آنها با این شرایط تمرین می‌کنند و این بزرگ‌ترین معضل برای یک ورزشکار است. بی‌پولی باعث می‌شود ذهن ورزشکار درگیر شود. زمانی که پول باشد، ذهن یک ورزشکار به سمت مشکلات مالی نمی‌رود و تمرکزش روی تمرین کردن است، اما زمانی که بی‌پولی باشد ورزشکار درگیر مشکلات مالی است و هر چه‌قدر هم که بدنش آماده باشد، اما ذهن او برای مبارزه کردن یاری نمی‌کند و در واقع تمرکز برای مبارزه کردن ندارد. این موضوع در تمام رشته و در تمام دنیا به همین شکل است.

دارنده نشان برنز مسابقات قهرمانی آسیا در مغولستان در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به دوران قهرمانی خود گفت: من یک مثال می‌زنم زمانی که من و مهدی قربانی در تمام اردوها هم اتاق بودیم، دغدغه اصلی ما مشکلات مالی‌مان بود. شب‌ها در اردو به این فکرمی‌کردیم که اگر اردو تمام شود چه‌طور بر مشکلات مالی که گریبانگیر زندگی‌مان شده را حل خواهیم کرد. خب قطعا چنین موضوعاتی ذهن ما را درگیر می‌کرد.

ستارپور پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما بهتر نیست به جای این‌که ماهیانه چندین میلیون تومان در شرایط اقتصادی به مربی خارجی بدهیم، آن پول را صرف هزینه ملی‌پوشان کنیم و با انتخاب یک سرمربی ایرانی بوکس ایران به فعالیت خود ادامه دهد؟، گفت: واقعیت این است که در گذشته تجربه نشان داده مربیان خارجی چندین بار به ایران آمده‌ و رفته‌اند و در نهایت هیچ اتفاقی هم رخ نداده است. به نظر من زمانی که ورزشکار از لحاظ مالی تأمین شود آن وقت می‌تواند موفق شود. بی تعارف بگویم بی مایه فطیر است ، جیب خالی باشد ذهن ورزشکار خراب است.

دارنده نشان برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: بچه‌های بوکس ما برای این‌که مشکلات مالی را حل کنند، به دنبال این هستند تا شاگرد خصوصی بگیرند تا از این راه درآمد مالی داشته باشند. حساب کنید وقتی یک ورزشکار در اردوها حضور دارد و دغدغه مالی دارد چه‌طور می‌تواند ذهنش را روی تمرینات متمرکز کند؟ او چاره‌ای ندارد. ناچار است شاگرد خصوصی بگیرد و مثلاً از ساعت ۲ تا ۴ وقتی در تمرینات تیم ملی است در طول تمرین مدام ذهنش درگیر این موضوع است که تمرینات تمام شود و سریع برای کسب منابع مالی به سراغ شاگرد خصوصی برود تا از این راه مشکلات مالی خود را حل کند. این مشکلات مالی اصلاً تنها برای فدراسیون بوکس نیست. خیلی جاهای دیگر این شرایط در حال حاضر وجود دارد.