رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تمام رقم ردیف تعهد امسال دولت درباره خیرین مدرسه‌ساز محقق خواهد شد که بخشی از آن تا قبل از پایان این ماه تخصیص می‌یابد.

به گزارش بسیج پرس,، همایش مهر خوبان و آیین نکوداشت محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور، امروز در باغ موزه هنر ایرانی برگزار شد.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در این مراسم اظهار کرد: بدون تردید امروز از منظرهای متنوع به یک واقعیت و فضیلت واحد می‌نگرید که شخصیتی چون آقای حافظی و افراد دیگری که اینجا حضور دارند، به آن شهرت دارند و آن واژه خیّر بودن است.

وی ادامه داد: در بحث توسعه، کشور ایران با توسعه بالا نامیده می‌شود و نسبت به سایر کشورها به ویژه در ۴ دهه گذشته، رشد زیادی داشته است؛ در سازمان برنامه و بودجه، راهبری و رصد توسعه انجام می‌شود و آمدنم به این دلیل است که تشویق و ترغیب داشته باشم برای کسانی که در راستای توسعه اقدام می‌کنند.

نوبخت با بیان اینکه از نیمه دوم قرن بیستم، واژه توسعه در ادبیات اجتماعی کشورها وارد شد، گفت: توسعه انسانی یک شاخصه مهم در ارزیابی کشورها محسوب می شود؛ بدون تردید اقدام خیرین مدرسه ساز در این راستا بود تا یکی از مولفه‌های توسعه را در کشور رشد دهند و در جهت رشد کشور خدمت بزرگی انجام دادند.

وی اضافه کرد: امروز در محاصره بزرگ اقتصادی قرار داریم و باید خود را تجهیز کنیم؛ موظف هستیم در جهت حفظ غرور ملی اقدام کنیم و در سه مؤلفه اقتصادی توسعه دچار یک مضیقه هستیم که ان‌شاءالله از آن عبور می کنیم؛ البته آموزش به عنوان یکی از مؤلفه های توسعه می‌تواند جبران کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: باید خودمان را برای بودجه‌ای با حداقل درآمد نفتی آماده  می‌کردیم اما در بودجه به دلیل مباحث تحریم، بازنگری در اعداد و ارقام کردیم؛ با همه این اقدامات، برای اینکه در بهبود شرایط جسمی آقای حافظی تأثیرگذار باشد، اعلام می‌کنم با هر وضعیت که باشد و  اگر مجبور باشیم در ردیف ها صرفه جویی کنیم اما عدد و ردیفی که برای مدرسه سازی تعهد دولت است، به طور کامل محقق می‌شود و در سال گذشته نیز این رقم ۱۴ درصد بیشتر از ۱۰۰ درصد تحقق پیدا کرد.

وی ادامه داد: اولین بخش از این تعهد را در قالب اعتبارات تملک دارایی و نوسازی مدارس را به خزانه ابلاغ کردیم که بخشی از تعهدات تا قبل از پایان خرداد ماه تزریق می‌شود و تا پایان سال تلاش می‌کنیم تعهد دولت را در این زمینه محقق کنیم.